Կրթական հաստատությունները քաղաքական գործունեության բեմահարթակ դարձնել չի թույլատրվելու՝ կարող են անգամ ազատվել աշխատանքից, հայտարարել է ԱԺ-ում կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը
Անդրադառնալով տեղեկություններին, ըստ որոնց Արարատի մարզի դպրոցներից մեկում արձանագրվել է նախընտրական քարոզչության խախտում՝ նախարարն ասել է, որ, եթե ՀՀ կրթական հաստատություններում արձանագրվեն նախընտրական քարոզչության դեպքեր, ապա պատիժը կլինի օրենքի ամբողջ խստությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Քանի որ առաջիկա օրերին մեկնարկելու է պաշտոնական քարոզարշավը, ես ևս մեկ անգամ հիշեցնում եմ, ոչ թե հորդորում, այլ զգուշացնում եմ ուսումնական հաստատություններում աշխատող բոլոր քաղաքացիներին` «Հանրակրթության մասին» օրենսդրության խախտման որևէ պարագայում օրենքը գործելու է ամբողջ խստությամբ»,- ընդգծել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ կառավարության կարևորագույն ձեռքբերումներից մեկը կրթական համակարգը քաղաքականությունից զերծ պահելն է, և կրթության ոլորտի ներկայացուցիչները պետք է զբաղվեն բացառապես կրթությամբ։
«Սա չի նշանակում, որ որևէ մեկը չպիտի ունենա իր դիրքորոշումը և որպես քաղաքացի չպիտի կարողանա դա արտահայտել, սակայն կրթական հաստատությունները դարձնել քաղաքական գործունեության բեմահարթակ չի թույլատրվելու, և յուրաքանչյուր դեպքի հետևից, յուրաքանչյուր ահազանգի հետևից օրենքն ամբողջ խստությամբ գործելու է»,- հայտարարել է Անդրեասյանը։
Նա զգուշացրել է, որ հնարավոր են նույնիսկ աշխատանքից ազատման և մանկավարժական գործունեության իրավունքից զրկելու դեպքեր։
ՀՀ-ում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան 2026 թվականի հունիսի 7-ին։ ԿԸՀ-ն առաջադրման հայտ է ստացել 19 քաղաքական ուժից, որոնցից 2-ը դաշինք է, իսկ 17-ը՝ կուսակցություն։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила в парламенте, что превращать образовательные учреждения в площадку для политической деятельности не будет позволено, а нарушители могут лишиться работы.
Комментируя сообщения о нарушении правил предвыборной агитации в одной из школ Араратской области, министр подчеркнула, что любые подобные случаи в образовательных учреждениях будут наказываться «по всей строгости закона», сообщает «Sputnik Армения».
«Поскольку в ближайшие дни стартует официальная предвыборная кампания, я еще раз не призываю, а предупреждаю всех граждан, работающих в учебных заведениях: при любом нарушении законодательства об общем образовании закон будет применяться в полной мере», — подчеркнула она.
По словам Андреасян, одним из важнейших достижений правительства стало освобождение системы образования от политики, а представители образовательной сферы должны заниматься исключительно обучением.
«Это не означает, что кто-либо не может иметь собственную позицию и выражать ее как гражданин. Однако превращать образовательные учреждения в площадку для политической деятельности не будет позволено, и по каждому случаю, по каждому сигналу закон будет действовать со всей строгостью», — заявила министр.
Она предупредила, что возможны даже увольнения и лишение права заниматься педагогической деятельностью.
Очередные парламентские выборы в Армении состоятся 7 июня 2026 года. Центральная избирательная комиссия уже получила заявки на участие от 19 политических сил, включая два блока и 17 партий.