14 Մայիս 2026 - 11:38 AMT
Դասապրոցեսը չպետք է խաթարվի տարբեր հանգամանքներով, այդ թվում՝ քաղաքական գործընթացներով պայմանավորված, ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը՝ անդրադառնալով մայիսի 13-ին Արագածոտնի մարզում ՔՊ քարոզարշավի ընթացքում դպրոցականների, ուսուցիչների մասնակցությանը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Մենք, ըստ էության, երեկ այս հարցի հետ կապված ինքներս ենք մշտադիտարկում իրականացրել: Մի քանի հարցադրումներ ենք ունեցել և դրա հետ կապված երեկ ես հրապարակային հայտարարություն եմ տարածել՝ անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ ճիշտ է` երիտասարդների, երեխաների մասնակցությունը տարբեր հանրային նշանակություն ունեցող գործընթացներին կարևոր է, իրենք, այո, պետք է մասնակցեն որոշում կայացնելու գործընթացներին, բայց եթե խոսքը երեխաների կրթության իրավունքին է վերաբերում, ապա ակնհայտ է, որ այն պետք է լինի առաջնահերթ: Դասապրոցեսը որևէ կերպ չպետք է խաթարվի տարբեր հանգամանքներով, այդ թվում՝ քաղաքական գործընթացներով պայմանավորված»,- ասել է Մանասյանը:
Նա նշել է, որ ՄԻՊ-ի լիազորությունները չեն վերաբերում վարչական ռեսուրսի հնարավոր չարաշահման կամ ընտրական գործընթացների վերահսկողությանը, և իրենց հիմնական գործառույթը կրթության իրավունքի երաշխավորումն է։
«Մենք ստացել ենք կամավոր եղանակով հավաքի մասնակցության ահազանգ, որի պատճառով խաթարվել է դասապրոցեսը։ Հետևաբար, այդ պրոցեսն ենք ուսումնասիրում»,- ասել է Մանասյանը։
Հարցին արդյոք կապ հաստատե՞լ են դպրոցի տնօրինության հետ, ՄԻՊ-ը նշել է, որ իրենց գրասենյակն ունի հաղորդակցության տարբեր մեթոդներ, այդ թվում՝ գրավոր պարզաբանումներ պահանջելու ձևաչափ: Ճշտող հարցին արդեն պարզաբանումներ խնդրե՞լ են, պատասխանել է, որ խնդրել են։

14 Май 2026 - 11:56 AMT
Учебный процесс не должен нарушаться различными обстоятельствами, в том числе политическими процессами, заявила Защитник прав человека Армении Анаит Манасян, комментируя участие школьников и учителей в агитационной кампании партии «Гражданский договор» в Арагацотнской области 13 мая, сообщает «Factor.am ».
«По сути, вчера мы сами осуществляли мониторинг по этому вопросу. У нас возникло несколько вопросов, и вчера я распространила публичное заявление, в котором отметила, что участие молодежи и детей в различных общественно значимых процессах важно, и они действительно должны участвовать в процессах принятия решений. Но если речь идет о праве детей на образование, то очевидно, что оно должно быть приоритетом. Учебный процесс ни в коем случае не должен нарушаться различными обстоятельствами, в том числе обусловленными политическими процессами», — заявила Манасян.
Она отметила, что полномочия омбудсмена не касаются контроля за возможным злоупотреблением административным ресурсом или надзора за избирательными процессами, а основной функцией института является обеспечение права на образование.
«Мы получили сигнал о добровольном участии в собрании, из-за которого был нарушен учебный процесс. Поэтому именно этот процесс мы и изучаем», — сказала Манасян.
Отвечая на вопрос, связывались ли они с администрацией школы, омбудсмен отметила, что офис имеет различные способы коммуникации, включая запрос письменных разъяснений. На уточняющий вопрос, были ли уже запрошены объяснения, она ответила утвердительно.