«Դասական Եվրատեսիլ» միջազգային մրցույթն առաջին անգամ անցկացվելու է Հայաստանում։ Այն կմեկնարկի հունիսի 6-ին, և այդ օրը եվրոպական մի շարք երկրների պատվիրակություններ ժամանելու են Երևան։ Հայաստանը ներկայացնելու է 15-ամյա ֆլեյտահարուհի Էլեն Վիրաբյանը։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասուլիսի ընթացքում ընդգծել է միջոցառման կարևորությունը մշակութային քաղաքականության տեսանկյունից, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Կարևոր է, որ դասական արվեստը դարձնենք ավելի տեսանելի, հանրային առումով ավելի ընդգծենք դրա ներկայությունը մեր կյանքում»,-ասել է նա:
Նախարարը նշել է նաև, որ մրցույթի անցկացման օրը խորհրդանշական նշանակություն ունի։
«Այդ օրը Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրն է, և հենց այդ օրը դասական արվեստին անդրադարձով՝ ևս մեկ անգամ կարժևորենք մեր մեծանուն կոմպոզիտորին»,-նշելէնա:
Անդրեասյանի խոսքով՝ միջոցառման ֆինանսավորումն իրականացվում է կառավարության կողմից, և համապատասխան որոշումը կընդունվի մոտ ապագայում։
«Արդեն քննարկված է, մոտ 750 միլիոն դրամ է նախատեսված»,-ասելէ նա:
Մրցույթն անցկացվելու է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության և Եվրոպական հեռարձակողների միության համագործակցությամբ։ Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը հայտնել է, որ միջոցառումը չի սահմանափակվելու միայն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի ներսում․ ծրագրի մի հատվածը տեղի է ունենալու նաև շենքի տանիքում։
«Այս հեռաձակումը դիտելու են ոչ միայն Հայաստանում, նաև այն երկրներում, որտեղից մասնակիցներ ունենք, ուստի Հայաստանն այդ օրը դառնալու է դասական երաժշտության մայրաքաղաք, մասնակից երկրների ուշադրության կենտրոնը լինելու է Երևանի ու օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքի վրա»,- ասել է նա։
«Դասական Եվրատեսիլ» միջազգային մրցույթին մասնակցելու են Հայաստանը, Բելգիան, Կիպրոսը, Չեխիան, Գերմանիան, Լատվիան, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Սերբիան, Շվեդիան և Շվեյցարիան։

Международный конкурс «Классическое Евровидение» впервые пройдет в Армении. Он стартует 6 июня, и в этот день в Ереван прибудут делегации ряда европейских стран. Армению на конкурсе представит 15-летняя флейтистка Элен Вирабян.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян в ходе пресс-конференции подчеркнула важность мероприятия с точки зрения культурной политики, сообщает «Panorama.am».
«Важно сделать классическое искусство более заметным и более ярко подчеркнуть его присутствие в нашей жизни», — сказала она.
Министр также отметила символическое значение даты проведения конкурса.
«В этот день отмечается день рождения Арама Хачатуряна, и, обращаясь к классическому искусству именно в этот день, мы еще раз подчеркнем значение нашего великого композитора», — заявила она.
По словам Андреасян, финансирование мероприятия осуществляется правительством, а соответствующее решение будет принято в ближайшее время.
«Этот вопрос уже обсужден, предусмотрено около 750 миллионов драмов», — сказала министр.
Конкурс пройдет при сотрудничестве Общественного телевидения Армении и Европейского вещательного союза. Исполнительный директор Общественного телевидения Ованнес Мовсисян сообщил, что мероприятие не ограничится только зданием Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна — часть программы пройдет также на крыше здания.
«Эту трансляцию будут смотреть не только в Армении, но и в странах-участницах, поэтому в этот день Армения станет столицей классической музыки, а в центре внимания окажутся Ереван и здание Национального академического театра оперы и балета», — отметил он.
В международном конкурсе «Классическое Евровидение» примут участие Армения, Бельгия, Кипр, Чехия, Германия, Латвия, Польша, Португалия, Сербия, Швеция и Швейцария.