ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի կազմակերպած միջազգային գործընկերների հետ համակարգման հանդիպմանը քննարկվել է հասարակության խոցելի խմբերի պաշտպանության ապահովման կարևորությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսոսողոմյանը բացման խոսքում ընդգծել է մարդկային կապիտալի զարգացման կարևորությունը:
Ելույթ են ունեցել նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը։
Աբիսողոմոնյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրվել է 2026-2030թթ. Հայաստան-ՄԱԿ կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակային փաստաթղթին, որի առանցքում ընդգրկվել են սոցիալական պաշտպանության և ժողովրդագրական դիմակայունության, արժանապատիվ աշխատանքի, կանանց առաջխաղացման, բնակչության խոցելի խմբերի, այդ թվում՝ Ղարաբաղից տեղահանված հայ փախստականների պաշտպանության հարցերը։
ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է նաև ՄԱԿ-ի, Հայաստանի գործընկեր պետությունների, միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և զարգացման այլ գործընկերների շարունակական աջակցության կարևորությունը՝ ՀՀ կառավարության ռազմավարական ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև Հայաստանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման գործում։ Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։

A coordination meeting between Armenia and international partners focused on ensuring protection for vulnerable groups in society, organized by the Ministry of Labor and Social Affairs and the United Nations office in Armenia.
In his opening remarks, Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan emphasized the importance of developing human capital.
Remarks were also delivered by Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan, Head of the EU Delegation to Armenia Vassilis Maragos, and UN Resident Coordinator in Armenia Françoise Jacob.
Abisoghomonyan drew participants’ attention to the Armenia–UN Sustainable Development Cooperation Framework for 2026–2030, which prioritizes social protection and demographic resilience, decent work, women’s advancement, and the protection of vulnerable groups, including Armenian refugees displaced from Nagorno-Karabakh.
The deputy foreign minister also underscored the importance of continued support from the United Nations, Armenia’s partner countries, international financial institutions, and other development partners in implementing the government’s strategic programs and strengthening Armenia’s institutional capacities. Representatives of diplomatic missions accredited in Armenia and international organizations attended the event.