14 Մայիս 2026 - 14:38 AMT
Որոշ առողջական խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները կկարողանան ծառայել պայմանագրային հիմունքներով: Գործադիրը լրացումներ և փոփոխություններ է կատարել «Զինվորական ծառայության համար քաղաքացու կամ զինծառայողի պիտանիության աստիճանը որոշող հիվանդությունների ցանկը, ինչպես նաև քաղաքացու կամ զինծառայողի առողջական վիճակին հակացուցված զինվորական ծառայության պայմանները սահմանելու մասին» որոշման մեջ։
Մասնավորապես՝ որոշման որոշ սահմանումներ հնարավորություն չեն տվել փորձաքննվողներին, երբ արձանագրվել են գործառույթների զգալի խանգարումներ, սակայն՝ ապաքինումից և ֆունկցիոնալության որոշակի վերականգնումից հետո, օժանդակող միջոցներով (հենակով, պրոթեզավորմամբ կամ որոշ պաթոլոգիաների դեպքում ՝սայլակով) վերականգնվել է տեղաշարժվելու ունակությունը՝ կրկին դիմելու և ներգրավվելու պայմանագրային զինվորական ծառայությանը։
Առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում՝ որոշակի առողջական վիճակ ունեցող քաղաքացիները ևս հնարավորություն կունենան ներգրավվել պայմանագրային զինվորական ծառայության։

Граждане с некоторыми проблемами со здоровьем смогут проходить военную службу по контракту. Правительство внесло дополнения и изменения в решение «Об установлении перечня заболеваний, определяющих степень годности гражданина или военнослужащего к военной службе, а также условий военной службы, противопоказанных по состоянию здоровья».
В частности, отдельные положения решения не позволяли проходящим медицинское освидетельствование лицам повторно обращаться и поступать на контрактную военную службу в случаях, когда ранее были зафиксированы значительные функциональные нарушения, однако после лечения и частичного восстановления функций способность к передвижению была восстановлена с использованием вспомогательных средств — костылей, протезов или, при некоторых патологиях, инвалидной коляски.
В результате предлагаемых изменений граждане с определенными состояниями здоровья также смогут поступать на контрактную военную службу.