Կյանքից հեռացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, ռեժիսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը, հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։ Նա 81 տարեկան էր:
«Խորը ցավով հայտնում ենք, որ կյանքից հեռացել է ՀՀ Ժողովրդական արտիստ, ռեժիսոր Նիկոլայ Ծատուրյանը։ Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում Նիկոլայ Ծատուրյանի հարազատներին և գործընկերներին։ Հոգեհանգստի վերաբերյալ կտրվի լրացուցիչ տեղեկություն»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ծատուրյանի հուղարկավորության համար ստեղծվելու է կառավարական հանձնաժողով, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Նիկոլայ Ծատուրյանի մահվան կապակցությամբ։
«Խոր ցավով տեղեկացա ՀՀ ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ծատուրյանի մահվան մասին:Նիկոլայ Ծատուրյանի ստեղծագործական ճանապարհը կյանքի և գործի համադրման լավագույն դրսևորումներից է, տարիներ շարունակ նա բացառիկ նվիրումով ծառայել է հայ թատերարվեստին:
Անգնահատելի է նրա դերն ու վաստակը Հայաստանի մշակութային կյանքում, հայ թատրոնի նոր սերունդ կրթելու և ձևավորելու գործում:
Նա ոչ միայն վարպետ բեմադրիչ էր, այլև նվիրյալ մանկավարժ, որն իր հարուստ փորձն ու գիտելիքն է փոխանցել սերունդներին՝ ձևավորելով թատերարվեստին ու կինոարվեստին բնորոշ յուրահատուկ ճաշակ, իսկ ստեղծած թատերական կտավները՝ «Ծիրանի ծառ», «Ձեր կյանքի ժամերը», «Եվ երկինքեն երեք աթոռ ինկավ», իրավամբ, հարստացրել են մեր թատերական մշակույթը:
Միաժամանակ, ցանկանում եմ ընդգծել Նիկոլայ Ծատուրյանի դերը որպես մտավորական, ով հանդես էր գալիս սուր և ճշմարիտ խոսքով՝ մշտապես բարձրաձայնելով ժողովրդին հուզող խնդիրների ու հարցերի մասին:
ՀՀ Կառավարության և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Նիկոլայ Ծատուրյանի ընտանիքին, հարազատներին, գործընկերներին, ինչպես նաև հայ թատերարվեստի բոլոր երկրպագուներին», ասվում է ուղերձում:
Նիկոլայ Ծատուրյանը ծնվել է 1945 թ. հունվարի 8-ին Երևանում։
Նա Երևանի «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում համագործակցել է Հենրիկ Մալյանի, Ֆրունզե Դովլաթյանի և Վարդան Աճեմյանի հետ՝ լինելով նաև «Մենք են, մեր սարերը», «Սարոյան եղբայրներ» և «Ժայռ» ֆիլմերի երկրորդ ռեժիսորը։ Որպես ստաժոր՝ «Մոսֆիլմ» կինոստուդիայում ևս աշխատել է Յուլի Ռայզմանի ֆիլմում։
Մոտ 20 տարի Երևանի Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում գործունեություն է ծավալել որպես ռեժիսոր՝ բեմադրելով շուրջ 25 ներկայացում, որոնց թվում են Վ.Դավթյանի «Ծիրանի ծառ», Վ.Սարոյանի «Ձեր կյանքի ժամերը», Ալ. Օստրովսկու «Կատաղի փողեր», Բոմարշեի «Ֆիգարոյի ամուսնությունը», Մ. Շատրովի «Կապույտ նժույգները կարմիր մարգագետնի վրա», Ա. Աղասարյանի «Փրկեք մեր հոգիները» և այլ ստեղծագործություններ։
Նիկոլայ Ծատուրյանը երկար տարիներ դասավանդել է Գ. Սունդուկյանի անվան թատրոնին կից դերասանական ստուդիայում։
Շուրջ 12 տարի՝ 1992-2004 թթ., ղեկավարել է Երևանի «Մետրո» թատրոնը՝ բեմադրելով Ա. Աղասարյանի «Ուիլլի, Թիթի, Ջիգ ու երեքն էլ մի աղջիկ», Ժան Պոլ Սարտրի «Դռնփակ», Մ.Պանյոլի «Տոպազ», Հ.Մարգարյանի «Եվ երկինքեն երեք աթոռ ինկավ» ներկայացումները։
1973 թվականից դասավանդել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում։ Բեմադրություններ է իրականացրել նաև Մոսկվայում, Կիևում, Վրաստանում, Բեյրութում և Նյու-Յորքում։
Շուրջ 20 տարի համագործակցել է Հալեպի «Պետրոս Ադամյան» թատերախմբի հետ՝ բեմադրելով 22 ներկայացում։ Նկարահանվել է «Պատահար» և «Ընկեր Փանջունի» ֆիլմերում (ռեժ. Ա. Մանարյան)։
2004 թվականին նշանակվել է Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, իսկ 2014 թվականից եղել է նույն թատրոնի գեղարվեստական խորհրդատուն։
Նիկոլայ Ծատուրյանը համագործակցել է այնպիսի հայտնի դերասանների հետ, ինչպիսիք են Մետաքսյա Սիմոնյանը, Սոս Սարգսյանը, Ֆրունզ(Մհեր) Մկրտչյանը, Կարեն Ջանիբեկյանը։
Նրա լավագույն բեմադրություններից են Կալինոսկու «Հրեշը լուսնի վրա», Ֆ. Դյուրենմաթի «Հերակլեսի չիրագործված սխրանքը», Ա. Քալանթարյանի «Բումերանգ», Կ. Խոդիկյանի «Ինչպես կինը փախավ տնից», Հ. Մարգարյանի «Եվ երկինքեն երեք աթոռ ինկավ», Գ. Սունդուկյանի «Փուղի զորութինը», Վ. Կրասնագորովի «Սիրո Casting», Ս.Կոսյանի «Թռիչք», Ու․ Գիբսոնի «Հրաշագործը», Ա. Աղասարյանի «Երեք անունով մի աղջիկ» ստեղծագործությունները։

15 May 2026 - 07:07 AMT
People’s Artist of Armenia and stage director Nikolay Tsaturyan has died, the Union of Theater Workers of Armenia said. He was 81.
“It is with deep sorrow that we announce the death of People’s Artist of Armenia, director Nikolay Tsaturyan. We extend our deepest condolences to Nikolay Tsaturyan’s relatives and colleagues. Additional information on the memorial service will be provided,” the statement said.
A government commission will be set up for Tsaturyan’s funeral, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport said.
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a condolence message over Nikolay Tsaturyan’s death.
“With deep sorrow, I learned of the death of People’s Artist of Armenia Nikolay Tsaturyan. Nikolay Tsaturyan’s creative path was one of the finest expressions of combining life and work; for years he served Armenian theater with exceptional dedication.
His role and contribution to Armenia’s cultural life, and to educating and shaping a new generation of Armenian theater, are invaluable.
He was not only a master stage director but also a devoted educator who passed on his rich experience and knowledge to generations, shaping a distinctive taste characteristic of theater and cinema. His theatrical works, including ‘Apricot Tree,’ ‘The Time of Your Life’ and ‘And Three Chairs Fell from the Sky,’ have rightly enriched our theatrical culture.
At the same time, I would like to emphasize Nikolay Tsaturyan’s role as an intellectual who spoke with sharp and truthful words, always raising issues and questions of concern to the people.
On behalf of the Government of Armenia and personally, I extend my deepest condolences to Nikolay Tsaturyan’s family, relatives, colleagues, as well as to all admirers of Armenian theater,” the message said.
Nikolay Tsaturyan was born on January 8, 1945, in Yerevan.
At Yerevan’s Hayfilm studio, he worked with Henrik Malyan, Frunze Dovlatyan and Vardan Ajemyan, and was also second director on the films “We Are Our Mountains,” “Saroyan Brothers” and “The Rock.” As an intern, he also worked at Mosfilm on a film by Yuli Raizman.
For about 20 years, he worked as a director at the G. Sundukyan National Academic Theatre in Yerevan, staging around 25 productions, including V. Davtyan’s “Apricot Tree,” W. Saroyan’s “The Time of Your Life,” A. Ostrovsky’s “Mad Money,” Beaumarchais’ “The Marriage of Figaro,” M. Shatrov’s “Blue Horses on Red Grass,” A. Aghasaryan’s “Save Our Souls” and other works.
Nikolay Tsaturyan taught for many years at the acting studio attached to the G. Sundukyan Theatre.
For about 12 years, from 1992 to 2004, he headed Yerevan’s Metro Theatre, staging A. Aghasaryan’s “Willy, Titi, Jig, and All Three for One Girl,” Jean-Paul Sartre’s “No Exit,” M. Pagnol’s “Topaze” and H. Margaryan’s “And Three Chairs Fell from the Sky.”
From 1973, he taught at the Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography. He also staged productions in Moscow, Kyiv, Georgia, Beirut and New York.
For around 20 years, he worked with Aleppo’s Petros Adamyan theater troupe, staging 22 productions. He appeared in the films “Incident” and “Comrade Panjuni,” directed by A. Manaryan.
In 2004, he was appointed artistic director of the V. Achemyan State Drama Theatre in Gyumri, and from 2014 served as artistic adviser at the same theater.
Nikolay Tsaturyan worked with such prominent actors as Metaksya Simonyan, Sos Sargsyan, Frunz (Mher) Mkrtchyan and Karen Janibekyan.
Among his best productions are Kalinoski’s “Beast on the Moon,” F. Dürrenmatt’s “Hercules and the Augean Stables,” A. Kalantaryan’s “Boomerang,” K. Khodikyan’s “How the Woman Ran Away from Home,” H. Margaryan’s “And Three Chairs Fell from the Sky,” G. Sundukyan’s “The Power of Money,” V. Krasnogorov’s “Love Casting,” S. Kosyan’s “Flight,” W. Gibson’s “The Miracle Worker” and A. Aghasaryan’s “A Girl with Three Names.”