5 Մայիս 2026 - 14:12 AMT
ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը Ազգային ժողովում ներկայացրել է նախագիծ, որը վերաբերում է տնային կալանքի տակ գտնվող անձանց կրթության իրավունքի ապահովմանը:
«Այսօր չունենք հնարավորություններ, որպեսզի երբ տնային կալանք է կիրառվում, սահմանափակում է դրվում հաղորդակցության, բացառություն սահմանվի, որպեսզի անձը հեռավար կարգով ստանա հանրակրթություն։ Հիմա սահմանում ենք համապատասխան կարգավորում»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նախարարի ներկայացմամբ՝ առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է ստեղծել իրավական հիմք՝ նման դեպքերում կրթության շարունակականությունն ապահովելու համար։
Մեկ այլ նախագծով քրեական դատավարության շրջանակներում կնախատեսվեն դատաքննության հստակ ժամկետներ՝ քրեական գործը պետք է քննվի մեկ տարվա ընթացքում: Դատարանը կարող է պատճառաբանված որոշմամբ ոչ ավելի քան երկու անգամ երկարաձգել նշված ժամկետը՝ յուրաքանչյուր դեպքում առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով։

5 Май 2026 - 15:23 AMT
Министр юстиции Армении Србуи Галян представила в Национальном собрании законопроект, направленный на обеспечение права на образование для лиц, находящихся под домашним арестом.
«Сегодня при применении домашнего ареста действуют ограничения на коммуникацию, и отсутствует возможность сделать исключение, чтобы человек мог получать общее образование дистанционно. Сейчас мы вводим соответствующее регулирование», — заявила она, сообщает «Radar Armenia».
По словам министра, предлагаемые изменения создадут правовую основу для обеспечения непрерывности образования в подобных случаях.
Другим законопроектом также предусматривается установление четких сроков судебного разбирательства в уголовном процессе: дело должно рассматриваться в течение одного года. Суд сможет продлить этот срок не более двух раз, каждый раз максимум на один год при наличии обоснования.