Բուլղարիայի Սամոկով քաղաքում ընթացող մինչև 17 տարեկանների ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Ջանես Նազարյանը (71 կգ) նվաճել է ոսկե մեդալ՝ հաղթելով եզրափակչում։
Եզրափակիչում Հայաստանի ներկայացուցիչը 4:0 հաշվով հաղթել է Վրաստանը ներկայացնող Ռամազ Բասիլիային, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա հաղթել էր նաև Ռումինայի ներկայացուցչին 6:0 հաշվով, Մոլդովայի ներկայացուցչին` 8:0, Ռուսաստանի ներկայացուցչին` 9:0, Իտալիայի ներկայացուցչին` 10:0 և եզրափակիչում Վրաստանի ներկայացուցչին` 4:0 հաշվով։
Սա ըմբշամարտի Եվրոպայի Մ17 առաջնությունում Հայաստանի 2–րդ ոսկե մեդալն է: Ոսկի է նվաճել նաև Վահե Հովեյանը 80 կգ քաշային կարգում:
Ընդհանուր առմամբ` Հայաստանի հավաքականն արդեն 6 մեդալ ունի։
Ըմբշամարտի մինչև 17 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունն անցկացվում է Բուլղարիայի Սամոկով քաղաքում՝ մայիսի 11-17-ը։ Մայիսի 15-ին մրցագորգ են դուրս գալու ազատ ոճի ըմբիշները։

14 Май 2026 - 07:21 AMT
На проходящем в болгарском Самокове чемпионате Европы по борьбе среди спортсменов до 17 лет представитель Армении Джанес Назарян (71 кг) завоевал золотую медаль, победив в финале.
В решающей схватке армянский спортсмен со счетом 4:0 победил представляющего Грузию Рамаза Басилию, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее он также одолел представителя Румынии со счетом 6:0, представителя Молдовы — 8:0, представителя России — 9:0, представителя Италии — 10:0, а в финале представителя Грузии — 4:0.
Это вторая золотая медаль Армении на чемпионате Европы по борьбе U17. Золото также завоевал Ваге Овеян в весовой категории до 80 кг.
Всего в активе сборной Армении уже шесть медалей.
Чемпионат Европы по борьбе среди спортсменов до 17 лет проходит в Самокове, Болгария, с 11 по 17 мая. 15 мая на ковер выйдут борцы вольного стиля.