29 Ապրիլ 2026 - 07:05 AMT
Ադրբեջանցիները վնասել են Արցախի Մարտունի քաղաքում գտնվող Սուրբ Ներսես Մեծ եկեղեցու գմբեթի խաչը, ինչը պարզ է դարձել ադրբեջանցիների կողմից հրապարակված տեսանյութից:
Տեղեկությունը նաև հաստատվել է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկմամբ զբաղվող Հովիկ Ավանեսովի կողմից։
«Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» ծրագրի շրջանակում դեռևս 2025 թվականի հոկտեմբերի 30-ին ներկայացվել է եկեղեցու պարբերական վնասումների մասին տվյալներ, մասնավորապես՝ պատուհանների կոտրման և կառույցի վրա առկա կրակահերթերի հետքերի վերաբերյալ, հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնողկայքը:
Եկեղեցին տեղակայված է Մարտունի քաղաքի Ազատամարտիկների և Լեոնարդ Պետրոսյան փողոցների հյուսիս-արևմտյան հատվածում։ Շինությունը ունի խաչաձև կառուցվածք․ չորս սյուների վրա բարձրացած է քառանկյուն հիմքով և բրգաձև ծածկով գմբեթը, որի գագաթին տեղադրված է եղել խաչը։
Նշվում է, որ Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիան, որը նաև մյուս միջազգային պայմանագրերի հիմքն է, իր առաջին հոդվածով սահմանում է, որ մշակութային արժեքը, «անկախ իր ծագումից կամ սեփականատիրոջից, յուրաքանչյուր ժողովրդի համար մեծ նշանակություն ունեցող շարժական կամ անշարժ ժառանգությունն է»։
Բացի դա, հուշարձանի բացահայտ աղավաղումը խախտում է նաև Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը, որի համաձայն «Ադրբեջանը պարտավոր է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման գործողությունները, որոնք իրականացվում են հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ․․․» (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34)։ Հավելվել է նաև, որ յուրաքանչյուր ժողովրդի մշակութային արժեքներին հասցված վնասը հարված է ողջ մարդկության մշակութային ժառանգությանը, քանի որ յուրաքանչյուր ժողովուրդ ունի իր ներդրումը համաշխարհային մշակութային բազմազանության մեջ։
«Մարտունիի Սուրբ Ներսես Մեծ եկեղեցու գմբեթի խաչի հեռացումը և դրա դիտավորյալ վնասումը ներկայացվել է որպես կառույցի ամբողջականության կոպիտ խախտում։ Ըստ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական 36-րդ հանդիպման սահմանման՝ ամբողջականությունը ժառանգության այն հատկությունն է, որի միջոցով ապահովվում և ժամանակի ընթացքում պահպանվում է դրա նշանակությունն ու կարևորությունը։
Համաձայն «Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի իրականացման գործառնական ուղեցույցի» 88-րդ պարագրաֆի՝ ամբողջականությունը (Integrity) հանդիսանում է ժառանգության բնական և կամ մշակութային արժեքների ու դրանց հատկանիշների անխաթարության չափանիշը։ Սա նշանակում է, որ հուշարձանը պետք է ներառի բոլոր այն բաղադրիչները, որոնք անհրաժեշտ են դրա բացառիկ համամարդկային արժեքը արտահայտելու և պահպանելու համար։
Նույն ուղեցույցի 89-րդ պարագրաֆը հստակեցրել է, որ մշակութային ժառանգության դեպքում օբյեկտի ֆիզիկական հատկանիշները պետք է պահպանված լինեն լավ վիճակում և չփոփոխված։ Տվյալ իրավիճակում խաչը համարվել է սրբազան կառույցի խորհրդանշական և ճարտարապետական ամբողջականությունը լրացնող առանցքային տարր, որի հեռացումը կամ բացակայությունը աղավաղում է հուշարձանի մշակութային և կրոնական նշանակությունը։
Բացի այդ, ուղեցույցի 82-րդ պարագրաֆը սահմանել է, որ ժառանգության պահպանվածությունը լիարժեք է համարվում միայն այն դեպքում, երբ այն համապատասխանում է իսկության և ամբողջականության պահանջներին։ Սուրբ Ներսես Մեծ եկեղեցու նկատմամբ իրականացված գործողությունները, որոնք հանգեցրել են դրա պատմականորեն ձևավորված տեսքի փոփոխությանը, հակասել են միջազգային պահպանության սկզբունքներին՝ հանգեցնելով պատմական միջավայրի և հոգևոր արժեքների կորստի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Согласно видеоматериалам, распространенным азербайджанской стороной, был поврежден крест на куполе церкви Св. Нерсеса в городе Мартуни (Арцах).
Информация также подтверждена специалистом по мониторингу культурного наследия Арцаха Овиком Аванесяном. В рамках программы «Мониторинг культурного наследия Арцаха» еще 30 октября 2025 года были зафиксированы данные о регулярных повреждениях здания, включая разбитые окна и следы обстрелов, сообщает «http://monumentwatch.org ».
Церковь расположена в северо-западной части Мартуни, на пересечении улиц Азатамартикнер и Леонарда Петросяна. Сооружение имеет крестовую планировку: купол возведен на четырех колоннах, с квадратным основанием и пирамидальным покрытием, на вершине которого ранее находился крест.
Гаагская конвенция 1954 года, лежащая в основе других международных соглашений, определяет культурные ценности как движимое или недвижимое наследие, имеющее большое значение для каждого народа, независимо от происхождения или формы собственности.
Отмечается, что искажение памятника нарушает решение Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года, согласно которому «Азербайджан обязан принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения, направленных против армянского культурного наследия…» (International Court of Justice, Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), 7 December 2021, No. 2021/34).
Подчеркивается, что ущерб культурным ценностям любого народа является ударом по культурному наследию всего человечества, поскольку каждый народ вносит вклад в мировое культурное разнообразие.
«Удаление и преднамеренное повреждение креста на куполе церкви Св. Нерсеса в Мартуни рассматривается как грубое нарушение целостности памятника. Согласно определению 36-го заседания экспертов ЮНЕСКО, целостность обеспечивает сохранение значения наследия во времени.
В соответствии с пунктом 88 Руководства по выполнению Конвенции о всемирном наследии, целостность означает полноту и сохранность природных и культурных ценностей. Это подразумевает, что объект должен включать все элементы, необходимые для выражения его выдающейся универсальной ценности.
Пункт 89 уточняет, что физические характеристики культурного наследия должны сохраняться в хорошем состоянии и оставаться неизменными. В данном случае крест являлся ключевым символическим и архитектурным элементом, дополняющим священное сооружение, и его удаление искажает культурное и религиозное значение памятника.
Кроме того, пункт 82 определяет, что сохранность считается полной только при соблюдении требований подлинности и целостности. Действия, совершенные в отношении церкви Сурб Нерсес Великий, приведшие к изменению ее исторически сложившегося облика, противоречат международным принципам охраны и ведут к утрате исторической среды и духовных ценностей», — говорится в сообщении.
В последнее время в Степанакерте были полностью разрушены две церкви — Сурб Акоб и главный храм города, кафедральный собор Святой Богоматери.
Премьер-министр Никол Пашинян, комментируя разрушение собора, заявил: «Учитывая наш предыдущий опыт, не думаю, что мы выведем это на уровень международных обсуждений. Это ситуация, которую мы должны полностью и всесторонне понять».
Архиепископ Паргев Мартиросян направил официальные обращения президенту США, членам Сената и Конгресса, Папе Римскому, а также руководителям влиятельных международных и церковных структур, поднимая вопрос уничтожения армянского духовного и культурного наследия в Арцахе.