Հանտավիրուսի տարածման ռիսկը ՀՀ-ում գնահատվում է ցածր, հայտնում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ մայիսի 2-ին Միացյալ Թագավորության ազգային առողջապահական համակարգողից ահազանգ է ստացվել Հոլանդիայի դրոշի ներքո նավարկող զբոսանավում ծանր սուր շնչառական հիվանդությունների կլաստերի վերաբերյալ։
Նավարկությունը սկսվել է Արգենտինայի Ուշուայա քաղաքից։ Նավում գտնվել է 147 մարդ՝ 88 ուղևոր և 59 անձնակազմի անդամ՝ շուրջ 23 տարբեր ազգություններից։
Մայիսի 6-ի դրությամբ արձանագրվել է հիվանդության 7 դեպք՝
▪️ 2 լաբորատոր հաստատված հանտավիրուսային դեպք
▪️ 5 կասկածելի դեպք
▪️ 3 մահվան դեպք
▪️ 1 ծանր վիճակում գտնվող պացիենտ
▪️ 3 թեթև ախտանիշներով անձ
Հիվանդությունը դրսևորվել է տենդով, ստամոքս-աղիքային ախտանիշներով, թոքաբորբի արագ զարգացմամբ, սուր շնչառական դիսթրես համախտանիշով և շոկով։
Հայտնաբերված վիրուսը Անդերի հանտավիրուսն է, որը հազվադեպ դեպքերում կարող է փոխանցվել նաև մարդուց մարդ՝ հիմնականում սերտ և երկարատև շփման պայմաններում։
Հիմնական փոխանցման ուղին շարունակում է մնալ վարակված կրծողների մեզի, կղանքի կամ թքի հետ շփումը։
Եվրոպական հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնը (ECDC) և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը ներկայումս ընդհանուր բնակչության համար ռիսկը գնահատել են շատ ցածր։
Իրականացվել են անհրաժեշտ հակահամաճարակային միջոցառումներ, իսկ նավում գտնվող անձինք շարունակել են գտնվել հսկողության ներքո։
«Հայաստանում ևս իրավիճակը վերահսկելի է, և բնակչության համար վտանգ չկա։ Հանտավիրուսի տարածման ռիսկը մեր երկրում ներկայումս գնահատվում է ցածր, իսկ առողջապահական կառույցները շարունակում են հետևել միջազգային համաճարակաբանական զարգացումներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

The risk of hantavirus spread in Armenia is currently assessed as low, the National Center for Disease Control and Prevention said.
According to the World Health Organization, on May 2, the United Kingdom’s national health coordination body received an alert about a cluster of severe acute respiratory illnesses aboard a cruise ship sailing under the Dutch flag.
The voyage began in Ushuaia, Argentina. There were 147 people on board, including 88 passengers and 59 crew members representing around 23 nationalities.
As of May 6, seven cases had been recorded:
▪️ 2 laboratory-confirmed hantavirus cases
▪️ 5 suspected cases
▪️ 3 deaths
▪️ 1 patient in critical condition
▪️ 3 individuals with mild symptoms
The illness manifested with fever, gastrointestinal symptoms, rapidly developing pneumonia, acute respiratory distress syndrome and shock.
The detected virus was the Andes hantavirus, which in rare cases can also be transmitted from person to person, mainly through close and prolonged contact.
The primary mode of transmission remains contact with the urine, feces or saliva of infected rodents.
The European Centre for Disease Prevention and Control and the World Health Organization have currently assessed the risk to the general population as very low.
Necessary anti-epidemic measures have been implemented, while individuals aboard the ship remain under monitoring.
“The situation in Armenia also remains under control, and there is no danger to the population. The risk of hantavirus spread in our country is currently assessed as low, while healthcare institutions continue monitoring international epidemiological developments,” the statement said.