Հայաստանն ու Ֆրանսիան կհամագործակցեն՝ համատեղ մշակելու Ակադեմիական քաղաքումՖրանսիական համալսարանի տեղակայման նախագիծը և խթանելու բարեկամ երկրի առաջատար բուհերի ներգրավվածությունը։ Այդ մասին ասվում է «Ֆրանսիայի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին» համատեղ հռչակագրի մշակույթին և կրթությանը նվիրված բաժնում:
Երկրները կզարգացնեն փորձի փոխանակումն ու գործակցությունը Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի, Ֆրանսիայի կինոյի և անիմացիոն պատկերի ազգային կենտրոնի և Ֆրանսիական Սինեմատեքի միջև։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան ընդգծել են լրատվամիջոցների կարևոր դերը ֆրանկոֆոնիայի զարգացման հարցում, մասնավորապես՝ France24-ի և RFI-ի գործունեության համատեքստում, որոնց առաջխաղացմանը երկու երկրները կաջակցեն։ Ինչ վերաբերում է TV5Monde բազմակողմ լրատվամիջոցին և TV5MondePlus թվային հարթակին, ապա երկրները կարող են նպաստել դրանց առաջխաղացմանն ու հեռարձակմանը Հայաստանում։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան կաջակցեն Հայաստանում ֆրանսերենի և Ֆրանսիայում հայերենի ուսուցմանը։ Երկու երկրները կարևորել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանն իրենց անդամակցությունը, ինչպես նաև Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի և Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական միջազգային կրթահամալիրի գործունեությունը։
Կողմերը կաջակցեն Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական միջազգային կրթահամալիրի զարգացմանը՝ այն դիտարկելով որպես կրթական համագործակցության հիմնասյուն։ Նրանք նաև կխթանեն հայալեզու գրականության թարգմանությունն ու հրատարակությունը Ֆրանսիայում և ֆրանսալեզու գրականության տարածումը Հայաստանում։
Հայաստանը և Ֆրանսիան կամրապնդեն համալսարանների, դպրոցների և մասնագիտական կրթության հաստատությունների՝ արհեստագործական կամ շարունակական կրթության ոլորտում համագործակցությունը՝ խթանելով փոխանակման ծրագրերը, վերապատրաստումներն ու վարպետաց դասերը՝ այդ նպատակով կիրառելով նաև Erasmus+ գործիքը։
Երկու երկրները կխորացնեն համալսարանական համագործակցությունը՝ զարգացնելով կրկնակի և համատեղ դիպլոմավորման ծրագրերը, մասնավորապես՝ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի շրջանակում։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան կիրականացնեն համատեղ գիտահետազոտական աշխատանքներ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, հետազոտողների շարժունության ծրագրեր, ինչպես նաև կհաստատեն համագործակցություն Ֆրանսիայի ազգային հետազոտական մարմինների և ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի միջև։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան կնպաստեն մշակութային երկխոսության խորացմանը թե՛ երկկողմ մակարդակում, թե՛ բազմակողմ կառույցներում։ Նրանք կամրապնդեն համագործակցությունը մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում՝ հատկապես ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի և Ժառանգության պաշտպանության միջազգային դաշինքի՝ ԱԼԻՖ-ի շրջանակում։
Երկու երկրները ջանքեր կգործադրեն ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովների միջև համագործակցության զարգացման ուղղությամբ։ Հայաստանը և Ֆրանսիան նաև կամրապնդեն կապերը թանգարանային, ժառանգության և հնագիտական ոլորտներում՝ խթանելով փորձի փոխանցումը պահպանման և վերականգնման ուղղությամբ ուսումնական ծրագրերի միջոցով, մասնավորապես՝ Ժառանգության ազգային ինստիտուտի աջակցությամբ։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան կխրախուսեն համագործակցությունը գեղարվեստական ստեղծագործության, մշակութային և ստեղծագործական արդյունաբերության ոլորտներում, ինչպես նաև գաղափարների փոխանակումը։ Նրանք կխթանեն հայկական և ֆրանսիական մշակութային հաստատությունների միջև գործընկերությունը, փոխադարձ մասնակցությունը երկու երկրների մշակութային օրակարգի կարևոր միջոցառումներին, մասնագիտական հանդիպումների և արվեստագետների ռեզիդենտական ծրագրերի իրականացումը։
Կողմերը կխթանեն երիտասարդների միջև շփումները՝ համատեղ ծրագրերի, կամավորական նախաձեռնությունների և դպրոցական գործընկերությունների միջոցով։
Բացի այդ, Հայաստանն ու Ֆրանսիան կամրապնդեն համագործակցությունը սպորտի ոլորտում՝ խոշոր մարզական միջոցառումների կազմակերպման փորձի փոխանակման, մասնավորապես՝ 2027 թվականի Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի համատեքստում, ինչպես նաև բարձրակարգ մարզիկների վերապատրաստման և ներառականության թեմաներով փորձի փոխանակման միջոցով։

Армения и Франция будут сотрудничать в разработке проекта размещения французского университета в Академическом городе Армении и содействовать привлечению ведущих французских вузов. Об этом говорится в разделе о культуре и образовании совместной декларации о стратегическом партнерстве двух стран.
Стороны также будут развивать обмен опытом и сотрудничество между Фондом кино Армении, Национальным центром кино и анимационного изображения Франции и Французской синематекой.
Армения и Франция подчеркнули важную роль СМИ в развитии франкофонии, в частности в контексте деятельности France24 и Radio France Internationale (RFI), продвижению которых обе страны намерены содействовать. Кроме того, стороны могут поддержать развитие и трансляцию телеканала TV5Monde и цифровой платформы TV5MondePlus в Армении.
Две страны договорились поддерживать преподавание французского языка в Армении и армянского языка во Франции. Они также отметили значение членства в Международной организации франкофонии, а также деятельность Французского университета в Армении, Французского института Армении и Французского международного образовательного комплекса имени Анатоля Франса.
Стороны поддержат развитие Французского международного образовательного комплекса имени Анатоля Франса, рассматривая его как одну из основ образовательного сотрудничества. Они также намерены содействовать переводу и изданию армяноязычной литературы во Франции и распространению франкоязычной литературы в Армении.
Армения и Франция укрепят сотрудничество между университетами, школами и учреждениями профессионального образования в сфере профессиональной и непрерывной подготовки, развивая программы обмена, тренинги и мастер-классы, в том числе с использованием программы Erasmus+.
Две страны углубят университетское сотрудничество посредством развития совместных и двойных дипломных программ, в частности в рамках Французского университета в Армении.
Армения и Франция также договорились проводить совместные научно-исследовательские работы в сферах взаимного интереса, развивать программы мобильности исследователей и наладить взаимодействие между французскими национальными исследовательскими структурами и Комитетом по высшему образованию и науке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Стороны намерены углублять культурный диалог как на двустороннем уровне, так и в рамках многосторонних организаций. Они укрепят сотрудничество в сфере охраны культурного наследия, особенно в рамках ЮНЕСКО и Международного альянса по защите наследия ALIPH.
Армения и Франция также будут развивать взаимодействие между национальными комиссиями ЮНЕСКО и укреплять связи в музейной, археологической и наследоохранной сферах через образовательные программы по сохранению и реставрации, в частности при поддержке Национального института наследия Франции.
Страны будут поощрять сотрудничество в области художественного творчества, культурных и креативных индустрий, а также обмен идеями. Они намерены развивать партнерство между армянскими и французскими культурными учреждениями, взаимное участие в ключевых культурных мероприятиях двух стран, профессиональные встречи и программы художественных резиденций.
Стороны также будут содействовать контактам между молодежью через совместные программы, волонтерские инициативы и партнерства между школами.
Кроме того, Армения и Франция укрепят сотрудничество в спортивной сфере посредством обмена опытом организации крупных спортивных мероприятий, в частности в контексте Игр Франкофонии 2027 года, а также обмена практиками подготовки спортсменов высокого уровня и развития инклюзивности.