Կառավարությունը ներկայացրել է նախաձեռնություն, որով տարիքային հիմքով աշխատանքից ազատման մոտեցումը կվերանայվի՝ հաշվի առնելով աշխատաշուկայի և ժողովրդագրական փոփոխությունները։
«Քաղաքացիական ծառայության մասին» և հարակից օրենքներում կատարվել են փոփոխություններ, որոնք վերաբերել են տարիքային շեմ սահմանող դրույթներին։
ՀՀ մի շարք օրենքներում սահմանվել են սահմանափակումներ, ըստ որոնց՝ 65 տարին լրանալուց հետո անձը ազատվել է աշխատանքից։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Լուսինե Քոչարյանn ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթը նշել է, որ ներկայում արձանագրվել է առողջության և կյանքի տևողության բարելավում, և 65 տարին այն տարիքը չէ, երբ պետք է սահմանափակվել աշխատելու իրավունքը, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ փոփոխությունը մշակելիս հաշվի է առնվել նաև ժողովրդագրական իրավիճակը։ Հայաստանի, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ երկրների հասարակությունները ծերացող են, և 65+ տարիքային խումբը գերազանցwum է մինչև 15 տարեկանների թվին։ Արդյունքում ամեն տարի արձանագրվում է աշխատուժի կրճատում, ինչը խնդիրներ է առաջացրել աշխատաշուկայում։
Նրա խոսքով՝ փորձառու մասնագետը, որը շարունակում է արդյունավետ աշխատել, չպետք է ազատվի աշխատանքից միայն տարիքային պատճառով։ Միաժամանակ նշվել է, որ ուժային կառույցներում պաշտոն զբաղեցնող անձանց համար պահպանվել է առավելագույն տարիքային շեմը՝ պայմանավորված ոլորտի առանձնահատկություններով։
Կառավարությունը առաջարկել է նաև լրացուցիչ փոփոխություն, ըստ որի՝ հանրային, համայնքային և քաղաքացիական ծառայողները, ինչպես նաև պետական կազմակերպությունների գործադիր մարմնի պաշտոն զբաղեցնող կամ ընտրված անձինք կարող են դառնալ խնամատար ծնող՝ ստանալով համապատասխան վարձատրություն երեխայի խնամքի և դաստիարակության համար։
Օրենքը ուժի մեջ է մտնելու պաշտոնական հրապարակումից երեք ամիս անց։
ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը պարզաբանել է, որ տարիքով պայմանավորված աշխատանքային պայմանագիրը լուծելու վերաբերյալ նոր կարգավորումները տարածվելու են նաև այն ծառայողների վրա, որոնք մինչև օրենքի ուժի մեջ մտնելը արդեն լրացրել են առավելագույն տարիքային շեմը և որոնց ծառայությունը երկարաձգվել է մինչև մեկ տարով։ Նա կարևորել է նաև հարցի լայն իրազեկումը։
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել առաջին ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական փաթեթին և առաջարկել է այն ներառել ԱԺ առաջիկա նիստերի օրակարգում՝ քննարկելով 24-ժամյա ռեժիմով։

The Armenian government has proposed revising the approach to terminating employment based on age, taking into account changes in the labor market and demographic trends.
Amendments have been introduced to the Law “On Civil Service” and related legislation, addressing provisions that set age limits for employment.
Currently, several Armenian laws stipulate that individuals are dismissed upon reaching the age of 65.
Deputy Minister of Labor and Social Affairs Lusine Kocharyan, presenting the legislative package at a parliamentary committee meeting, noted that improvements in health and life expectancy mean that 65 should no longer be considered a limit for the right to work, according to the National Assembly press service.
She added that demographic factors were also taken into account. Like many countries, Armenia has an aging population, with the number of people aged 65 and over exceeding those under 15. This has led to a shrinking workforce and challenges in the labor market.
According to the deputy minister, experienced professionals who remain effective should not be dismissed solely due to age. At the same time, a maximum age threshold will remain in place for positions in law enforcement and security structures due to the nature of those roles.
The government has also proposed an additional amendment allowing public, municipal, and civil servants, as well as executives of state organizations, to become foster parents and receive compensation for childcare and upbringing.
The law will enter into force three months after its official publication.
Chair of the National Assembly Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan clarified that the new regulations will also apply to employees who had already reached the maximum age limit before the law takes effect and whose service had been extended for up to one year. She emphasized the importance of broad public awareness of the changes.
The parliamentary committee gave a positive opinion on the draft law at first reading and recommended including it in the agenda of upcoming parliamentary sessions under a 24-hour procedure.