Կյանքից հեռացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, ռեժիսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը, հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։ Նա 81 տարեկան էր:
«Խորը ցավով հայտնում ենք, որ կյանքից հեռացել է ՀՀ Ժողովրդական արտիստ, ռեժիսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը։ Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում Նիկոլայ Ծատուրյանի հարազատներին և գործընկերներին։ Հոգեհանգստի վերաբերյալ կտրվի լրացուցիչ տեղեկություն»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ծատուրյանի հուղարկավորության համար ստեղծվելու է կառավարական հանձնաժողով, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Նիկոլայ Ծատուրյանի մահվան կապակցությամբ։
«Խոր ցավով տեղեկացա ՀՀ ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ծատուրյանի մահվան մասին:Նիկոլայ Ծատուրյանի ստեղծագործական ճանապարհը կյանքի և գործի համադրման լավագույն դրսևորումներից է, տարիներ շարունակ նա բացառիկ նվիրումով ծառայել է հայ թատերարվեստին:
Անգնահատելի է նրա դերն ու վաստակը Հայաստանի մշակութային կյանքում, հայ թատրոնի նոր սերունդ կրթելու և ձևավորելու գործում:
Նա ոչ միայն վարպետ բեմադրիչ էր, այլև նվիրյալ մանկավարժ, որն իր հարուստ փորձն ու գիտելիքն է փոխանցել սերունդներին՝ ձևավորելով թատերարվեստին ու կինոարվեստին բնորոշ յուրահատուկ ճաշակ, իսկ ստեղծած թատերական կտավները՝ «Ծիրանի ծառ», «Ձեր կյանքի ժամերը», «Եվ երկինքեն երեք աթոռ ինկավ», իրավամբ, հարստացրել են մեր թատերական մշակույթը:
Միաժամանակ, ցանկանում եմ ընդգծել Նիկոլայ Ծատուրյանի դերը որպես մտավորական, ով հանդես էր գալիս սուր և ճշմարիտ խոսքով՝ մշտապես բարձրաձայնելով ժողովրդին հուզող խնդիրների ու հարցերի մասին:
ՀՀ Կառավարության և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Նիկոլայ Ծատուրյանի ընտանիքին, հարազատներին, գործընկերներին, ինչպես նաև հայ թատերարվեստի բոլոր երկրպագուներին», ասվում է ուղերձում:
Նիկոլայ Ծատուրյանը ծնվել է 1945 թ. հունվարի 8-ին Երևանում։
Նա Երևանի «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում համագործակցել է Հենրիկ Մալյանի, Ֆրունզե Դովլաթյանի և Վարդան Աճեմյանի հետ՝ լինելով նաև «Մենք են, մեր սարերը», «Սարոյան եղբայրներ» և «Ժայռ» ֆիլմերի երկրորդ ռեժիսորը։ Որպես ստաժոր՝ «Մոսֆիլմ» կինոստուդիայում ևս աշխատել է Յուլի Ռայզմանի ֆիլմում։
Մոտ 20 տարի Երևանի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում գործունեություն է ծավալել որպես ռեժիսոր՝ բեմադրելով շուրջ 25 ներկայացում, որոնց թվում են Վ.Դավթյանի «Ծիրանի ծառ», Վ.Սարոյանի «Ձեր կյանքի ժամերը», Ալ. Օստրովսկու «Կատաղի փողեր», Բոմարշեի «Ֆիգարոյի ամուսնությունը», Մ. Շատրովի «Կապույտ նժույգները կարմիր մարգագետնի վրա», Ա. Աղասարյանի «Փրկեք մեր հոգիները» և այլ ստեղծագործություններ։
Նիկոլայ Ծատուրյանը երկար տարիներ դասավանդել է Գ. Սունդուկյանի անվան թատրոնին կից դերասանական ստուդիայում։
Շուրջ 12 տարի՝ 1992-2004 թթ., ղեկավարել է Երևանի «Մետրո» թատրոնը՝ բեմադրելով Ա. Աղասարյանի «Ուիլլի, Թիթի, Ջիգ ու երեքն էլ մի աղջիկ», Ժան Պոլ Սարտրի «Դռնփակ», Մ.Պանյոլի «Տոպազ», Հ.Մարգարյանի «Եվ երկինքեն երեք աթոռ ինկավ» ներկայացումները։
1973 թվականից դասավանդել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում։ Բեմադրություններ է իրականացրել նաև Մոսկվայում, Կիևում, Վրաստանում, Բեյրութում և Նյու-Յորքում։
Շուրջ 20 տարի համագործակցել է Հալեպի «Պետրոս Ադամյան» թատերախմբի հետ՝ բեմադրելով 22 ներկայացում։ Նկարահանվել է «Պատահար» և «Ընկեր Փանջունի» ֆիլմերում (ռեժ. Ա. Մանարյան)։
2004 թվականին նշանակվել է Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, իսկ 2014 թվականից եղել է նույն թատրոնի գեղարվեստական խորհրդատուն։
Նիկոլայ Ծատուրյանը համագործակցել է այնպիսի հայտնի դերասանների հետ, ինչպիսիք են Մետաքսյա Սիմոնյանը, Սոս Սարգսյանը, Ֆրունզ(Մհեր) Մկրտչյանը, Կարեն Ջանիբեկյանը։
Նրա լավագույն բեմադրություններից են Կալինոսկու «Հրեշը լուսնի վրա», Ֆ. Դյուրենմաթի «Հերակլեսի չիրագործված սխրանքը», Ա. Քալանթարյանի «Բումերանգ», Կ. Խոդիկյանի «Ինչպես կինը փախավ տնից», Հ. Մարգարյանի «Եվ երկինքեն երեք աթոռ ինկավ», Գ. Սունդուկյանի «Փուղի զորութինը», Վ. Կրասնագորովի «Սիրո Casting», Ս.Կոսյանի «Թռիչք», Ու․ Գիբսոնի «Հրաշագործը», Ա. Աղասարյանի «Երեք անունով մի աղջիկ» ստեղծագործությունները։

15 Май 2026 - 07:08 AMT
Ушел из жизни народный артист Республики Армения, режиссер Николай Цатурян, сообщает Союз театральных деятелей Армении. Ему был 81 год.
«С глубокой скорбью сообщаем, что ушел из жизни народный артист Республики Армения, режиссер Николай Цатурян. Выражаем глубокие соболезнования родным и коллегам Николая Цатуряна. Дополнительная информация о панихиде будет предоставлена позднее», — говорится в сообщении.
Для организации похорон Цатуряна будет создана правительственная комиссия, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
Премьер-министр Никол Пашинян направил соболезнование в связи со смертью Николая Цатуряна.
«С глубокой скорбью узнал о смерти народного артиста Республики Армения Николая Цатуряна. Творческий путь Николая Цатуряна является одним из лучших проявлений сочетания жизни и дела: на протяжении многих лет он с исключительной преданностью служил армянскому театральному искусству.
Неоценимы его роль и заслуги в культурной жизни Армении, в воспитании и формировании нового поколения армянского театра.
Он был не только мастером-постановщиком, но и преданным педагогом, передавшим поколениям свой богатый опыт и знания, сформировав особый вкус, присущий театральному и киноискусству. Созданные им театральные полотна — «Абрикосовое дерево», «Время вашей жизни», «С неба упали три стула» — по праву обогатили нашу театральную культуру.
В то же время хочу подчеркнуть роль Николая Цатуряна как интеллигента, выступавшего с острым и правдивым словом и постоянно поднимавшего проблемы и вопросы, волнующие народ.
От имени Правительства Республики Армения и от себя лично выражаю глубокие соболезнования семье Николая Цатуряна, его родным, коллегам, а также всем поклонникам армянского театрального искусства», — говорится в послании.
Николай Цатурян родился 8 января 1945 года в Ереване.
На ереванской киностудии «Айфильм» он сотрудничал с Генриком Маляном, Фрунзе Довлатяном и Варданом Ачемяном, а также был вторым режиссером фильмов «Мы и наши горы», «Братья Сарояны» и «Скала». В качестве стажера он также работал на киностудии «Мосфильм» над фильмом Юлия Райзмана.
Около 20 лет он работал режиссером в Ереванском национальном академическом театре имени Г. Сундукяна, поставив около 25 спектаклей, среди которых «Абрикосовое дерево» В. Давтяна, «Время вашей жизни» У. Сарояна, «Бешеные деньги» А. Островского, «Женитьба Фигаро» Бомарше, «Синие кони на красной траве» М. Шатрова, «Спасите наши души» А. Агасаряна и другие произведения.
Николай Цатурян долгие годы преподавал в актерской студии при Театре имени Г. Сундукяна.
Около 12 лет, в 1992–2004 годах, он руководил ереванским театром «Метро», поставив спектакли «Уилли, Тити, Джиг и все трое — одна девушка» А. Агасаряна, «За закрытыми дверями» Жан-Поля Сартра, «Топаз» М. Паньоля, «И с неба упали три стула» О. Маркаряна.
С 1973 года он преподавал в Ереванском государственном институте театра и кино. Осуществлял постановки также в Москве, Киеве, Грузии, Бейруте и Нью-Йорке.
Около 20 лет он сотрудничал с алеппской театральной труппой «Петрос Адамян», поставив 22 спектакля. Снимался в фильмах «Случай» и «Товарищ Панджуни» режиссера А. Манаряна.
В 2004 году был назначен художественным руководителем Гюмрийского государственного драматического театра имени В. Ачемяна, а с 2014 года был художественным консультантом того же театра.
Николай Цатурян сотрудничал с такими известными актерами, как Метаксия Симонян, Сос Саргсян, Фрунз (Мгер) Мкртчян, Карен Джанибекян.
Среди его лучших постановок — «Чудовище на Луне» Калиновски, «Неподвиг Геракла» Ф. Дюрренматта, «Бумеранг» А. Калантаряна, «Как женщина сбежала из дома» К. Ходикяна, «И с неба упали три стула» О. Маркаряна, «Сила денег» Г. Сундукяна, «Love Casting» В. Красногорова, «Полет» С. Косяна, «Сотворившая чудо» У. Гибсона, «Девушка с тремя именами» А. Агасаряна.