30 Ապրիլ 2026 - 09:00 AMT
Հայաստանը 16 կետով նահանջել է մամուլի ազատության ինդեքում՝ 34-րդ տեղից տեղափոխվելով 50-րդ հորիզոնական։ Այդ են վկայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության 2026թ․ զեկույցի տվյալները:
Նշվում է, որ թեև երկրում պահպանվել է բազմազան մեդիա դաշտ, այն շարունակել է մնալ բևեռացված։
«Երկիրը բախվում է ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի աննախադեպ մակարդակի, ինչը սնուցվում է ներքին քաղաքական լարվածությամբ, սահմանային անվտանգության խնդիրներով և Ռուսաստանի ու Եվրոպական միության միջև Հայաստանի բարդ դիրքով»,- ասվում է զեկույցում, հայտնում է «Ազատությունը:
Կազմակերպության դիտարկմամբ՝ լրագրությունը Հայաստանում հաճախ արժեզրկվում է որպես մասնագիտություն և դառնում ատելության խոսքի թիրախ։ Քաղաքական գործիչները լրագրողներին մեղադրում են «կոռուպցիայի» կամ իրենց ընդդիմախոսների շահերը սպասարկելու մեջ։
«Լրագրողները հաճախ ճնշումների, վիրավորանքների և բռնության են ենթարկվում ինչպես իշխանության ներկայացուցիչների, այնպես էլ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների և նրանց աջակիցների կողմից՝ խորհրդարանում, փողոցում և սոցիալական մեդիայում», – ասված է զեկույցում:
Իրավապաշտպանները նշել են, որ լրագրողների նկատմամբ բռնության դեպքերը հաճախ մնում են անպատիժ։
Նույն զեկույցում հարևան Վրաստանը ևս վատթարացրել է իր դիրքերը՝ 114-րդ տեղից իջնելով 135-րդը։ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը ընդգրկվել են 180 երկրների վերջին տասնյակում՝ դասվելով բռնապետական ռեժիմների շարքին Հյուսիսային Կորեայի, Թուրքմենստանի և Աֆղանստանի հետ։
Ամենաբարձր դիրքերը զբաղեցրել են Դանիան, Նիդերլանդները և Էստոնիան՝ որպես առավել ազատ մամուլ ունեցող երկրներ։

30 Апрель 2026 - 11:49 AMT
Армения опустилась на 16 позиций в мировом индексе свободы прессы, переместившись с 34-го на 50-е место, следует из отчета за 2026 год организации Репортеры без границ.
В докладе отмечается, что, несмотря на наличие разнообразного медиапространства, оно остается поляризованным.
«Страна сталкивается с беспрецедентным уровнем дезинформации и языка ненависти, подпитываемых внутренней политической напряженностью, проблемами безопасности на границах и сложным положением между Россией и Европейским союзом», — говорится в отчете, сообщает «Азатутюн».
По оценке организации, журналистика в Армении часто обесценивается как профессия и становится мишенью для языка ненависти. Политики обвиняют журналистов в «коррупции» или обслуживании интересов своих оппонентов.
«Журналисты нередко подвергаются давлению, оскорблениям и насилию как со стороны представителей власти, так и оппозиционных политиков и их сторонников — в парламенте, на улицах и в социальных сетях», — отмечается в докладе.
Правозащитники подчеркнули, что случаи насилия в отношении журналистов зачастую остаются безнаказанными.
В том же отчете соседняя Грузия также ухудшила свои позиции, опустившись со 114-го на 135-е место. Азербайджан и Россия вошли в последнюю десятку из 180 стран, оказавшись в группе авторитарных режимов наряду с Северной Кореей, Туркменистаном и Афганистаном.