30 Ապրիլ 2026 - 08:24 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով ֆուտբոլի մինչև 20 տարեկանների 2029 թվականի աշխարհի առաջնությունը Հայաստանում և Վրաստանում անցկացնելու որոշմանը, վստահություն է հայտնել, որ մինչև 2029-ի ԱԱ-ն կունենանք նոր ստադիոն:
«Ես մի քիչ լարված էի, բայց հիմա համոզված եմ, որ ամեն ինչ իրատեսական է, որ մինչև առաջնության մեկնարկը կունենանք ստադիոն»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստան է այցելելու ավելի քան 100,000 երկրպագու, իսկ մրցաշարի շրջանակում երկրում անցկացվելու է մոտ 30 խաղ։
«Ըստ էության, մեծահասակների աշխարհի առաջնությունից հետո իր նշանակությամբ երկրորդ կարևոր միջոցառումն է։ Ակնկալվում է, որ այդ օրերին կունենանք ավելի քան 100 հազար երկրպագու։ Այս պահին ծրագիրը նախնական է, և հնարավոր են որոշ փոփոխություններ», – ասել է նախարարը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նա նշել է, որ Երևանում կլինի մինչև 20 խաղ, իսկ Վանաձորում և Իջևանում՝ մինչև 10 խաղ։
«Ամենայն հավանականությամբ, մենք խոսում ենք 2029 թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսների մասին», – ասել է Անդրեասյանը։
Հայաստանն ու Վրաստանը 2029–ին կհյուրընկալեն ՖԻՖԱ–ի երիտասարդական աշխարհի առաջնությունը: Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում կայացել է ՖԻՖԱ-ի Գործկոմի նիստը, որի ընթացքում հաղթող է ճանաչվել Հայաստանի ու Վրաստանի՝ մրցաշարը հյուրընկալելու համատեղ հայտը։

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что уверен в готовности нового стадиона к чемпионату мира по футболу среди молодежи до 20 лет 2029 года, который Армения проведет совместно с Грузией.
«Я немного переживал, но сейчас убежден, что все реалистично, и к началу турнира у нас будет стадион», — сказал он на заседании правительства, сообщает «Aysor.am».
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сообщила, что в Армению ожидается прибытие более 100 тысяч болельщиков, а в рамках турнира в стране пройдет около 30 матчей.
«По сути, после взрослого чемпионата мира это второе по значимости мероприятие. Ожидается, что в эти дни у нас будет более 100 тысяч болельщиков. На данный момент программа предварительная, возможны изменения», — сказала она, сообщает «Radar Armenia».
Она отметила, что до 20 матчей пройдут в Ереван, а до 10 игр — в Ванадзор и Иджеван.
«Скорее всего, речь идет о сентябре–октябре 2029 года», — добавила Андреасян.
Армения и Грузия совместно примут молодежный чемпионат мира ФИФА в 2029 году. Победителем стала их совместная заявка на заседании Исполкома ФИФА, прошедшем в Ванкуверe.