8 Մայիս 2026 - 14:56 AMT
2026-ի հոկտեմբերին Երևանը կհյուրընկալի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը՝ COP17, դառնալով միջազգային բնապահպանական կարևորագույն հարթակներից մեկը։ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի պաշտոնական կայքում արդեն հրապարակվել է COP17-ի նախնական օրակարգը, որը ներառել է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ գործնական նշանակության մի շարք կարևոր թեմաներ։
Հոկտեմբերի 19-30-ը Հայաստանի մայրաքաղաքում կհավաքվեն աշխարհի տարբեր երկրների պատվիրակներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և քաղաքացիական հասարակության անդամներ՝ քննարկելու կենսաբազմազանության պահպանման ուղղությամբ համաշխարհային առաջընթացը և մինչև 2030 թվականը նախատեսված առաջնահերթ քայլերը։
Համաժողովի առանցքային թեման լինելու է Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակային ծրագիրը։ Մասնակիցները կգնահատեն ծրագրի իրականացման համաշխարհային առաջընթացը, ինչպես նաև կքննարկեն մոնիթորինգի, հաշվետվողականության և իրականացմանն աջակցող մեխանիզմները։
Օրակարգում կարևոր տեղ են զբաղեցրել կարողությունների զարգացման, գիտատեխնիկական համագործակցության, գիտելիքների կառավարման, ինչպես նաև հաղորդակցության, կրթության և հանրային իրազեկմանն առնչվող հարցերը։
Քննարկումների առանցքում լինելու է նաև ֆինանսական ռեսուրսների մոբիլիզացիան և միջազգային համագործակցության ընդլայնումը՝ այլ կոնվենցիաների ու կազմակերպությունների հետ քաղաքականությունների համադրման նպատակով։
Առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի 8(j) հոդվածի և հարակից դրույթների իրականացմանը, որոնք վերաբերում են բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների իրավունքներին ու մասնակցությանը։
Երևանյան հանդիպման օրակարգում ներառվել են նաև գենետիկական ռեսուրսների թվային տվյալների օգտագործման, սինթետիկ կենսաբանության, գենդերային հավասարության, ինչպես նաև կենսաբազմազանության և կլիմայի փոփոխության, գյուղատնտեսության, առողջապահության ու ծովային էկոհամակարգերի միջև փոխկապակցվածության թեմաները։
Քննարկվելու են նաև անտառային կենսաբազմազանության, պահպանվող տարածքների և կենսաբազմազանության հարցերի՝ քաղաքականությունների ու ոլորտային կառավարման համակարգերում ինտեգրման ուղղությամբ հետագա քայլերը։

8 Май 2026 - 15:01 AMT
В октябре 2026 года Ереван примет 17-ю Конференцию сторон Конвенции о биологическом разнообразии — COP17, став одной из важнейших международных экологических площадок. На официальном сайте Конвенции о биологическом разнообразии уже опубликована предварительная повестка COP17, включающая ряд важных политических и практических тем.
С 19 по 30 октября в столице Армении соберутся делегации разных стран мира, представители международных организаций, эксперты и члены гражданского общества для обсуждения глобального прогресса в сфере сохранения биоразнообразия и приоритетных шагов до 2030 года.
Ключевой темой конференции станет Глобальная рамочная программа по биоразнообразию Куньмин-Монреаль. Участники оценят мировой прогресс в реализации программы, а также обсудят механизмы мониторинга, подотчетности и поддержки ее выполнения.
Важное место в повестке занимают вопросы развития потенциала, научно-технического сотрудничества, управления знаниями, а также коммуникации, образования и общественного информирования.
В центре обсуждений также окажутся мобилизация финансовых ресурсов и расширение международного сотрудничества с целью согласования политики с другими конвенциями и организациями.
Особое внимание будет уделено реализации статьи 8(j) Конвенции о биологическом разнообразии и связанных положений, касающихся прав и участия коренных народов и местных сообществ.
В повестку ереванской встречи также включены темы использования цифровых данных о генетических ресурсах, синтетической биологии, гендерного равенства, а также взаимосвязи биоразнообразия с изменением климата, сельским хозяйством, здравоохранением и морскими экосистемами.
Кроме того, участники обсудят дальнейшие шаги в сфере лесного биоразнообразия, охраняемых территорий и интеграции вопросов биоразнообразия в государственную политику и отраслевые системы управления.
17-я Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет в ереванском экспоцентре «Меридиан» с 18 по 30 октября 2026 года.