29 Ապրիլ 2026 - 10:41 AMT
Կան որոշակի մասնագիտություններ, որոնց զբաղվածության և ծառայությունների ծավալի անկում կա, հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասուլիսում՝ անդրադառնալով այն հարցին, որ բազմաթիվ բժիշկներ բողոքել են, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրումից հետո իրենց աշխատավարձը նվազել է։
«Այսօր մեր բժշկական հաստատություններում աշխատավարձերի դրական դիմանիկան առկա է և շարունակակական է: Երբ որ անցանք ոչ թե ֆիքսված աշխատավարձի, այլ ըստ իրականացված խորհրդատվության ու դրա դիմաց փոխհատուցման, տեսանք, որ ծավալի և զբաղվածության շատ մեծ խզում կա»,- ասել է Ավանեսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ բոլոր ուղղությունների համար նախատեսվում են անհատական լուծումներ՝ հավելելով, որ հունվարին, երբ համակարգը ներդրվել է, առկա է եղել մատուցված ծառայությունների հաշվետվությունների ներկայացման որոշակի բաց։
«Բժիշկներ ունեինք, որոնք իրականացրել էին խորհրդատվություններ, մուտքագրումներ չէին արել ԱՐՄԵԴ համակարգում, իսկ մեր համակարգն այնպիսին է, որ փոխհատուցումն իրականացվում է ԱՐՄԵԴ-ում լրացված ծառայության դիմաց։ Փետրվարին այս բացը լրացրեցինք։ Աշխատանքի ծավալն ու փոխհատուցումը եկավ այն դաշտ, ինչ մենք նախատեսում էինք»,- ասել է Ավանեսյանը։

29 April 2026 - 11:49 AMT
Armenia’s Health Minister Anahit Avanesyan said that certain medical specialties are experiencing a decline in workload and service volume, addressing complaints from doctors about reduced salaries after the introduction of universal health insurance.
“Today, there is a positive and ongoing dynamic in salaries in our medical institutions. When we shifted from fixed salaries to compensation based on consultations provided, we saw a significant gap in workload and employment levels,” Avanesyan said, according to Panorama.am.
She emphasized that tailored solutions are being developed for all sectors, adding that when the system was launched in January, there was a gap in the submission of service reports.
“We had doctors who conducted consultations but did not enter them into the ARMED system. Our system is designed so that compensation is provided for services recorded in ARMED. In February, we addressed this gap. The workload and compensation then moved into the range we had expected,” Avanesyan stated.
The law on universal health insurance came into force on January 1, 2026, and is being implemented in phases. In the first phase, it covers citizens with monthly salaries exceeding 200,000 drams, offering a package worth 129,600 drams that includes preventive care, early detection and screening services, hospital treatment, medication provision, and emergency care.