Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը և Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Խավիեր Կաստելանոս Մոսկերան քննարկվել են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Թորոսյանը բարձր է գնահատել ֆեդերացիայի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով կազմակերպության դերը Ղարաբաղից տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցության տրամադրման գործում։ Նա ներկայացրել է ոլորտի առաջնահերթությունները և անդրադարձել փորձի փոխանակման ու համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարներին։
Խավիեր Կաստելանոս Մոսկերան նույնպես կարևորել է համագործակցությունը՝ նշելով, որ ձևավորված կառուցողական երկխոսությունն ու փոխվստահությունը նպաստում են հետագա համատեղ աշխատանքների զարգացմանը։

Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян и заместитель генерального секретаря Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца Хавьер Кастельянос Москера обсудили ход совместных программ в сфере социальной защиты, а также перспективы развития сотрудничества.
Торосян высоко оценил сложившееся эффективное взаимодействие, подчеркнув роль организации в оказании социальной помощи лицам, перемещенным из Нагорного Карабаха. Он представил приоритеты отрасли и отметил важность обмена опытом и реализации совместных инициатив.
Москера также отметил значимость сотрудничества, подчеркнув, что конструктивный диалог и взаимное доверие способствуют дальнейшему развитию совместной работы.
В сентябре 2023 года Азербайджан провел масштабную военную операцию в Нагорном Карабахе, после чего было достигнуто соглашение о прекращении огня и последовала ликвидация местных армянских структур. В результате более 100 тысяч человек были вынужденно перемещены в Армению.