Սպասվում է տեղումնառատ, բայց ոչ սառը մայիս, հայտարարել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը ֆեյսբուքյան եթերում:
Մայիսին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը հանրապետության ամբողջ տարածքում կանխատեսվում է կլիմայական նորմայի սահմաններում, տեղումների քանակը՝ նորմայից ավելի։
Սուրենյանը նշել է, որ մայիսին, սովորաբար, տեղումները լինում են երեկոյան ժամերին ու գիշերը։
«Ի տարբերություն ապրիլի, զգալիորեն կկրճատվեն ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցման դեպքեր։ Օդի ջերմաստիճանը գիշերայի, ցերեկային ժամերին կլինի մոտ 5-6 աստիճանով ավելի բարձր, քան ապրիլին։ Առավելագույն ջերմաստիճանը Արարատյան դաշտում և Երևանում կանխատեսվում է +30 աստիճան, որը կդիտվի մայիսի երրորդ տասնօրյակում»,- ասել է Սուրենյանը։

Ожидается дождливый, но не холодный май, заявил Гагик Суренян, заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга, в ходе эфира в Facebook.
Среднемесячная температура воздуха по всей территории Армении прогнозируется в пределах климатической нормы, а количество осадков — выше нормы.
Суренян отметил, что в мае осадки обычно выпадают в вечерние и ночные часы.
«В отличие от апреля, существенно сократятся случаи проникновения холодных воздушных масс. Температура воздуха в ночные и дневные часы будет примерно на 5–6 градусов выше, чем в апреле. Максимальная температура в Араратской долине и в Ереван достигнет +30 градусов, что ожидается в третьей декаде мая», — сказал он.