13 Մայիս 2026 - 10:07 AMT
Երևան-Բաթում-Երևան միջազգային գնացքը կգործի հունիսի 14-ից, հայտնում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը:
«Վրացական երկաթուղի» ընկերության ներկայացուցիչների հետ Երևանում կայացած բանակցությունների ժամանակ ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ փոխադարձ ուղևորափոխադրումների ոլորտում։
Կողմերը հաստատել են 2026-ի հունիսի 14-ից մինչև հոկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում գնացքի՝ օրումեջ մեկնումով ժամանակացույցը։
Երկաթուղայինները նաև պայմանավորվել են ուղևորների մասին տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման շուրջ՝ սահմանային հսկիչ անցակետերով ուղևորների անցման ժամանակահատվածում գնացքի պարապուրդը սահմանին կրճատելու նպատակով։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել չեխական «Gepard express» ընկերության պատվերով հուլիսի 4-12-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան-Բաթում-Երևան զբոսաշրջային երթուղու կազմակերպման շուրջ։
Նախատեսվում է իրականացնել զբոսաշրջիկների խմբի փոխադրում՝ հիմնականում Չեխիայից, ապահովելով նրանց կեցությունը ՀԿԵ-ի վագոններում և ճանապարհին նախատեսված կանգառների միջոցով հնարավորություն տալով ծանոթանալու Հայաստանի և Վրաստանի տեսարժան վայրերին։

13 Май 2026 - 10:55 AMT
Международный поезд Ереван–Батуми–Ереван начнет курсировать с 14 июня, сообщает компания «Южно-Кавказская железная дорога».
В ходе переговоров, состоявшихся в Ереване с представителями компании «Грузинская железная дорога», был достигнут ряд договоренностей в сфере взаимных пассажирских перевозок.
Стороны подтвердили график движения поезда с отправлением через день в период с 14 июня по 1 октября 2026 года.
Железнодорожники также договорились об оперативном обмене информацией о пассажирах с целью сокращения времени простоя поезда на границе при прохождении контрольных пунктов.
Кроме того, стороны достигли договоренности об организации туристического маршрута Ереван–Батуми–Ереван в период с 4 по 12 июля по заказу чешской компании «Gepard express».
Планируется перевозка туристических групп, преимущественно из Чехии, с обеспечением размещения в вагонах ЮКЖД и остановками по маршруту, которые позволят ознакомиться с достопримечательностями Армении и Грузии.