29 Ապրիլ 2026 - 10:41 AMT
Կան որոշակի մասնագիտություններ, որոնց զբաղվածության և ծառայությունների ծավալի անկում կա, հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասուլիսում՝ անդրադառնալով այն հարցին, որ բազմաթիվ բժիշկներ բողոքել են, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրումից հետո իրենց աշխատավարձը նվազել է։
«Այսօր մեր բժշկական հաստատություններում աշխատավարձերի դրական դիմանիկան առկա է և շարունակակական է: Երբ որ անցանք ոչ թե ֆիքսված աշխատավարձի, այլ ըստ իրականացված խորհրդատվության ու դրա դիմաց փոխհատուցման, տեսանք, որ ծավալի և զբաղվածության շատ մեծ խզում կա»,- ասել է Ավանեսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ բոլոր ուղղությունների համար նախատեսվում են անհատական լուծումներ՝ հավելելով, որ հունվարին, երբ համակարգը ներդրվել է, առկա է եղել մատուցված ծառայությունների հաշվետվությունների ներկայացման որոշակի բաց։
«Բժիշկներ ունեինք, որոնք իրականացրել էին խորհրդատվություններ, մուտքագրումներ չէին արել ԱՐՄԵԴ համակարգում, իսկ մեր համակարգն այնպիսին է, որ փոխհատուցումն իրականացվում է ԱՐՄԵԴ-ում լրացված ծառայության դիմաց։ Փետրվարին այս բացը լրացրեցինք։ Աշխատանքի ծավալն ու փոխհատուցումը եկավ այն դաշտ, ինչ մենք նախատեսում էինք»,- ասել է Ավանեսյանը։

29 Апрель 2026 - 11:50 AMT
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян заявила, что в ряде медицинских специальностей наблюдается снижение занятости и объема оказываемых услуг, комментируя жалобы врачей на уменьшение зарплат после внедрения системы всеобщего медицинского страхования.
«Сегодня в наших медицинских учреждениях наблюдается положительная и устойчивая динамика заработных плат. Когда мы перешли от фиксированной зарплаты к оплате за фактически оказанные консультации, увидели значительный разрыв в объеме работы и занятости», — сказала Аванесян, сообщает «Panorama.am».
Она подчеркнула, что для всех направлений разрабатываются индивидуальные решения, добавив, что в январе, при запуске системы, имелся определенный пробел в предоставлении отчетности о выполненных услугах.
«Были врачи, которые проводили консультации, но не вносили их в систему ARMED. Наша система устроена так, что компенсация производится за услуги, зафиксированные в ARMED. В феврале этот пробел был устранен. Объем работы и компенсация вышли на тот уровень, который мы планировали», — отметила министр.
Закон о всеобщем медицинском страховании вступил в силу 1 января 2026 года и реализуется поэтапно. На первом этапе он охватывает граждан с ежемесячной зарплатой свыше 200 тысяч драмов. Для них предусмотрен страховой пакет стоимостью 129 600 драмов, включающий профилактические, скрининговые услуги, стационарное лечение, лекарственное обеспечение и экстренную медицинскую помощь.