5 Մայիս 2026 - 06:43 AMT
Մայիսի 4-ի երեկոյից սկսած և առաջիկա օրերին հանրապետության մի շարք գետերի ավազաններում՝ Արփա, Եղեգիս, Հրազդան, Մարմարիկ և Վեդի, սպասվել է ջրի մակարդակի զգալի բարձրացում՝ ամպրոպային տեղումների ազդեցությամբ, հայտնում է ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը:
Հնարավոր են վտանգավոր իրավիճակներ, այդ թվում՝ ափամերձ տարածքների ողողումներ, հատկապես Արենի-Եղեգնաձոր-Վայք, Հրազդան, Հանքավան, Աղավնաձոր և Ուրցաձոր հատվածներում։
ՆԳ նախարարի հանձնարարությամբ իրականացվել են իրազեկման միջոցառումներ, պատասխանատու ստորաբաժանումները կապ են հաստատել գործընկեր կառույցների հետ, իսկ փրկարարական ուժերը անցել են արտակարգ ծառայության ռեժիմի։
Քաղաքացիներին ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը հորդորում է խուսափել գետերին հարակից տարածքներում գտնվելուց և վտանգի դեպքում անմիջապես զանգահարել 112։

5 Май 2026 - 08:14 AMT
В ближайшие дни в ряде рек Армении ожидается значительное повышение уровня воды, сообщает «Гидрометеорологический и мониторинговый центр» Министерства окружающей среды.
С вечера 4 мая и в последующие дни в бассейнах рек Арпа, Егегис, Раздан, Мармарик и Веди прогнозируется существенный рост уровня воды из-за грозовых осадков.
Возможны опасные ситуации, включая подтопления прибрежных территорий, особенно на участках Арени—Ехегнадзор—Вайк, Раздан, Aнкаван, Агавнадзор и Урцадзор.
По поручению министра внутренних дел проведены мероприятия по информированию, ответственные подразделения взаимодействуют с партнерами, а спасательные силы переведены на усиленный режим службы.
Спасательная служба МВД призывает граждан избегать нахождения вблизи рек и в случае опасности немедленно звонить по номеру 112.