14 Մայիս 2026 - 14:38 AMT
Որոշ առողջական խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները կկարողանան ծառայել պայմանագրային հիմունքներով: Գործադիրը լրացումներ և փոփոխություններ է կատարել «Զինվորական ծառայության համար քաղաքացու կամ զինծառայողի պիտանիության աստիճանը որոշող հիվանդությունների ցանկը, ինչպես նաև քաղաքացու կամ զինծառայողի առողջական վիճակին հակացուցված զինվորական ծառայության պայմանները սահմանելու մասին» որոշման մեջ։
Մասնավորապես՝ որոշման որոշ սահմանումներ հնարավորություն չեն տվել փորձաքննվողներին, երբ արձանագրվել են գործառույթների զգալի խանգարումներ, սակայն՝ ապաքինումից և ֆունկցիոնալության որոշակի վերականգնումից հետո, օժանդակող միջոցներով (հենակով, պրոթեզավորմամբ կամ որոշ պաթոլոգիաների դեպքում ՝սայլակով) վերականգնվել է տեղաշարժվելու ունակությունը՝ կրկին դիմելու և ներգրավվելու պայմանագրային զինվորական ծառայությանը։
Առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում՝ որոշակի առողջական վիճակ ունեցող քաղաքացիները ևս հնարավորություն կունենան ներգրավվել պայմանագրային զինվորական ծառայության։

Citizens with certain health conditions will now be able to serve on a contractual basis. The government introduced amendments and additions to the decision regulating “the list of diseases determining the degree of fitness of a citizen or serviceman for military service, as well as military service conditions contraindicated for a citizen or serviceman’s health condition.”
In particular, some provisions of the decision did not allow individuals undergoing medical examination to reapply for and participate in contractual military service in cases where significant functional impairments had previously been recorded, but after recovery and partial restoration of functionality, mobility had been restored through assistive devices such as crutches, prosthetics or, in some pathologies, wheelchairs.
As a result of the proposed amendments, citizens with certain health conditions will also have the opportunity to join contractual military service.