28 Ապրիլ 2026 - 13:28 AMT
Մատենադարանում մեկնարկել է «Հիշողության կերպարանքները․ ձեռագիր և տպագիր ժառանգության պահպանման և վերականգնման նորագույն տեխնոլոգիաները» խորագրով 15-րդ միջազգային հոբելյանական սեմինարը՝ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության աջակցությամբ։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը ընդգծել է համատեղ աշխատանքի կարևորությունը մշակութային ժառանգության պահպանման գործում։
«Եվրոպական միությունը հպարտ է աջակցել Հայաստանին՝ պահպանելու հարուստ մշակութային ժառանգությունը։ Մեծ պատիվ է լինել Մատենադարանի գործընկերն այս կարևոր աշխատանքում։ Ուրախ ենք միանալ այս նախաձեռնությանը՝ միջազգային ջանքերը կենտրոնացնելու ձեռագրային և տպագիր ժառանգության պահպանման ուղղությամբ»,- նշել է նա։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ սեմինարը ձևավորվել է որպես զարգացող հարթակ՝ միավորելով մոտ 40 երկրի ավելի քան 140 կառույց։
«Գրավոր ժառանգության պահպանմամբ զբաղվող կարևորագույն կառույցներն այս կամ այն կերպ առնչվել կամ մասնակցել են սեմինարին։ Սա փաստում է՝ սեմինարը դարձել է հարթակ, որտեղ մենք վարում ենք ամենակարևոր խոսակցությունները գրավոր ժառանգության պահպանման և վերականգնման ուղղությամբ»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ սեմինարի օրակարգը բազմաշերտ է՝ հնարավորություն տալով մասնագետներին քննարկել խնդիրներ և գտնել լուծումներ։ Անդրեասյանը կարևորել է գրավոր ժառանգության պահպանումը՝ այն դիտարկելով ոչ միայն հիշողության փոխանցման, այլև դրա ճանաչման և վերաիմաստավորման տեսանկյունից։
«Մենք կարիք ունենք մեր գրավոր ժառանգությանն առնչվող պատմություններն ավելի խորությամբ և բազմաշերտորեն ճանաչելու։ Ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացումը նոր հնարավորություններ է տալիս՝ ապահովելու գրավոր ժառանգության ուսումնասիրությունն ու հասանելիությունը թվային միջավայրում՝ այն դարձնելով հանրային հիշողության մաս»,- ընդգծել է նա՝ նշելով, որ Մատենադարանը դարձել է միջազգային կարևոր հարթակ։
Արա Խզմալյանը նշել է, որ սեմինարին մասնակցում է 145 միջազգային կառույց՝ վերականգնման կենտրոններ, գրադարաններ, թանգարաններ և արխիվներ։
«Սեմինարի թեմատիկ ընդգրկումը նույնպես լայն է՝ սկսած գրավոր ժառանգության ֆիզիկական և կենսաքիմիական խնդիրներից մինչև թվայնացում, լազերային վերականգնում և բարձր տեխնոլոգիաների կիրառում։ Այս ամենը կարելի է ամփոփել մեկ գաղափարով՝ միասնական պատասխանատվություն միջազգային գրավոր ժառանգության հանդեպ։ Պետք է գիտակցենք, որ հիշողությունը միայն գրերի ֆիզիկական ներկայությունը չէ, այլ դրանց թիկունքում կանգնած մարդկային կենսագրությունը։ Ձեռագրերը պատմության մատնահետքերն են, իսկ Մատենադարանի ձեռագրերում այդ հետքերն ունեն շոշափելի կոնկրետություն»,- նշել է նա։
Միջոցառման շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանը նախարարության մեդալով պարգևատրել է ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարանի մասնագետ Թամարա Օհանյանին՝ սեմինարին երկարամյա մասնակցության համար։
Բացի այդ, իրականացվել է «Հայկական մանրանկարչական արվեստ» նամականիշի մարման արարողությունը, ինչպես նաև բացվել է Մատենադարանի արաբատառ ձեռագրերի ուսումնասիրման և վերականգնման լաբորատորիան։

В Матенадаране открыта лаборатория по изучению и реставрации арабописьменных рукописей.
В Матенадаране стартовал 15-й юбилейный международный семинар «Образы памяти: новейшие технологии сохранения и реставрации рукописного и печатного наследия» при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта и Делегации Европейского союза в Армении.
Глава Делегации ЕС Василис Марагос подчеркнул важность совместной работы в деле сохранения культурного наследия.
«Европейский союз горд поддерживать Армению в сохранении богатого культурного наследия. Быть партнером Матенадарана в этой важной работе — большая честь. Мы рады присоединиться к этой инициативе, чтобы сосредоточить международные усилия на сохранении рукописного и печатного наследия», — отметил он.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что семинар сформировался как развивающаяся платформа, объединяющая более 140 структур почти из 40 стран.
«Важнейшие структуры, занимающиеся сохранением письменного наследия, так или иначе соприкасались с семинаром или участвовали в нем. Это свидетельствует о том, что семинар стал площадкой, где мы ведем самые важные разговоры о сохранении и реставрации письменного наследия», — сказала она.
По ее словам, повестка семинара многослойна и дает специалистам возможность обсуждать проблемы и находить решения. Андреасян подчеркнула важность сохранения письменного наследия, рассматривая его не только с точки зрения передачи памяти, но и ее познания и переосмысления.
«Нам необходимо глубже и многограннее познавать истории, связанные с нашим письменным наследием. Развитие современных технологий дает новые возможности для обеспечения изучения и доступности письменного наследия в цифровой среде, превращая его в часть общественной памяти», — подчеркнула она, отметив, что Матенадаран стал важной международной площадкой.
Ара Хзмалян отметил, что в семинаре участвуют 145 международных структур — реставрационные центры, библиотеки, музеи и архивы.
«Тематический охват семинара также широк — от физических и биохимических проблем письменного наследия до оцифровки, лазерной реставрации и применения высоких технологий. Все это можно обобщить одной идеей — общей ответственностью перед международным письменным наследием. Нужно осознавать, что память — это не только физическое присутствие письмен, но и человеческая биография, стоящая за ними. Рукописи — это отпечатки пальцев истории, а в рукописях Матенадарана эти следы имеют осязаемую конкретность», — отметил он.
В рамках мероприятия Жанна Андреасян наградила медалью министерства специалиста Библиотеки Конгресса США Тамару Оганян за многолетнее участие в семинаре.
Кроме того, состоялась церемония гашения почтовой марки «Армянское миниатюрное искусство», а также была открыта лаборатория Матенадарана по изучению и реставрации арабописьменных рукописей.