11 Մայիս 2026 - 12:50 AMT
ՀՀ-ն տարիներ շարունակ քաղաքացիներին տրամադրել է անունով, դեկլարատիվ բիոմետրիկ անձնագրեր, որոնք «որևէ ձևով ԻԿԱՕ-ի ստանդարտներին չեն համապատասխանել», հայտարարել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը` պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի հարցին:
Նա նշելէ,որ վերջին շրջանում Եվրամիության երկրներ այցելած ՀՀ քաղաքացիները նկատել են, որ ԵՄ-ն խստացրել է կենսաչափական անձնագրերին վերաբերող քաղաքականությունը, և մուտքի գործընթացում շատ քաղաքացիներից սահմանին վերցվում են նաև կենսաչափական տվյալներ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Սա թույլ է տալու մեզ ավելի սինքրոն աշխատել ԵՄ-ի հետ, անձի ինքնությունն ավելի ճշգրիտ անցկացնել և ԵՄ-ի համար ավելի հուսալի գործընկեր լինել, և մեր քաղաքացիները շատ ավելի արժանապատիվ կերպով կկարողանան ճանապարհորդել»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ Հայաստանը տվյալ ուղղությամբ ունի առաջանցիկ տեմպեր։
Նա վստահեցրել է, որ քաղաքացին, երբ 2026 թվականի աշնանը կշոշափի նույնիսկ վիզուալ տարբերակով նոր կենսաչափական անձնագրերը, կնկատի, որ այն որևէ ձևով չի համադրվում նախկինում իր ունեցած թեկուզ անվանումով հայտնի բիոմետրիկ փաստաթղթի հետ:

Армения на протяжении многих лет выдавала гражданам так называемые биометрические паспорта, которые «никаким образом не соответствовали стандартам ИКАО», заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян, отвечая на вопрос депутата фракции «Гражданский договор» Бабкена Туняна.
По словам министра, в последнее время граждане Армении, посещающие страны Европейского союза, заметили, что ЕС ужесточил политику в отношении биометрических паспортов, и на границе у многих дополнительно собирают биометрические данные, сообщает «1lurer.am ».
«Это позволит нам работать более синхронно с Европейским союзом, точнее идентифицировать личность, стать более надежным партнером для ЕС, а наши граждане смогут путешествовать гораздо более достойным образом», — сказала Саргсян, отметив, что Армения движется в этом направлении опережающими темпами.
Она подчеркнула, что осенью 2026 года граждане, получив новые биометрические паспорта, сразу заметят, что они никак не сопоставимы с ранее существовавшими документами, которые лишь формально назывались биометрическими.
С осени 2026 года в Армении будут внедрены новые биометрические паспорта красного цвета. Они будут соответствовать высоким международным стандартам и одновременно отражать армянскую идентичность. В дизайне использованы контурная карта Армении, армянский алфавит Месропа Маштоца и первая армянская фраза: «Познать мудрость и наставление, понять изречения разума». Действующие синие паспорта останутся в силе до окончания срока действия.