11 Մայիս 2026 - 13:00 AMT
«Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով նախատեսվում է սահմանել ֆիզի­կա­կան անձանց կողմից վճարված եկամտային հարկի հաշվին ոչ առևտ­րա­­յին կազ­մա­­­կերպու­թյուն­ներին և ԶԼՄ-երին հատ­կա­ցում­ներ կատարելու կառուցա­կար­գերի ձևավո­րումը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ոչ առևտրային կազմակերպությունների և զանգվածային լրատվության միջոցների կայուն ու շարունակական գործունեությունը կարևոր նշանակություն ունի անկախ քաղաքացիական հասարակության և ազատ ու անկողմնակալ խոսքի զարգացման քաղաքականության տեսանկյունից։
«Խնդիրն այն է, որ ոչ առևտրային կազմակեր­պություններին և զանգ­վա­ծա­յին լրատվության միջոց­նե­րին ֆիզիկական անձանց կողմից ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու կառու­ցա­կար­գեր ձևավորված չեն։
Նախագծի ընդունումը լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների անհրաժեշտություն չի պահան­ջում, իսկ դրա ընդունմամբ պայմանավորված՝ տեղի կունենա պետական բյուջեի ծախսերի ավե­լացում, իսկ եկամուտների էական նվազեցում տեղի չի ունենա»,-ասված է հիմնավորման մեջ։

В Армении представлен проект, предусматривающий создание механизмов для перечисления части уплаченного физическими лицами подоходного налога неправительственным организациям и средствам массовой информации, сообщает «Aysor.am».
В обосновании проекта говорится, что стабильная и непрерывная деятельность некоммерческих организаций и СМИ имеет важное значение для развития независимого гражданского общества, а также политики поддержки свободного и беспристрастного слова.
«Проблема заключается в том, что механизмы предоставления финансовой поддержки некоммерческим организациям и средствам массовой информации со стороны физических лиц в настоящее время не сформированы.
Принятие проекта не потребует дополнительных финансовых ресурсов. Хотя его реализация приведет к увеличению расходов государственного бюджета, существенного снижения доходов не ожидается», — говорится в пояснительной записке.