8 Մայիս 2026 - 10:09 AMT
Ռուսաստանից դեպի Հայաստանի մայրաքաղաք 2 չվերթ չեղարկվել է, ևս 5-ը՝ հետաձգվել` ըստ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի առցանց չվացուցակի։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիան հայտնել էր, որ Ռուսաստանի հարավային օդանավակայաններում արդեն իսկ հետաձգվել կամ չեղարկվել է ավելի քան 80 չվերթ. մեկնման է սպասում մոտ 14 հազար ուղևոր, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հայաստանի ուղղությամբ չեղարկվել են «Azimuth» և «S7» ավիաընկերությունների Միներալնիե Վոդի – Երևան երկու չվերթ։ Ուշացումով կիրականացվեն Մոսկվայից («Աերոֆլոտ»), Եկատերինբուրգից («FlyOne»), Սանկտ Պետերբուրգից («Ռոսիա») և Կրասնոդարից («Աերոֆլոտ») նախատեսված թռիչքները։
Մայիսի 8-ի գիշերը ուկրաինական անօդաչուները հարվածել են Դոնի Ռոստովում գտնվող «Ռուսաստանի հարավի աերոնավիգացիա» վարչական շենքին, որն իրականացնում է երկրի հարավային շրջանների թռիչքների կառավարումը։ Այս միջադեպի հետևանքով ռուսական 13 օդանավակայանի աշխատանք ժամանակավորապես կասեցվել է, չեղարկվել են միջազգային չվերթերը Սոչիից, Միներալնիե Վոդիից, Կրասնոդարից, Մախաչկալայից և Վլադիկավկազից։ Ասոցիացիայում նշել են, որ առավել բարդ է իրավիճակը Սոչիում, որտեղ վերջին երկու օրվա ընթացքում չվացուցակի մասշտաբային խափանումներ են գրանցվել։

8 Май 2026 - 12:26 AMT
Два рейса из России в столицу Армении были отменены, еще пять — задержаны. Об этом свидетельствуют данные онлайн-табло международного аэропорта «Звартноц».
Ранее Ассоциация туроператоров России сообщила, что в южных аэропортах страны уже задержаны или отменены более 80 рейсов, а вылета ожидают около 14 тысяч пассажиров, сообщает «Sputnik Армения».
В направлении Армении были отменены два рейса Минеральные Воды — Ереван авиакомпаний «Azimuth» и «S7». С задержкой будут выполнены рейсы из Москвы («Аэрофлот»), Екатеринбурга («FlyOne»), Санкт-Петербурга («Россия») и Краснодара («Аэрофлот»).
В ночь на 8 мая украинские беспилотники нанесли удар по административному зданию «Аэронавигации Юга России» в Ростове-на-Дону, которое осуществляет управление полетами в южных регионах страны. После этого была временно приостановлена работа 13 российских аэропортов, а международные рейсы из Сочи, Минеральных Вод, Краснодара, Махачкалы и Владикавказа были отменены. В ассоциации отметили, что наиболее сложная ситуация сложилась в Сочи, где за последние два дня зафиксированы масштабные сбои в расписании полетов.