11 Մայիս 2026 - 13:44 AMT
Ուկրաինայի խոշորագույն թանգարանային համալիրներից մեկը՝ Կիևի «Սուրբ Սոֆիա» ազգային արգելոցը, գործարկել է պաշտոնական հայալեզու աուդիոէքսկուրսիա, հայտնում է AnalitikaUA-ն։
Տաճարի հարուստ պատմությանը, հնագույն որմնանկարներին և խճանկարներին հայերենով ծանոթանալու համար կգործի 2 տարբերակ՝ առցանց աշխարհի ցանկացած կետից թանգարանի պաշտոնական կայքի միջոցով, ինչպես նաև տեղում՝ տարածքում տեղադրված հատուկ QR կոդերը սկանավորելով։
Նշվում է, որ սա հիանալի հնարավորություն է ինչպես Ուկրաինայի հայ համայնքի, այնպես էլ աշխարհի հայերի համար՝ մայրենի լեզվով բացահայտելու Արևելյան Եվրոպայի կարևորագույն սրբավայրերից մեկի պատմությունը:
Նշվում է նաև, որ տաճարի պատերին մինչ օրս պահպանվել են «հայալեզու հնագույն գրաֆիտի-արձանագրություններ»:
«Աննա Բյուզանդացին, ով սերում էր հայկական ծագում ունեցող Մակեդոնական դինաստիայից, առանցքային դեր է ունեցել Կիևյան Ռուսիայի մկրտության և մշակութային զարգացման գործում: Ամուսնանալով իշխան Վլադիմիր Մեծի հետ՝ նա Կիև է բերել բյուզանդական և հայկական ճարտարապետական ու արվեստի ավանդույթները։ Նրա շնորհիվ Կիև ժամանած վարպետները մեծ ազդեցություն են ունեցել տեղական ճարտարապետության վրա:
Տաճարի պատերին պահպանված հնագույն հայերեն արձանագրությունները (գրաֆիտի) և դեկորատիվ տարրերը վկայում են հայկական մշակութային ներկայության և խորը հետքի մասին:
Այս կապի ժամանակակից խորհրդանիշն է դարձել նաև Ուկրաինայի հայերի միության կողմից տաճարին նվիրաբերված և 2018 թվականին օրհնված հայկական խաչքարը»,-ասվում է հրապարակման մեջ:

11 May 2026 - 14:00 AMT
One of Ukraine’s largest museum complexes, the National Reserve Sophia of Kyiv, has launched an official Armenian-language audio excursion, AnalitikaUA reported.
Visitors can explore the cathedral’s rich history, ancient frescoes and mosaics in Armenian through two formats: online from anywhere in the world via the museum’s official website, or on-site by scanning special QR codes installed throughout the complex.
According to the publication, the initiative offers a valuable opportunity for both the Armenian community in Ukraine and Armenians worldwide to discover one of Eastern Europe’s most important religious landmarks in their native language.
The report also noted that ancient Armenian graffiti inscriptions have been preserved on the cathedral’s walls to this day.
“Anna Porphyrogenita, who descended from the Armenian-origin Macedonian dynasty, played a key role in the Christianization and cultural development of Kyivan Rus. After marrying Prince Vladimir the Great, she brought Byzantine and Armenian architectural and artistic traditions to Kyiv. The masters who arrived in Kyiv thanks to her significantly influenced local architecture.
The ancient Armenian inscriptions preserved on the cathedral walls, as well as decorative elements, testify to the Armenian cultural presence and deep historical footprint.
A modern symbol of this connection is the Armenian khachkar donated to the cathedral by the Union of Armenians of Ukraine and consecrated in 2018,” the publication said.