1 Մայիս 2026 - 11:00 AMT
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Եվրոպական միության պատվիրակությունը համատեղ ներկայացրել են «ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացիկ արդյունքները՝ արձանագրելով համակարգային և շոշափելի առաջընթաց հանրակրթության ոլորտում։ ԵՄ-ն 8.55 մլն եվրո է ուղղել Հայաստանի կրթական բարեփոխումներին:
Ծրագրի կարևոր ուղղություններից մեկը դարձել է կրթական ենթակառուցվածքների զարգացումը։ Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս համայնքների ընտրված 13 դպրոցում արդեն իրականացվել են շինարարական և հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ ապահովելով 2025 թվականի համար նախատեսված ցուցանիշների ավելի քան կեսի իրականացումը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Դպրոցների կառավարման համակարգի բարելավման ոլորտում նույնպես գրանցվել է զգալի առաջընթաց։ Պետական հանրակրթական դպրոցների շուրջ 50 տոկոսը անցել են կառավարման նոր համակարգի, իսկ 346 տնօրեն նշանակվել է մասնագիտական հանձնաժողովների առաջարկությամբ՝ ապահովելով գործընթացի թափանցիկությունն ու բարձր մասնագիտական չափանիշները։
Բազմահամակազմ դասարանների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով ներդրվել է ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ, որի շնորհիվ այս ուղղությամբ նախատեսված թիրախային արդյունքը լիովին ապահովվել է։
Բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ, STEM) կրթության զարգացման նպատակով Արարատի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի 231 դպրոց համալրվել է ժամանակակից լաբորատորիաներով՝ ապահովելով ծրագրի թիրախային ցուցանիշների իրականացումը։
Միաժամանակ, շուրջ 9000 ուսուցիչ վերապատրաստվել է նոր կրթական չափորոշիչներին համապատասխան՝ այս ուղղությամբ ևս ապահովելով նախատեսված նպատակի ամբողջական իրականացումը։
Մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրերը ներդրվել են Հայաստանի բոլոր դպրոցներում՝ ընդգրկելով 8-11-րդ դասարանները և նպաստելով աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշմանն ու հետագա կրթության գիտակցված ընտրությանը։
Կրթության բովանդակության արդիականացման շրջանակում դպրոցական նախագծերի շուրջ 27 տոկոսը նվիրվել է կանաչ տնտեսության և կլիմայական փոփոխությունների թեմաներին՝ ապահովելով սահմանված ցուցանիշների կատարումը։
ՀՀ դպրոցներում ներդրվել է գնահատման նոր համակարգը՝ ապահովելով նախատեսված արդյունքների լիարժեք իրականացումը։ Վերոնշյալ ցուցանիշների գնահատման հիման վրա ԵՄ-ն կրթության բարեփոխումների համար հատկացրել է 8.55 միլիոն եվրո։
ԿԳՄՍ նախարարությունը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու կրթական բարեփոխումները՝ ապահովելով որակյալ, ներառական և ժամանակակից կրթություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար։ Նախարարությունը կարևորել է նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, որը էական դեր է ունեցել ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի հաջող և նպատակային իրականացման մեջ։

The European Union has allocated €8.55 million to support education reforms in Armenia, with authorities reporting tangible and systemic progress in general education.
The results were presented jointly by Armenia’s Education Ministry and the EU Delegation under the “EU Support to Education in Armenia” financing agreement.
A key focus of the program has been the development of educational infrastructure. Construction and renovation works have already been completed in 13 schools in Kapan and Goris communities in the Syunik region, achieving more than half of the targets set for 2025.
Significant progress has also been recorded in improving school governance. Around 50% of public schools have transitioned to a new management system, while 346 principals have been appointed based on recommendations from professional commissions, ensuring transparency and high standards.
To improve the efficiency of multi-grade classes, a new funding mechanism has been introduced, fully meeting the planned targets in this area.
As part of efforts to develop STEM (science, technology, engineering, and mathematics) education, 231 schools in Ararat, Kotayk, and Gegharkunik regions have been equipped with modern laboratories, meeting program benchmarks.
At the same time, about 9,000 teachers have been trained in line with new education standards, achieving full implementation of targets in this direction.
Career guidance programs have been introduced in all schools across Armenia, covering grades 8–11 and helping students make informed decisions about their future education.
Within the modernization of educational content, about 27% of school projects have focused on green economy and climate change topics, meeting established targets.
A new assessment system has also been introduced in schools nationwide, ensuring full implementation of planned outcomes. Based on the evaluation of these indicators, the EU allocated €8.55 million for education reforms.
Armenia’s Education Ministry reaffirmed its commitment to continuing reforms aimed at ensuring quality, inclusive, and modern education for all citizens, highlighting the importance of close and effective cooperation with the EU Delegation in Armenia.