30 Ապրիլ 2026 - 09:00 AMT
Հայաստանը 16 կետով նահանջել է մամուլի ազատության ինդեքում՝ 34-րդ տեղից տեղափոխվելով 50-րդ հորիզոնական։ Այդ են վկայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2026թ․ զեկույցի տվյալները:
Նշվում է, որ թեև երկրում պահպանվել է բազմազան մեդիա դաշտ, այն շարունակել է մնալ բևեռացված։
«Երկիրը բախվում է ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի աննախադեպ մակարդակի, ինչը սնուցվում է ներքին քաղաքական լարվածությամբ, սահմանային անվտանգության խնդիրներով և Ռուսաստանի ու Եվրոպական միության միջև Հայաստանի բարդ դիրքով»,- ասվում է զեկույցում, հայտնում է «Ազատությունը:
Կազմակերպության դիտարկմամբ՝ լրագրությունը Հայաստանում հաճախ արժեզրկվում է որպես մասնագիտություն և դառնում ատելության խոսքի թիրախ։ Քաղաքական գործիչները լրագրողներին մեղադրում են «կոռուպցիայի» կամ իրենց ընդդիմախոսների շահերը սպասարկելու մեջ։
«Լրագրողները հաճախ ճնշումների, վիրավորանքների և բռնության են ենթարկվում ինչպես իշխանության ներկայացուցիչների, այնպես էլ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների և նրանց աջակիցների կողմից՝ խորհրդարանում, փողոցում և սոցիալական մեդիայում», – ասված է զեկույցում:
Իրավապաշտպանները նշել են, որ լրագրողների նկատմամբ բռնության դեպքերը հաճախ մնում են անպատիժ։
Նույն զեկույցում հարևան Վրաստանը ևս վատթարացրել է իր դիրքերը՝ 114-րդ տեղից իջնելով 135-րդը։ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը ընդգրկվել են 180 երկրների վերջին տասնյակում՝ դասվելով բռնապետական ռեժիմների շարքին Հյուսիսային Կորեայի, Թուրքմենստանի և Աֆղանստանի հետ։
Ամենաբարձր դիրքերը զբաղեցրել են Դանիան, Նիդերլանդները և Էստոնիան՝ որպես առավել ազատ մամուլ ունեցող երկրներ։

Armenia has dropped 16 positions in the global press freedom index, falling from 34th to 50th place, according to the 2026 report by Reporters Without Borders.
The report notes that while the country maintains a diverse media landscape, it remains highly polarized.
“Armenia faces unprecedented levels of disinformation and hate speech, fueled by internal political tensions, border security challenges, and the country’s complex position between Russia and the European Union,” the report states, as cited by RFE/RL.
According to the organization, journalism in Armenia is often devalued as a profession and becomes a target of hate speech. Politicians accuse journalists of “corruption” or of serving the interests of their opponents.
“Journalists frequently face pressure, insults, and violence from both government representatives and opposition politicians and their supporters—in parliament, on the streets, and on social media,” the report says.
Human rights defenders noted that cases of violence against journalists often go unpunished.
In the same report, neighboring Georgia also saw a decline, dropping from 114th to 135th place. Azerbaijan and Russia were ranked among the bottom ten out of 180 countries, categorized alongside authoritarian regimes such as North Korea, Turkmenistan, and Afghanistan.
The highest rankings were held by Denmark, Netherlands, and Estonia, recognized as having the most free media environments.