Մայիսի 14-ի երեկոյան «Եվրատեսիլ-2026» երգի միջազգային մրցույթի երկրորդ կիսաեզրափակչում բեմ է բարձրանալու 15 երկրի ներկայացուցիչ, որոնց թվում է նաև Հայաստանը ներկայացնող Սիմոնը, որը հանդես է գալու 6-րդ համարի ներքո։
Եզրափակիչ փուլ է անցնելու 10 երկիր։
Երկրորդ եզրափակչին են մասնակցում Բուլղարիան, Ադրբեջանը, Ռումինիան, Լյուքսեմբուրգը, Չեխիան, Հայաստանը, Շվեյցարիան, Կիպրոսը, Լատվիան, Դանիան, Ավստրալիան, Ուկրաինան, Ալբանիան, Մալթան։ Բացի նշված 15 մասնակիցներից, բեմ են բարձրանալու նաև «մեծ քառյակի» երկրներից Ֆրանսիան, Միացյալ Թագավորությունը և նախորդ տարվա հաղթող Ավստրիան, որոնք ինքնաբերաբար մասնակցելու ենմ եզրափակչին:
«Եվրատեսիլ Հայաստան» պաշտոնական էջը ներկայացրել է այն երկրների ցանկը, որտեղից կարելի է աջակցել մեր պատվիրակին և քվեարկել:
«Քվեարկելու համար հարկավոր է 06 թիվն ուղարկել Ձեր երկրում առանձնացված կարճ համարին: Հայաստանից մեր պատվիրակի օգտին քվեարկել հնարավոր չէ:
Ուշադրություն՝ քվեարկել կարող են նաև մրցույթին չմասնակցող երկրները. հարկավոր է մուտք գործել կայք: Այս ձևով արված քվեարկությունը դիտարկվելու է որպես մեկ երկրից ստացված ձայն»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Մայիսի 12-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել «Եվրատեսիլ» երգի 70-րդ մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը, 15 երկրից եզրափակիչ է անցել 10-ը՝ Հունաստանը, Ֆինլանդիան, Բելգիան, Շվեդիան, Մոլդովան, Իսրայելը, Սերբիան, Խորվաթիան, Լիտվան, Լեհաստանը:

On the evening of May 14, representatives from 15 countries will take the stage during the second semi-final of the international song contest “Eurovision 2026”, including Armenia’s representative Simon, who will perform under number 6.
Ten countries will qualify for the final.
The second semi-final features Bulgaria, Azerbaijan, Romania, Luxembourg, the Czech Republic, Armenia, Switzerland, Cyprus, Latvia, Denmark, Australia, Ukraine, Albania and Malta. In addition to the 15 participants, France, the United Kingdom and last year’s winner Austria — countries that automatically qualify for the final — will also appear on stage.
The official “Eurovision Armenia” page published the list of countries from which viewers can support and vote for Armenia’s representative.
“To vote, viewers need to send the number 06 to the designated short number in their country. It is not possible to vote for Armenia’s representative from Armenia.
Attention: countries not participating in the contest can also vote by visiting the website. Votes cast in this way will be counted as votes from one country,” the statement said.
On May 12, the first semi-final of the 70th Eurovision Song Contest took place in Vienna. Ten countries advanced to the final from the group of 15 participants: Greece, Finland, Belgium, Sweden, Moldova, Israel, Serbia, Croatia, Lithuania and Poland.