1 Մայիս 2026 - 11:00 AMT
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Եվրոպական միության պատվիրակությունը համատեղ ներկայացրել են «ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացիկ արդյունքները՝ արձանագրելով համակարգային և շոշափելի առաջընթաց հանրակրթության ոլորտում։ ԵՄ-ն 8.55 մլն եվրո է ուղղել Հայաստանի կրթական բարեփոխումներին:
Ծրագրի կարևոր ուղղություններից մեկը դարձել է կրթական ենթակառուցվածքների զարգացումը։ Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս համայնքների ընտրված 13 դպրոցում արդեն իրականացվել են շինարարական և հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ ապահովելով 2025 թվականի համար նախատեսված ցուցանիշների ավելի քան կեսի իրականացումը, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Դպրոցների կառավարման համակարգի բարելավման ոլորտում նույնպես գրանցվել է զգալի առաջընթաց։ Պետական հանրակրթական դպրոցների շուրջ 50 տոկոսը անցել են կառավարման նոր համակարգի, իսկ 346 տնօրեն նշանակվել է մասնագիտական հանձնաժողովների առաջարկությամբ՝ ապահովելով գործընթացի թափանցիկությունն ու բարձր մասնագիտական չափանիշները։
Բազմահամակազմ դասարանների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով ներդրվել է ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ, որի շնորհիվ այս ուղղությամբ նախատեսված թիրախային արդյունքը լիովին ապահովվել է։
Բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ, STEM) կրթության զարգացման նպատակով Արարատի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի 231 դպրոց համալրվել է ժամանակակից լաբորատորիաներով՝ ապահովելով ծրագրի թիրախային ցուցանիշների իրականացումը։
Միաժամանակ, շուրջ 9000 ուսուցիչ վերապատրաստվել է նոր կրթական չափորոշիչներին համապատասխան՝ այս ուղղությամբ ևս ապահովելով նախատեսված նպատակի ամբողջական իրականացումը։
Մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրերը ներդրվել են Հայաստանի բոլոր դպրոցներում՝ ընդգրկելով 8-11-րդ դասարանները և նպաստելով աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշմանն ու հետագա կրթության գիտակցված ընտրությանը։
Կրթության բովանդակության արդիականացման շրջանակում դպրոցական նախագծերի շուրջ 27 տոկոսը նվիրվել է կանաչ տնտեսության և կլիմայական փոփոխությունների թեմաներին՝ ապահովելով սահմանված ցուցանիշների կատարումը։
ՀՀ դպրոցներում ներդրվել է գնահատման նոր համակարգը՝ ապահովելով նախատեսված արդյունքների լիարժեք իրականացումը։ Վերոնշյալ ցուցանիշների գնահատման հիման վրա ԵՄ-ն կրթության բարեփոխումների համար հատկացրել է 8.55 միլիոն եվրո։
ԿԳՄՍ նախարարությունը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու կրթական բարեփոխումները՝ ապահովելով որակյալ, ներառական և ժամանակակից կրթություն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար։ Նախարարությունը կարևորել է նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, որը էական դեր է ունեցել ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի հաջող և նպատակային իրականացման մեջ։

1 Май 2026 - 12:08 AMT
Европейский союз выделил 8,55 млн евро на поддержку реформ в сфере образования в Армении, где зафиксирован системный и ощутимый прогресс в общем образовании.
Итоги были представлены совместно Министерством образования Армении и Делегацией ЕС в рамках соглашения «Поддержка ЕС образованию в Армении».
Одним из ключевых направлений стало развитие образовательной инфраструктуры. В 13 школах общин Капан и Горис Сюникской области уже проведены строительные и капитальные ремонтные работы, что позволило выполнить более половины показателей, запланированных на 2025 год.
Существенный прогресс достигнут и в сфере управления школами. Около 50% государственных школ перешли на новую систему управления, а 346 директоров назначены по рекомендации профессиональных комиссий, что обеспечило прозрачность и высокий уровень профессионализма.
Для повышения эффективности многокомплектных классов внедрен новый механизм финансирования, полностью обеспечивший выполнение целевых показателей.
В рамках развития STEM-образования 231 школа в Араратской, Котайкской и Гегаркуникской областях оснащена современными лабораториями, что позволило достичь установленных целей программы.
Одновременно около 9000 учителей прошли переподготовку в соответствии с новыми образовательными стандартами, полностью реализовав поставленные задачи.
Программы профессиональной ориентации внедрены во всех школах страны, охватывая 8–11 классы и способствуя осознанному выбору дальнейшего образования.
В рамках обновления содержания образования около 27% школьных проектов посвящены вопросам «зеленой» экономики и изменения климата, что соответствует установленным показателям.
В школах Армении также внедрена новая система оценки, обеспечившая выполнение всех запланированных результатов. На основе оценки этих показателей ЕС выделил 8,55 млн евро на образовательные реформы.
Министерство образования подтвердило приверженность продолжению реформ, направленных на обеспечение качественного, инклюзивного и современного образования для всех граждан, отметив важность тесного сотрудничества с Делегацией ЕС в Армении.