29 Ապրիլ 2026 - 06:46 AMT
Հայաստանն ու Վրաստանը 2029–ին կհյուրընկալեն ՖԻՖԱ–ի երիտասարդական աշխարհի առաջնությունը, հայտնում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում կայացել է ՖԻՖԱ-ի Գործկոմի նիստը, որի ընթացքում հաղթող է ճանաչվել Հայաստանի ու Վրաստանի՝ մրցաշարը հյուրընկալելուհամատեղ հայտը։
Ֆեդերացիան այդ իրադարձությունը որակել է պատմական:
«Սա աննախադեպ իրադարձություն է հայկական ֆուտբոլի համար։Առաջին անգամ մեր երկիրը կհյուրընկալի համաշխարհային մակարդակի խոշորագույն ֆուտբոլային մրցաշար, ինչը վկայում է միջազգային հանրության մեծ վստահության մասին:
Սա անգնահատելի նվեր է հայ երկրպագուին, հայկական ֆուտբոլի սիրահարներին և, իհարկե, պատանի ֆուտբոլիստներին, ովքեր հնարավորություն կունենան սեփական հարկի տակ զգալու Աշխարհի առաջնության շունչը և երազելու մեծ հաղթանակների մասին։
Սա մեր բոլորի հաղթանակն է։ Բարիգալուստ Աշխարհի առաջնություն, բարի գալուստ Հայաստան և Վրաստան։ Պատրաստվենք միասին ընդունելու աշխարհի ուժեղագույն երիտասարդական թիմերին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

29 Апрель 2026 - 07:12 AMT
Армения и Грузия примут чемпионат мира ФИФА среди молодежных сборных (до 20 лет) в 2029 году, сообщает Федерация футбола Армении.
На заседании Исполнительного комитета ФИФА, состоявшемся в Ванкувер, победителем была признана совместная заявка Армении и Грузии на проведение турнира.
Федерация назвала это событие историческим.
«Это беспрецедентное событие для армянского футбола. Впервые наша страна примет крупнейший футбольный турнир мирового уровня, что свидетельствует о высоком доверии международного сообщества.
Это бесценный подарок для армянских болельщиков, любителей футбола и, конечно, юных игроков, которые смогут почувствовать атмосферу чемпионата мира у себя дома и мечтать о больших победах.
Это победа для всех нас. Добро пожаловать на чемпионат мира, добро пожаловать в Армению и Грузию. Давайте вместе подготовимся к приему сильнейших молодежных команд мира», — говорится в сообщении.