Անհապաղ միջամտություն պահանջող հուշարձանների թիվը մեծ է, և այս ոլորտում ակնհայտ է մասնագիտական կադրերի պակասը, հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Հայաստանի ճարտարապետների պալատում քաղաքաշինության ոլորտի մասնագետների հետ քննարկման ընթացքում:
Նա նշել է, որ վերջին տարիներին կառավարությունը էականորեն ավելացրել է հուշարձանների վերականգնման բյուջեն․ 2022 թվականի համեմատ 2025 թվականին հուշարձանների ամրակայման և վերականգնման ոլորտում պետական հատկացումներն աճել են ավելի քան 500 տոկոսով։
«Սակայն, այս աճը նաև լուրջ մարտահրավերներ է առաջացնում, քանի որ պահանջում է համապատասխան մասնագիտական կարողություններ և որակյալ կադրեր։ Մեր հիմնական նպատակը հուշարձանների վերականգնումն ու պահպանումն է․ այս աշխատանքներում ցանկացած անզգույշ կամ ոչ լիարժեք մասնագիտական քայլը կարող է հակառակ արդյունքի բերել»,- նշել է նա։
Անդրեասյանը ընդգծել է և կարևորել ԿԳՄՍ նախարարությունում գործող գիտամեթոդական խորհրդի դերակատարությունը, որը ապահովել է մասնագիտական ներգրավվածությունը թե՛ նախագծման, թե՛ վերականգնման և ամրակայման փուլերում՝ իրականացնելով համապատասխան վերահսկողություն։
«Մշակութային ժառանգության պահպանման և ապագա սերունդներին պատշաճ ձևով փոխանցման գործում անհրաժեշտ է մեծ ուշադրություն դարձնել կադրերի պատրաստմանը։ Անհապաղ միջամտություն պահանջող հուշարձանների թիվը մեծ է, և այս ոլորտում ակնհայտ է մասնագիտական կադրերի պակասը»,- ասել է նա՝ ընդգծելով բուհերի դերը մասնագետների պատրաստման, վերապատրաստման և կարողությունների զարգացման գործում։
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը ներկայացրել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները՝ առանձնացնելով լիցենզավորված կազմակերպությունների վարկանիշավորումը, գործընթացների թվայնացումը, տեխնիկական հսկողության թվային հարթակի ներդրումն ու քաղաքաշինական կադաստրի ստեղծման նախաձեռնությունները։
«Առաջիկայում կարևորագույն քայլ է լինելու ՀՀ տարաբնակեցման գլխավոր նախագծի մշակումը, որի շրջանակում ակնկալում եմ մասնագիտական հանրության ակտիվ ներգրավումը, որպեսզի համատեղ ուժերով մշակենք զարգացման հեռանկարներ և գտնենք խնդիրների կարգավորման արդյունավետ տարբերակներ»,- ասել է կոմիտեի նախագահը՝ շեշտելով համատեղ աշխատանքի կարևորությունը։
ՃՇՀԱՀ ռեկտոր Մանուկ Բարսեղյանը տեղեկացրել է, որ բուհը նախաձեռնել է «Ճարտարապետություն» կրթական ծրագրի միջազգային հավատարմագրման գործընթացը։ Նրա դիտարկմամբ՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքից բխող փոփոխությունները պետք է զուգահեռաբար արտացոլվել են նաև ճարտարապետական գործունեության նոր կարգավորումներում։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ճարտարապետությանն առնչվող երկու կարևոր հոբելյաններին՝ Հանրապետության հրապարակի շինարարության մեկնարկին և Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի 100-ամյակներին։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ այս իրադարձությունների կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ ձևավորվել են հոբելյանական հանձնաժողովներ՝ ընդգծելով այդ ճարտարապետական համալիրների կարևորությունը։ Նա նաև նշել է, որ Հանրապետության հրապարակի շինարարության մեկնարկի 100-ամյակը ներառվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2026-2027 թվականների օրացույցում։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила, что значительное количество памятников требует срочного вмешательства, при этом в отрасли наблюдается дефицит профессиональных кадров.
Выступая на встрече с представителями градостроительной сферы в Палате архитекторов, она отметила, что в последние годы государство существенно увеличило финансирование реставрации памятников: по сравнению с 2022 годом в 2025 году оно выросло более чем на 500 процентов.
«Однако этот рост создает и серьезные вызовы, поскольку требует наличия соответствующих профессиональных компетенций и квалифицированных специалистов. Наша главная цель — восстановление и сохранение памятников, и любое неосторожное или неполноценное профессиональное вмешательство может привести к обратному результату», — отметила она.
Андреасян подчеркнула роль научно-методического совета при министерстве, который обеспечивает профессиональное участие и контроль на этапах проектирования, реставрации и укрепления.
«Для сохранения культурного наследия и его передачи будущим поколениям необходимо уделять особое внимание подготовке кадров. Количество памятников, требующих срочного вмешательства, велико, и в этой сфере очевиден дефицит специалистов», — добавила министр, подчеркнув роль вузов в подготовке и повышении квалификации специалистов.
Председатель Комитета по градостроительству Егиазар Варданян представил реализуемые реформы, включая рейтингование лицензированных организаций, цифровизацию процессов, внедрение цифровой платформы технического надзора и создание градостроительного кадастра.
«В ближайшее время важным шагом станет разработка генерального проекта расселения Армении, в рамках которого ожидается активное участие профессионального сообщества», — отметил он.
Ректор Национального университета архитектуры и строительства Армении Манук Барсегян сообщил о начале международной аккредитации образовательной программы «Архитектура», отметив необходимость отражения изменений нового закона о высшем образовании в регулировании архитектурной деятельности.
В ходе встречи также обсуждались два значимых юбилея — начало строительства площади Республики и 100-летие Национальный академический театр оперы и балета имени Арама Хачатуряна.
Андреасян сообщила, что по решению премьер-министра Николa Пашинянa созданы юбилейные комиссии, и подчеркнула важность этих архитектурных комплексов. Она также отметила, что 100-летие начала строительства площади Республики включено в календарь ЮНЕСКО на 2026–2027 годы