Հայաստանում Թուրինի «Յուվենտուսի» ակադեմիան հայտարարել է նախագրանցման մեկնարկը։
Իտալական աշխարհահռչակ ակումբի հայաստանյան ակադեմիայի ղեկավարները ներկայացրել են ծրագրի վերաբերյալ մանրամասներ։ Ակադեմիայի հիմնադիր Ալֆրեդ Սադոյանը, տնօրեն Ալբերտ Աբրահամյանը և Իտալիայից ժամանած տեխնիկական տնօրեն Ջուզեպե Զապելան լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել են ծրագրի նպատակներն ու տեսլականը, ուսումնական մեթոդաբանությունը, կառավարման և մարզչական կազմի ձևավորման հիմնական ուղղությունները և այլ կարևոր մանրամասներ, հայտնում է Factor.am-ը:
«Յուվենտուսի» հայաստանյան ակադեմիան բացվելու է այս տարվա օգոստոսին։ Երևանում այն ունենալու է երկու մարզաբազա՝ մեկը Ավան վարչական շրջանում (Աճառյան 20/4), մյուսը՝ «Հրազդան» ստադիոնի հարևանությամբ (Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 2/3)։ Վերջինիս տարածքում կառուցվելու է 1600 հանդիսատեսի համար նախատեսված ՈՒԵՖԱ-ի երկրորդ կարգի մարզադաշտ։
Մեկնարկային տարում ընդունելությունը նախատեսվում է 5-12 տարեկան երեխաների համար՝ առավելագույնը 1000 մասնակցով, իսկ հաջորդ տարիներին տարեկան մինչև 100 նոր երեխայի ներգրավմամբ։
Ամսական ուսման վարձը կազմելու է 164 000 դրամ։ 5-10 տարեկանների համար նախատեսվել են միայն վճարովի խմբեր, իսկ 11-12 տարեկանների դեպքում տեղերը սահմանափակ են լինելու՝ ինչպես վճարովի, այնպես էլ անվճար (սելեկցիայի հիման վրա)։
Ընդհանուր առմամբ ակադեմիայում հնարավորություն է լինելու մարզվելու մոտ 1500 երեխայի, որոնցից 100-ը կստանան անվճար մասնակցության հնարավորություն, այդ թվում՝ 40-ը մարզերից։
Ֆուտբոլային կրթական ծրագիրը ներառելու է 5-17 տարեկան տղաների և աղջիկների համար միջազգային մակարդակի ուսուցում «Յուվենտուսի» պաշտոնական մեթոդաբանությամբ, ինչպես նաև մարմնամարզություն՝ ֆիզիկական զարգացման համար, իտալերենի և անգլերենի ուսուցում, մաթեմատիկա և շախմատ՝ տրամաբանության և կոորդինացիայի զարգացման նպատակով։ Նախատեսվում է նաև տարեկան ամբողջական բժշկական զննում «Medicina Dello Sport»-ում։
Տարեկան փաթեթը ներառելու է համազգեստի ամբողջական հավաքածու, բժշկական ստուգումներ (անալիզներ, ԷՍԳ, էխո, սոնոգրաֆիա և այլն), վնասվածքների ապահովագրություն, «Յուվենտուս» ՖԱ-ի պաշտոնական մարզման ծրագիր, տարիքին համապատասխան ֆիթնես, սպորտային հոգեբանի աջակցություն, սննդաբանի խորհրդատվություն, լեզուների ուսուցում, առողջ սնունդ մարզումների ընթացքում, ինչպես նաև մասնակցություն Juventus Academy World Cup-ին՝ լավագույն թիմերի համար։ Ընտրված խաղացողները հնարավորություն են ունենալու մարզվելու Թուրինում։
Ակադեմիան ապահովվելու է ժամանակակից ենթակառուցվածքներով՝ փակ տարածքներով և բարձր անվտանգության համակարգով, հյուրանոցային կացարանով մարզերից ժամանած երեխաների համար, բնական և արհեստական խոտածածկով 13 խաղադաշտով, մարզասրահով, փակ մարզման դաշտերով, 18 հանդերձարաններով և ժամանցի գոտիներով։
Նախատեսվում են նաև եվրոպացի մարզիչների համար կացարաններ, LED լուսարձակային համակարգ լուսային շոուի հնարավորությամբ, ինչպես նաև էկոլոգիական լուծումներ՝ արևային վահանակներ և անձրևաջրերի վերաօգտագործման համակարգեր։

Академия Ювентус в Армении объявила о начале предварительной регистрации.
Основатель Альфред Садоян, директор Альберт Абраамян и технический директор Джузеппе Заппелла представили детали программы, включая цели, методологию и формирование тренерского состава, сообщает «Factor.am ».
Открытие академии запланировано на август текущего года. В Ереване она будет иметь две тренировочные базы — в районе Аван и рядом со стадионом «Раздан», где будет построен стадион категории 2 УЕФА на 1600 зрителей.
В первый год набор рассчитан на детей 5–12 лет — максимум 1000 участников. В последующие годы ежегодно планируется привлекать до 100 новых детей.
Ежемесячная стоимость обучения составит 164 000 драмов. Для детей 5–10 лет предусмотрены только платные группы, а для возрастной категории 11–12 лет места будут ограничены — как платные, так и бесплатные (по результатам отбора).
Всего академия сможет принять около 1500 детей, из которых 100 получат возможность бесплатного обучения, включая 40 из регионов.
Программа футбольного образования предусматривает обучение по официальной методике «Ювентуса» для мальчиков и девочек 5–17 лет. Также предусмотрены занятия гимнастикой, обучение итальянскому и английскому языкам, математике и шахматам для развития логики и координации. Ежегодно будут проводиться комплексные медицинские обследования в «Medicina Dello Sport».
Годовой пакет включает полный комплект формы, медицинские обследования (анализы, ЭКГ, эхокардиография, УЗИ и др.), страхование от травм, официальную тренировочную программу «Ювентуса», фитнес, помощь спортивного психолога, консультации диетолога, обучение языкам, здоровое питание во время тренировок, а также участие лучших команд в Juventus Academy World Cup. Отобранные игроки получат возможность тренироваться в Турине.
Академия будет оснащена современной инфраструктурой: крытые помещения, системы безопасности, общежитие для детей из регионов, 13 полей с натуральным и искусственным покрытием, тренажерный зал, крытые тренировочные зоны, 18 раздевалок и зоны отдыха.
Также предусмотрены жилые помещения для европейских тренеров, LED-система освещения с возможностью световых шоу и экологические решения, включая солнечные панели и систему повторного использования дождевой воды.