13 Մայիս 2026 - 14:26 AMT
Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, բավարարելով ՀՀ արդարադատության նախարարության հայցն ընդդեմ Ա․ Ջ․-ի, երրորդ անձ Ա․ Զ․-ի, պարտավորեցրել է Ա․ Ջ․-ին կատարել երեխաներին Բելգիա վերադարձնելու պահանջը, հայտնում է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը:
Ա․Ջ․-ի կողմից դատական ակտի պահանջը չկատարելու արդյունքում Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Արարատի և Վայոց ձորի մարզային բաժնի ծառայողների աշխատանքի արդյունքում մեկ տարի առաջ Բելգիայից ՀՀ անօրինական տեղափոխված երեխաները օրեր առաջ վերադարձվել են իրենց բնակության երկիր:
«Երեխայի միջազգային առևանգման ՀՀ արդարադատության նախարարության քաղաքացիական մոտեցումների մասին» 25.10.1980թ. Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակում Բելգիայի Թագավորության կենտրոնական մարմնից Ծառայություն ստացվել է տեղեկատվություն այն մասին, որ ՀՀ տեղափոխված և ապօրինի պահվող անչափահասներ Օ. և Է. Զ-ներն իրենց հոր՝ Ա. Զ․-ի ուղեկցությամբ արդեն վերադարձել են Բելգիայի Թագավորություն»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Գործընթացում ներգրավված են եղել Արդարադատության նախարարության ՔԿԱԳ գործակալությունը, Միջազգային պարտավորությունների ապահովման բաժինը, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցները։

13 Май 2026 - 14:50 AMT
Суд общей юрисдикции первой инстанции Араратской и Вайоцдзорской областей, удовлетворив иск Министерства юстиции Армении против А.Дж. при участии третьего лица А.З., обязал А.Дж. исполнить требование о возвращении детей в Бельгию, сообщает Служба принудительного исполнения.
В результате неисполнения А.Дж. требований судебного акта сотрудники регионального подразделения службы по Араратской и Вайоцдзорской областям провели необходимые действия, благодаря которым дети, незаконно перевезенные из Бельгии в Армению год назад, несколько дней назад были возвращены в страну проживания.
«В рамках Гаагской конвенции от 25 октября 1980 года о гражданско-правовых аспектах международного похищения детей Служба получила информацию от центрального органа Королевства Бельгия о том, что несовершеннолетние О.З. и Э.З., перевезенные в Армению и незаконно удерживаемые там, уже вернулись в Королевство Бельгия в сопровождении своего отца А.З.», — говорится в сообщении.
В процессе были задействованы Агентство записи актов гражданского состояния Министерства юстиции, отдел обеспечения международных обязательств, а также сотрудники полиции МВД Армении.