12 Մայիս 2026 - 06:36 AMT
ԱԺ արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը ներկայացրել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ նախագիծը մի քանի նպատակ է հետապնդում․ ՀՀ-ում ներդրվում է կենսաչափական նոր համակարգ, և այս կարգավորումը միտված է պատշաճ իրավական ընթացակարգերի երաշխավորմանը,հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Լայն համատեքստում սա ևս մեկ քայլ է Հայաստանի Հանրապետությանը մոտեցնելու ԵՄ հետ վիզաների ազատականացմանը»,-ընդգծել է նախարար Սարգսյանը։
ՆԳ նախարարը նշել է, որ Եվրոպական միությունից ստացվել է Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջընթացի վերաբերյալ առաջին զեկույցը, որտեղ հատուկ ընդգծվում է «Անձը հաստատող փաստաթղթի մասին» օրենքի կարևորությունը, և այն պետք է հավակնի համակարգային ձևով կազմակերպել կենսաչափական համակարգի ներդրման ուղղությամբ բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը։
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է 16 տարին լրացած անձանց համար նույնականացման քարտ ունենալը դարձնել պարտադիր, 6-ից 16 տարեկան անձանց համար նախատեսվում է կամարտահայտության սկզբունքով նույնականացման քարտ ունենալու հնարավորություն, իսկ մինչև 6 տարեկանների համար ծննդյան վկայականը դիտարկվելու է որպես անձը հաստատող փաստաթուղթ։
«Ներկայումս քարտը տրամադրվում է միայն 16 տարին լրացած անձանց։ Կարծում եմ կառավարության այս ճկուն քաղաքականությունը թույլ կտա մեզ հանրային ծառայությունների և, առհասարակ, անձը հաստատող փաստաթղթերի ոլորտում ունենալու շատ ավելի ինստիտուցիոնալ կառուցվածքային լուծում», -նշել է Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարը փաստել է, որ բոլոր ճամփորդական փաստաթղթերը, այս օրենքի տրամաբանությամբ, համապատասխանելու են Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության ICAO 9303 ստանդարտին։
Արփինե Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ օտարերկրացիների համար նախատեսված բոլոր փաստաթղթերը ևս պետք է պարունակեն կենսաչափական տվյալներ, ինչպես նաև հստակեցրել է, որ թեև օրենսդրությունն այսպիսի հնարավորություն տվել էր, սակայն գործառնական որևէ քայլ այս տեսանկյունից չէր իրականացվել։
Հաջորդ կարևոր փոփոխությունը, նախարարի խոսքով, առաջին անգամ հանրապետության կտրվածքով մեծամասշտաբ լուծում է ստացել պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափով, և բնականաբար, օրենսդրությունը ևս պետք է նախատեսի պատշաճ ընթացակարգեր՝ դերաբաշխումները ճիշտ իրականացնելու համար։
«Ուզում եմ ևս 1 անգամ շեշտադրել, որ պետությունը պահպանում է որոշումների կայացման իր լիարժեք իրավունքը, մասնավորը որևէ գործողություն, անգործություն կամ որևէ այլ քայլ չի կարող կատարել, որը փաստական հետևանքներ է առաջացնելու մեր քաղաքացիների համար»,-ասել է նախարարը։
Ամփոփելով խոսքը՝ ՆԳ նախարարը փաստել է, որ այս օրենքը և կենսաչափական համակարգը ծառայելու են նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող թվայնացման քաղաքականությանը։
«Շատ հաճախ մենք տարբեր լուծումներ ենք դիտարկում, բայց դրանք երբեմն դանդաղում են, կամ հնարավոր չի լինում արագ և լիարժեք կերպով իրականացնել, որովհետև կենսաչափական համակարգ Հայաստանի Հանրապետությունը չունի, և մենք հենվում ենք տարիներ շարունակ որևէ ներդրում չունեցած համակարգի վրա։ Կարծում եմ արդեն 2026 թվականի աշնանը մենք լիովին նոր իրավիճակ կարձանագրենք Հայաստանի Հանրապետությունում և թվայնացման տեմպերը գնալով էլ ավելի կարագանան»,- ԱԺ նիստի ժամանակ ընդգծել է Արփինե Սարգսյանը։

На внеочередном заседании Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло пакет законопроектов «О документе, удостоверяющем личность» и сопутствующих законов, представленный министром внутренних дел Арпине Саргсян.
Она отметила, что проект преследует несколько целей: в Армении внедряется новая биометрическая система, а предлагаемые регулирования направлены на обеспечение надлежащих правовых процедур, сообщает «Radar Armenia».
«В более широком контексте это еще один шаг к приближению Республики Армения к либерализации визового режима с Европейским союзом», — подчеркнула министр Саргсян.
Глава МВД сообщила, что от Европейского союза уже получен первый отчет о ходе выполнения Плана действий по визовой либерализации, в котором особо подчеркивается важность закона «О документе, удостоверяющем личность». По ее словам, документ должен системно организовать все необходимые процедуры для внедрения биометрической системы.
Пакетом законопроектов предлагается сделать наличие идентификационной карты обязательным для лиц, достигших 16-летнего возраста. Для детей от 6 до 16 лет предусматривается возможность получения карты на добровольной основе, а для детей младше шести лет свидетельство о рождении будет считаться удостоверением личности.
«В настоящее время карта выдается только лицам, достигшим 16 лет. Думаю, такая гибкая политика правительства позволит нам сформировать гораздо более институциональное и структурное решение в сфере государственных услуг и документов, удостоверяющих личность», — отметила Арпине Саргсян.
Министр подчеркнула, что все проездные документы в рамках нового закона будут соответствовать стандарту ICAO 9303 Международной организации гражданской авиации.
Арпине Саргсян также заявила, что все документы, предназначенные для иностранцев, должны содержать биометрические данные. Она уточнила, что хотя законодательство и предусматривало такую возможность, на практике никаких шагов в этом направлении предпринято не было.
По словам министра, еще одним важным изменением стало то, что впервые решение такого масштаба реализуется в формате государственно-частного партнерства, и законодательство должно предусматривать четкое распределение ролей и надлежащие процедуры.
«Хочу еще раз подчеркнуть, что государство полностью сохраняет право принятия решений. Частная сторона не может совершать какие-либо действия, бездействие или иные шаги, которые будут иметь фактические последствия для наших граждан», — заявила министр.
Подводя итог, глава МВД подчеркнула, что этот закон и биометрическая система будут служить также политике цифровизации, проводимой правительством Армении.
«Очень часто мы рассматриваем различные решения, однако они иногда затягиваются или не могут быть реализованы быстро и полноценно, потому что в Республике Армения отсутствует биометрическая система, и мы опираемся на систему, в которую годами не вкладывались инвестиции. Думаю, уже осенью 2026 года мы увидим совершенно новую ситуацию в Армении, а темпы цифровизации будут только ускоряться», — заявила Арпине Саргсян на заседании парламента.
Министр внутренних дел также ответила на вопросы депутатов.
С осени 2026 года в Армении будут внедрены новые биометрические паспорта красного цвета. Они будут соответствовать высоким международным стандартам и одновременно отражать армянскую идентичность. На них будут изображены контурная карта Армении, созданный Месропом Маштоцем алфавит и первая армянская фраза: «Познать мудрость и наставление, уразуметь изречения разума».