11 Մայիս 2026 - 14:47 AMT
Թանգարանների միջազգային օրը յուրաքանչյուր տարի նշվում է մայիսի 18-ին։ Այս տարվա խորագիրն է՝ «Թանգարանները միավորում են մասնատված աշխարհը», որով ընդգծվել է թանգարանների կարևոր դերը որպես մշակութային երկխոսության, փոխըմբռնման և համամարդկային արժեքների պահպանման ու փոխանցման հարթակներ։
Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում մայիսի 16-ին անցկացվելու է նաև ամենասպասված մշակութային միջոցառումներից մեկը՝ «Թանգարանների գիշերը»։ Այդ օրը Հայաստանի բազմաթիվ թանգարաններ մինչև ուշ գիշեր բացելու են իրենց դռները այցելուների առաջ՝ ներկայացնելով հատուկ մշակութային ծրագրեր։ Այցելուները հնարավորություն են ունենալու նոր ձևաչափով ծանոթանալու թանգարանային հավաքածուներին, մասնակցելու ինտերակտիվ միջոցառումների և վայելելու մշակութային հարուստ միջավայրը։
Միջազգային նախաձեռնությանը միացած Հայաստանի թանգարանները կազմակերպելու են բազմաբովանդակ միջոցառումներ՝ ցուցահանդեսներ, կրթական ծրագրեր, վարպետաց դասեր, հանրային քննարկումներ և հատուկ այցելություններ տարբեր տարիքային խմբերի ու հետաքրքրությունների շրջանակ ունեցող այցելուների համար։
Նախաձեռնության նպատակն է մեծացնել հանրության հետաքրքրությունը մշակութային ժառանգության նկատմամբ, ամրապնդել թանգարանների և հասարակության միջև կապը, ինչպես նաև ընդգծել մշակույթի դերը համերաշխ և միասնական հասարակություն ձևավորելու գործում։
Մայիսի 16-ին ծրագրին միացած թանգարաններn անվճար ընդունելու են այցելուներին ժամը 11:00-ից մինչև 24:00-ն, իսկ մայիսի 18-ին՝ հիմնական աշխատանքային ժամերին համապատասխան։
Թանգարանների միջազգային օրը սահմանվել է 1977 թվականին Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) կողմից՝ նպատակ ունենալով համախմբել թանգարաններին հասարակության և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների շուրջ և բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը թանգարանների կարևոր դերակատարման վերաբերյալ։ «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թվականից՝ Ֆրանսիայի մշակույթի և հաղորդակցության նախարարության նախաձեռնությամբ, ԻԿՕՄ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրախորհրդի հովանավորությամբ։ Հայաստանը ծրագրին միացել է 2005 թվականից։

11 Май 2026 - 14:59 AMT
Международный день музеев ежегодно отмечается 18 мая. Тема этого года — «Музеи объединяют разделенный мир», что подчеркивает важную роль музеев как площадок для культурного диалога, взаимопонимания и сохранения общечеловеческих ценностей.
В рамках Международного дня музеев 16 мая пройдет одно из самых ожидаемых культурных событий года — «Ночь музеев».
В этот день многие музеи Армении будут открыты для посетителей до поздней ночи, представляя специальные культурные программы. Гости смогут познакомиться с музейными коллекциями в новом формате, принять участие в интерактивных мероприятиях и насладиться насыщенной культурной атмосферой.
Присоединившиеся к международной инициативе музеи Армении организуют выставки, образовательные программы, мастер-классы, общественные дискуссии и специальные экскурсии для посетителей разных возрастов и интересов.
Цель инициативы — повысить интерес общества к культурному наследию, укрепить связь между музеями и обществом, а также подчеркнуть роль культуры в формировании сплоченного и единого общества.
16 мая музеи, участвующие в программе, будут бесплатно принимать посетителей с 11:00 до 24:00, а 18 мая продолжат работу в соответствии со своим обычным графиком.
Международный день музеев был учрежден в 1977 году Международным советом музеев (ICOM) с целью объединить музеи вокруг глобальных вызовов, стоящих перед обществом и человечеством, а также повысить осведомленность о важной роли музеев. Программа «Ночь музеев» стартовала в 2005 году по инициативе Министерства культуры и коммуникации Франции при поддержке ICOM, ЮНЕСКО и Совета Европы. Армения присоединилась к инициативе в 2005 году.