Վահե Հովեյանը (80 կգ) դարձել է ըմբշամարտի Եվրոպայի Մ17 առաջնության հաղթող։ 15-ամյա մարզիկը հունահռոմեական ոճի եզրափակչում ընդամենը մեկ րոպեում 8:0 հաշվով առավելության է հասել հունգարացի մրցակցի նկատմամբ և նվաճել ոսկե մեդալ։
Ավելի վաղ Ալեքսան Շալջյանը (92 կգ) կիսաեզրափակչում 6:0 հաշվով հաղթել է ադրբեջանցի Զոհրաբ Սաֆարովին և դուրս եկել առաջնության եզրափակիչ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Զավեն Մեժլումյանը (65 կգ) եզրափակչում 3:6 հաշվով զիջել է ռուսաստանցի Ասլան Ձուևին և դարձել արծաթե մեդալակիր, իսկ 55 կգ քաշային Գեղամ Եղիազարյանը և 48 կգ քաշային Արարատ Ավետիսյանը դարձել են բրոնզե մեդալակիրներ։
Ըմբշամարտի մինչև 17 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունն անցկացվում է Բուլղարիայի Սամոկով քաղաքում՝ մայիսի 11-17-ը։ Մայիսի 15-ին մրցագորգ են դուրս գալու ազատ ոճի ըմբիշները։

Ваге Овеян (80 кг) стал победителем чемпионата Европы по борьбе среди спортсменов до 17 лет. В финале соревнований по греко-римской борьбе 15-летний спортсмен всего за одну минуту одержал победу над соперником из Венгрии со счетом 8:0 и завоевал золотую медаль.
Ранее Алексан Шалджян (92 кг) в полуфинале победил азербайджанца Зохраба Сафарова со счетом 6:0 и вышел в финал чемпионата, сообщает «Sputnik Армения».
Завен Межлумян (65 кг) в финале уступил россиянину Аслану Дзуеву со счетом 3:6 и стал серебряным призером, а Гегам Егиазарян (55 кг) и Арарат Аветисян (48 кг) завоевали бронзовые медали.
Чемпионат Европы по борьбе среди спортсменов до 17 лет проходит в болгарском Самокове с 11 по 17 мая. 15 мая на ковер выйдут борцы вольного стиля.