11 Մայիս 2026 - 14:47 AMT
Թանգարանների միջազգային օրը յուրաքանչյուր տարի նշվում է մայիսի 18-ին։ Այս տարվա խորագիրն է՝ «Թանգարանները միավորում են մասնատված աշխարհը», որով ընդգծվել է թանգարանների կարևոր դերը որպես մշակութային երկխոսության, փոխըմբռնման և համամարդկային արժեքների պահպանման ու փոխանցման հարթակներ։
Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում մայիսի 16-ին անցկացվելու է նաև ամենասպասված մշակութային միջոցառումներից մեկը՝ «Թանգարանների գիշերը»։ Այդ օրը Հայաստանի բազմաթիվ թանգարաններ մինչև ուշ գիշեր բացելու են իրենց դռները այցելուների առաջ՝ ներկայացնելով հատուկ մշակութային ծրագրեր։ Այցելուները հնարավորություն են ունենալու նոր ձևաչափով ծանոթանալու թանգարանային հավաքածուներին, մասնակցելու ինտերակտիվ միջոցառումների և վայելելու մշակութային հարուստ միջավայրը։
Միջազգային նախաձեռնությանը միացած Հայաստանի թանգարանները կազմակերպելու են բազմաբովանդակ միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, կրթական ծրագրեր, վարպետաց դասեր, հանրային քննարկումներ և հատուկ այցելություններ տարբեր տարիքային խմբերի ու հետաքրքրությունների շրջանակ ունեցող այցելուների համար։
Նախաձեռնության նպատակն է մեծացնել հանրության հետաքրքրությունը մշակութային ժառանգության նկատմամբ, ամրապնդել թանգարանների և հասարակության միջև կապը, ինչպես նաև ընդգծել մշակույթի դերը համերաշխ և միասնական հասարակություն ձևավորելու գործում։
Մայիսի 16-ին ծրագրին միացած թանգարաններn անվճար ընդունելու են այցելուներին ժամը 11:00-ից մինչև 24:00-ն, իսկ մայիսի 18-ին՝ հիմնական աշխատանքային ժամերին համապատասխան։
Թանգարանների միջազգային օրը սահմանվել է 1977 թվականին Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) կողմից՝ նպատակ ունենալով համախմբել թանգարաններին հասարակության և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների շուրջ և բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը թանգարանների կարևոր դերակատարման վերաբերյալ։ «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թվականից՝ Ֆրանսիայի մշակույթի և հաղորդակցության նախարարության նախաձեռնությամբ, ԻԿՕՄ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրախորհրդի հովանավորությամբ։ Հայաստանը ծրագրին միացել է 2005 թվականից։

11 May 2026 - 14:57 AMT
International Museum Day is celebrated annually on May 18. This year’s theme is “Museums Unite a Fragmented World,” emphasizing the important role museums play as platforms for cultural dialogue, mutual understanding and preservation of universal values.
As part of the celebrations, one of the country’s most anticipated cultural events — Museum Night — will take place on May 16.
On that day, numerous museums across Armenia will remain open until late at night, presenting special cultural programs for visitors. Guests will have the opportunity to explore museum collections in new formats, participate in interactive events and enjoy a rich cultural atmosphere.
Museums participating in the international initiative will organize exhibitions, educational programs, master classes, public discussions and special tours designed for different age groups and interests.
The initiative aims to increase public interest in cultural heritage, strengthen ties between museums and society, and highlight the role of culture in building a cohesive and united community.
On May 16, participating museums will admit visitors free of charge from 11:00 a.m. until midnight, while on May 18 museums will operate according to their regular schedules.
International Museum Day was established in 1977 by the International Council of Museums (ICOM) to unite museums around global challenges facing society and humanity and to raise awareness about the important role of museums. The “Museum Night” program was launched in 2005 on the initiative of France’s Ministry of Culture and Communication under the patronage of ICOM, UNESCO and the Council of Europe. Armenia joined the initiative in 2005.