ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հաղթանակի օրվա նախօրեին շնորհավորական ուղերձներ է հղել Հայաստանի և ԱՊՀ մյուս երկրների ղեկավարներին։
ՌԴ նախագահը ուղերձներ է հղել նաև Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի ղեկավարներին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա շնորհավել է նաև Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ղեկավարներին:
«Այս օրը մենք երախտագիտության և հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր հայրերին և պապերին, որոնք ուս ուսի տված կռվել են ռազմաճակատում և աշխատել թիկունքում՝ անհաշվելի զոհերի ու զրկանքների գնով մոտեցնելով նացիստական զավթիչների նկատմամբ երկար սպասված հաղթանակը», -ասվում է ուղերձում:
Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել այդ երկրներում բնակվող վետերաններին և թիկունքի աշխատողներին՝ նրանց սխրանքի համար, մաղթել առողջություն և երկարակեցություն։
Նա նաև կոչ է արել Վրաստանի և Մոլդովայի քաղաքացիներին ապագա սերունդներին փոխանցել ժողովուրդների միջև բարեկամության ավանդույթները և պահպանել ընդհանուր հաղթանակի հիշատակը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցի Մոսկվայում կայանալիք Մայիսի 9-ի շքերթին: Այդ մասին նա ասել է կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցում: Նա նշել է, որ այդ մասին նախապես տեղեկացրել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին իր վերջին այցի ժամանակ:

8 Май 2026 - 12:36 AMT
Президент России Владимир Путин в преддверии Дня Победы направил поздравительные послания руководителям Армении и других стран Содружества Независимых Государств.
Поздравления также были адресованы лидерам Азербайджана, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана, пишет «РИА Новости».
Кроме того, Путин поздравил руководителей Абхазии и Южной Осетии.
«В этот день мы отдаем дань благодарности и уважения нашим отцам и дедам, которые плечом к плечу сражались на фронте и трудились в тылу, ценой неисчислимых жертв и лишений приближая долгожданную победу над нацистскими захватчиками», — говорится в послании.
Путин поблагодарил проживающих в этих странах ветеранов и тружеников тыла за их подвиг, пожелав им здоровья и долголетия.
Он также призвал граждан Грузии и Молдавии передавать будущим поколениям традиции дружбы между народами и сохранять память об общей победе.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не примет участия в параде 9 Мая в Москве. Об этом он сообщил на брифинге после заседания правительства, отметив, что заранее проинформировал президента России Владимира Путина во время своего последнего визита.