8 Մայիս 2026 - 08:56 AMT
Վերջին շրջանում աճել են կեղծ օգտահաշիվներով իրականացվող խարդախությունները, երբ տարբեր անձինք ներկայանում են որպես իրավապահ մարմինների, բանկերի կամ պետական կառույցների աշխատակիցներ և փորձում ձեռք բերել անձնական ու բանկային տվյալներ, հայտնում է ՆԳՆ Կիբեռոստիկանությունը՝ հորդորելով քաղաքացիներին զգոն լինել:
«Վերջին շրջանում կրկին մեծ թափ է հավաքել խարդախության այն ձևը, երբ ՀՀ իրավապահ մարմինների, պետական այլ գերատեսչությունների, բանկային ընկերությունների և ԶԼՄ-ների աշխատակիցների անունից տարբեր հարթակներում (WhatsApp, Viber, Telegram ր այլն) բացված կեղծ օգտահաշիվների միջոցով փորձ է արվում քաղաքացիներին տարբեր պատրվակներով ուղղորդել տրամադրել անձնական կամ բանկային տվյալներ կամ կատարել դրամական փոխանցումներ։
Հիշե՛ք՝ նման հաղորդագրությունները և կապի փորձերը իրական չեն և ուղղված են խաբեության միջոցով շահույթ ստանալուն: Խարդախները արհեստականորեն ստեղծում են վախի և շտապողականության իրավիճակ՝ փորձելով ազդել ձեր որոշումների վրա և ստիպել գործել առանց մտածելու:
Կարևոր է որ որևէ պարագայում չկատարել շտապ գործողություններ, որոնք ուղղված են կապ հաստատողին Ձեր վերաբերյալ որևէ տեղեկատվություն տրամադրելուն:
Նման դեպքերում անմիջապես դադարեցրեք հեռախոսազրույցը և կապ հաստատեք տվյալ գերատեսչության կամ կազմակերպության պաշտոնական հեռախոսահամարով ստուգելու ստացված զանգի իսկությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է նաև, որ ՀՀ իրավապահ մարմինների, պետական այլ գերատեսչությունների, բանկային ընկերությունների և ԶԼՄ-ների աշխատակիցները քաղաքացիների հետ չեն հաղորդակցվում օտար լեզվով:
Խորհրդատվություն ստանալու համար կարելի է զանգահարել Կիբեռոստիկանության թեժ գծին՝ 011-525252՝ ստուգելու կասկածելի դեպքերը և ստանալու անհրաժեշտ քայլերի ուղեցույց։

Киберполиция Армении сообщила о росте числа мошенничеств с использованием поддельных аккаунтов. Злоумышленники представляются сотрудниками правоохранительных органов, банков или государственных структур и пытаются получить личные и банковские данные граждан.
«В последнее время вновь набирает обороты схема мошенничества, при которой через поддельные аккаунты, созданные на различных платформах — WhatsApp, Viber, Telegram и других, — от имени сотрудников правоохранительных органов Республики Армения, иных государственных ведомств, банковских компаний и средств массовой информации предпринимаются попытки под различными предлогами склонить граждан к передаче личных или банковских данных либо к осуществлению денежных переводов.
Помните, что подобные сообщения и попытки связаться с вами не являются реальными и направлены на получение выгоды путем обмана. Мошенники искусственно создают атмосферу страха и срочности, пытаясь повлиять на ваши решения и заставить действовать необдуманно.
Важно ни при каких обстоятельствах не совершать поспешных действий, направленных на передачу какой-либо информации о себе лицу, вышедшему на связь.
В подобных случаях необходимо немедленно прекратить телефонный разговор и связаться с соответствующим ведомством или организацией по официальному номеру телефона, чтобы проверить подлинность звонка», — говорится в сообщении.
Также отмечается, что сотрудники правоохранительных органов Армении, других государственных ведомств, банковских компаний и СМИ не общаются с гражданами на иностранных языках.
Для получения консультации граждане могут позвонить на горячую линию Киберполиции по номеру 011-525252, чтобы проверить подозрительные случаи и получить инструкции по дальнейшим действиям.