Ներքին գործերի նախարարությունն առաջարկել է 16 տարին լրացած անձանց համար պարտադիր դարձնել նույնականացման քարտ ունենալը։ Այդ մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում հայտարարել է Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխությունների նախագծերի փաթեթը։
«Սա կարևոր է այն տեսանկյունից, որ մենք ներպետական գործառնությունների համար ուզում ենք դիտարկել նույնականացման քարտը որպես շրջանառության մեջ գտնվող հիմնական փաստաթուղթ, որը թույլ կտա հանրային ծառայություններից շատ ավելի սահուն կերպով օգտվել»,- ասել է Սարգսյանը,հայտնում է Արմենպրեսը:
6-16 տարեկան անձանց համար նախատեսվում է կամարտահայտության սկզբունքով նույնականացման քարտ ունենալու հնարավորություն, իսկ մինչև 6 տարեկան անձանց համար ծննդյան վկայականն է դիտարկվելու որպես անձը հաստատող փաստաթուղթ:
Ներքին գործերի նախարարի խոսքով՝ փաթեթի ընդունումը Հայաստանին մոտեցնելու է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացմանը:

Armenia’s Interior Ministry has proposed making identification cards mandatory for citizens aged 16 and older. Interior Minister Arpine Sargsyan announced the initiative during an extraordinary session of the National Assembly while presenting amendments to the law “On Identity Documents” and related legislation in first reading.
“This is important because for domestic operations we want to consider the identification card as the primary document in circulation, which will allow citizens to access public services much more smoothly,” Sargsyan said, according to Armenpress.
For individuals aged 6 to 16, authorities plan to allow identification cards on a voluntary basis, while for children under six, birth certificates would continue to serve as identity documents.
According to the interior minister, adoption of the legislative package would bring Armenia closer to visa liberalization with the European Union.