ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի կազմակերպած միջազգային գործընկերների հետ համակարգման հանդիպմանը քննարկվել է հասարակության խոցելի խմբերի պաշտպանության ապահովման կարևորությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսոսողոմյանը բացման խոսքում ընդգծել է մարդկային կապիտալի զարգացման կարևորությունը:
Ելույթ են ունեցել նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը։
Աբիսողոմոնյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրվել է 2026-2030թթ. Հայաստան-ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակային փաստաթղթին, որի առանցքում ընդգրկվել են սոցիալական պաշտպանության և ժողովրդագրական դիմակայունության, արժանապատիվ աշխատանքի, կանանց առաջխաղացման, բնակչության խոցելի խմբերի, այդ թվում՝ Ղարաբաղից տեղահանված հայ փախստականների պաշտպանության հարցերը։
ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է նաև ՄԱԿ-ի, Հայաստանի գործընկեր պետությունների, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և զարգացման այլ գործընկերների շարունակական աջակցության կարևորությունը՝ ՀՀ կառավարության ռազմավարական ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև Հայաստանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման գործում։ Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։

На координационной встрече Армении с международными партнерами, организованной Министерством труда и социальных вопросов Республики Армения и офисом ООН в Армении, обсуждалась важность обеспечения защиты уязвимых групп населения.
В своем вступительном слове заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян подчеркнул значимость развития человеческого капитала.
С выступлениями также выступили министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян, глава делегации Европейского союза в Армении Василис Марагос и постоянный координатор ООН в Армении Франсуаз Жакоб.
Абисогомонян обратил внимание присутствующих на Рамочный документ сотрудничества Армения–ООН в области устойчивого развития на 2026–2030 годы, в центре которого находятся вопросы социальной защиты и демографической устойчивости, достойного труда, продвижения женщин, а также защиты уязвимых групп населения, включая армянских беженцев, перемещенных из Нагорного Карабаха.
Заместитель министра иностранных дел также подчеркнул важность постоянной поддержки со стороны ООН, государств-партнеров Армении, международных финансовых институтов и других партнеров по развитию в реализации стратегических программ правительства, а также в укреплении институциональных возможностей страны. В мероприятии приняли участие представители аккредитованных в Армении дипломатических миссий и международных организаций.