Հանտավիրուսի տարածման ռիսկը ՀՀ-ում գնահատվում է ցածր, հայտնում է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ մայիսի 2-ին Միացյալ Թագավորության ազգային առողջապահական համակարգողից ահազանգ է ստացվել Հոլանդիայի դրոշի ներքո նավարկող զբոսանավում ծանր սուր շնչառական հիվանդությունների կլաստերի վերաբերյալ։
Նավարկությունը սկսվել է Արգենտինայի Ուշուայա քաղաքից։ Նավում գտնվել է 147 մարդ՝ 88 ուղևոր և 59 անձնակազմի անդամ՝ շուրջ 23 տարբեր ազգություններից։
Մայիսի 6-ի դրությամբ արձանագրվել է հիվանդության 7 դեպք՝
▪️ 2 լաբորատոր հաստատված հանտավիրուսային դեպք
▪️ 5 կասկածելի դեպք
▪️ 3 մահվան դեպք
▪️ 1 ծանր վիճակում գտնվող պացիենտ
▪️ 3 թեթև ախտանիշներով անձ
Հիվանդությունը դրսևորվել է տենդով, ստամոքս-աղիքային ախտանիշներով, թոքաբորբի արագ զարգացմամբ, սուր շնչառական դիսթրես համախտանիշով և շոկով։
Հայտնաբերված վիրուսը Անդերի հանտավիրուսն է, որը հազվադեպ դեպքերում կարող է փոխանցվել նաև մարդուց մարդ՝ հիմնականում սերտ և երկարատև շփման պայմաններում։
Հիմնական փոխանցման ուղին շարունակում է մնալ վարակված կրծողների մեզի, կղանքի կամ թքի հետ շփումը։
Եվրոպական հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնը (ECDC) և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը ներկայումս ընդհանուր բնակչության համար ռիսկը գնահատել են շատ ցածր։
Իրականացվել են անհրաժեշտ հակահամաճարակային միջոցառումներ, իսկ նավում գտնվող անձինք շարունակել են գտնվել հսկողության ներքո։
«Հայաստանում ևս իրավիճակը վերահսկելի է, և բնակչության համար վտանգ չկա։ Հանտավիրուսի տարածման ռիսկը մեր երկրում ներկայումս գնահատվում է ցածր, իսկ առողջապահական կառույցները շարունակում են հետևել միջազգային համաճարակաբանական զարգացումներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Риск распространения хантавируса в Армении в настоящее время оценивается как низкий. Об этом сообщает Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний.
По данным Всемирной организации здравоохранения, 2 мая от национального координационного органа здравоохранения Великобритании поступил сигнал о кластере тяжелых острых респираторных заболеваний на круизном судне под флагом Нидерландов.
Круиз начался в аргентинском городе Ушуая. На борту находились 147 человек — 88 пассажиров и 59 членов экипажа примерно из 23 стран.
По состоянию на 6 мая было зарегистрировано семь случаев заболевания:
▪️ 2 лабораторно подтвержденных случая хантавируса
▪️ 5 подозрительных случаев
▪️ 3 летальных исхода
▪️ 1 пациент в тяжелом состоянии
▪️ 3 человека с легкими симптомами
Заболевание проявлялось лихорадкой, желудочно-кишечными симптомами, быстро развивающейся пневмонией, синдромом острого респираторного дистресса и шоком.
Выявленным вирусом оказался андский хантавирус, который в редких случаях может передаваться от человека к человеку, главным образом при тесном и продолжительном контакте.
Основным путем передачи по-прежнему остается контакт с мочой, фекалиями или слюной инфицированных грызунов.
Европейский центр профилактики и контроля заболеваний и Всемирная организация здравоохранения в настоящее время оценивают риск для населения как очень низкий.
Были проведены необходимые противоэпидемические мероприятия, а лица, находившиеся на борту судна, продолжают оставаться под наблюдением.
«В Армении ситуация также остается контролируемой, угрозы для населения нет. Риск распространения хантавируса в нашей стране в настоящее время оценивается как низкий, а структуры здравоохранения продолжают следить за международной эпидемиологической ситуацией», — говорится в сообщении.