Ներքին գործերի նախարարությունն առաջարկել է 16 տարին լրացած անձանց համար պարտադիր դարձնել նույնականացման քարտ ունենալը։ Այդ մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում հայտարարել է Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխությունների նախագծերի փաթեթը։
«Սա կարևոր է այն տեսանկյունից, որ մենք ներպետական գործառնությունների համար ուզում ենք դիտարկել նույնականացման քարտը որպես շրջանառության մեջ գտնվող հիմնական փաստաթուղթ, որը թույլ կտա հանրային ծառայություններից շատ ավելի սահուն կերպով օգտվել»,- ասել է Սարգսյանը,հայտնում է Արմենպրեսը:
6-16 տարեկան անձանց համար նախատեսվում է կամարտահայտության սկզբունքով նույնականացման քարտ ունենալու հնարավորություն, իսկ մինչև 6 տարեկան անձանց համար ծննդյան վկայականն է դիտարկվելու որպես անձը հաստատող փաստաթուղթ:
Ներքին գործերի նախարարի խոսքով՝ փաթեթի ընդունումը Հայաստանին մոտեցնելու է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացմանը:

Министерство внутренних дел Армении предложило сделать идентификационные карты обязательными для граждан, достигших 16-летнего возраста. Об этом на внеочередном заседании Национального собрания заявила глава МВД Арпине Саргсян, представляя в первом чтении пакет поправок в закон «Об удостоверяющих личность документах» и сопутствующие законы.
«Это важно с точки зрения того, что для внутренних операций мы хотим рассматривать ID-карту как основной документ в обращении, который позволит намного более удобно пользоваться государственными услугами», — сказала Саргсян, сообщает «Арменпресс».
Для граждан в возрасте от 6 до 16 лет предлагается возможность получения ID-карты на добровольной основе, а для детей младше шести лет удостоверяющим личность документом останется свидетельство о рождении.
По словам министра внутренних дел, принятие пакета законопроектов приблизит Армению к либерализации визового режима с Европейским союзом.