Ազգային ժողովը մայիսի 11-ին հրավիրված արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության ներկայացրած ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը։ Նախագիծը ներկայացրել է պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը։
Նախագծով հստակեցվում են 27-ից 37 տարեկան հասակում կրճատ ժամկետով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող անձանց արձակուրդի ժամկետները՝ մեկ տարի կամ վեց ամիս ծառայություն անցնողներին կտրամադրվի 10 օրացուցային օր արձակուրդ, իսկ մեկամսյա ծառայության դեպքում արձակուրդ չի նախատեսվում, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նախագծով առաջարկվում է ուսումնական և ընտանեկան հանգամանքներով տարկետում տրամադրելու լիազորությունը վերապահել զինվորական կոմիսարիատներին՝ դադարեցնելով մարզային զորակոչային հանձնաժողովների այդ իրավասությունը։
«Պաշտպան հայրենյացե ծրագրով պայմանագրային ծառայություն անցնող զինծառայողների համար սահմանվում է պայմանագրի դադարեցման նոր հիմք՝ մեկ տարվա ընթացքում հինգ կարգապահական տույժ ստանալու դեպքը: Փոփոխություններով հստակեցվում են նաև սպայական պաշտոնների նշանակման, պայմանագրային ծառայության ընդունման և ծառայությունից արձակման կարգավորումները։
Ռազմաուսումնական հաստատություններ ավարտած և սպայական պաշտոնների նշանակված զինծառայողների պետական աջակցությամբ հիպոտեկային վարկավորման ծրագրում նախատեսվում է նոր հնարավորություն՝ հատկացվող գումարի և ձեռք բերվող բնակարանի արժեքի դրական տարբերության դեպքում գումարը կարող է ուղղվել բնակարանի վերանորոգմանը»,- նշել է փոխնախարարը։
Արման Սարգսյանի խոսքով՝ փոփոխություններ են նախատեսվել նաև «Պաշտպանության մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքներում։ Պաշտպանության նախարարի իրավասությանը վերապահվելու են զինված ուժերի և զորամասերի մարտական դրոշների, տարբերանշանների, համազգեստի և դրանց կրման կանոնների հաստատման հարցերը։ Միաժամանակ հանվելու է կին զինծառայողներին օրվա վերակարգում ներգրավելու արգելքը։
Առանձին կարգավորմամբ անդրադարձ է կատարվել նաև 27-37 տարեկան այն անձանց խնդրին, որոնք ստացել են Հայաստանի քաղաքացիություն, սակայն զինվորական ծառայություն չեն անցել։ Արման Սարգսյանի խոսքով՝ գործող կարգավորումները խնդիրներ են ստեղծել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար, քանի որ շատ դեպքերում չեն պահպանվել ծառայություն անցնելու վերաբերյալ փաստաթղթերը։ Առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ ունեն վերացնել այդ դժվարությունները և հստակեցնել գործընթացը։
Զեկուցողի գնահատմամբ՝ նախագծում ներառված փոփոխությունները հիմնականում լավարկող և տեխնիկական բնույթ են կրում։ Օրենքների փաթեթը նախապես քննարկվել է Ազգային ժողովի համապատասխան հանձնաժողովում։
Խորհրդարանն օրենքների նախագծերի փաթեթն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ։
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է նաև պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվել են առավել խիստ պատիժներ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար։
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը կարևորել է նախագծի ընդունումը։
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանը նշել է, որ Կառավարությունն առաջարկել է փոփոխություններ կատարել նաև Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում՝ 172.3-րդ և 183-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների գործերի քննության և որոշումների կայացման իրավասությունը վերապահելով Ոստիկանությանը։

12 Май 2026 - 07:13 AMT
На внеочередном заседании, созванном 11 мая, Национальное собрание в первом чтении обсудило представленный Правительством пакет проектов законов «О внесении дополнений и изменений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего»» и сопутствующих законопроектов. Проект представил заместитель министра обороны Арман Саргсян.
Проектом уточняются сроки отпуска для лиц в возрасте от 27 до 37 лет, проходящих обязательную военную службу в сокращенные сроки: проходящим службу один год или шесть месяцев будет предоставляться отпуск продолжительностью 10 календарных дней, а в случае месячной службы отпуск не предусматривается, сообщает «Radar Armenia».
Проектом предлагается передать полномочие по предоставлению отсрочки по учебным и семейным обстоятельствам военным комиссариатам, прекратив соответствующие полномочия областных призывных комиссий.
«Для военнослужащих, проходящих контрактную службу по программе «Защитник Отечества», устанавливается новое основание для прекращения контракта — получение пяти дисциплинарных взысканий в течение одного года. Изменениями также уточняются регулирования назначения на офицерские должности, приема на контрактную службу и увольнения со службы.
В программе ипотечного кредитования при государственной поддержке для военнослужащих, окончивших военно-учебные заведения и назначенных на офицерские должности, предусматривается новая возможность: при положительной разнице между выделяемой суммой и стоимостью приобретаемой квартиры средства могут быть направлены на ремонт квартиры», — отметил замминистра.
По словам Армана Саргсяна, изменения предусмотрены также в законах «Об обороне» и «Об утверждении Устава внутренней службы Вооруженных сил Республики Армения». К компетенции министра обороны будут отнесены вопросы утверждения боевых знамен вооруженных сил и воинских частей, знаков различия, формы одежды и правил ее ношения. Одновременно будет снят запрет на привлечение женщин-военнослужащих к суточному наряду.
Отдельным регулированием затронута также проблема лиц в возрасте 27-37 лет, которые получили гражданство Армении, но не проходили военную службу. По словам Армана Саргсяна, действующие регулирования создали проблемы для лиц, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, поскольку во многих случаях документы о прохождении службы не сохранились. Предлагаемые изменения направлены на устранение этих трудностей и уточнение процесса.
По оценке докладчика, включенные в проект изменения в основном носят улучшающий и технический характер. Пакет законов предварительно обсуждался в соответствующей комиссии Национального собрания.
Парламент принял пакет проектов законов в первом чтении.
Национальное собрание во втором чтении также приняло авторский проект депутата Айка Саргсяна «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Армения», которым предусматриваются более строгие наказания за незаконный оборот наркотических средств.
Содокладчик, член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Лилит Минасян подчеркнула важность принятия проекта.
Заместитель министра юстиции Республики Армения Геворг Кочарян отметил, что Правительство предложило внести изменения также в Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях, передав Полиции полномочие по рассмотрению дел об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 172.3 и 183, и принятию решений по ним.