15 Մայիս 2026 - 07:18 AMT
Իջևանի կարի ֆաբրիկայում հնդիկ բանվորների աշխատավարձի բարձրացման ու աշխատանքային պայմանների բարելավման պահանջով բողոքի ցույցն ավարտվել է մեկ անձի ձերբակալությամբ:
Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու հոդվածով հնդիկ բանվորը ձերբակալվել է, նախաքննություն է կատարվում, հայտնում է «Ազատությունը»:
Այս նույն ֆաբրիկայում նաև անցած տարի էին բանվորները նույն պահանջով բողոքի ակցիաներ արել: Դրան արձագանքել էին Աշխատանքի տեսչական մարմինը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը, անգամ քրեական գործ էր հարուցվել աշխատանքային շահագործման հոդվածով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել Իջևանում հնդիկ բանվորների բողոքի ակցիայի վերաբերյալ՝ նշելով, որ օտարերկրացիների իրավունքների պաշտպանությունը գտնվում է ուշադրության կենտրոնում։
«Օտարերկրացիների աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության առանձին ուղղություններից է։ Պաշտպանի մանդատի շրջանակում պարբերաբար հասցեավորվում են ինչպես աշխատավայրում խտրականության բացառման, այնպես էլ աշխատանքային իրավունքներին առնչվող այլ խնդիրներ։
Մայիսի 13-ին զանգվածային լրատվության միջոցներով տարածված՝ Իջևան քաղաքում ազգությամբ հնդիկ աշխատակիցների կողմից իրականացված գործադուլի վերաբերյալ տեղեկությունների առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնվել է ուսումնասիրություն՝ Պաշտպանի մանդատին առնչվող հարցերը հասցեավորելու նպատակով։
Աշխատանքային իրավունքներին առնչվող բարձրացված հարցերն ուսումնասիրվել են ՄԻՊ աշխատակազմում և հասցեավորվել ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմին:
Միաժամանակ, նույն օրը տեղի ունեցած միջադեպի ընթացքում ազատությունից զրկված և ոստիկանության բաժին տեղափոխված օտարերկրացիների իրավունքների պաշտպանության հարցերը ևս Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում են։ Այդ ուղղությամբ ևս ՄԻՊ մանդատի շրջանակում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
2025-ին Տեսչականը ֆաբրիկան շահագործող ՍՊԸ «ԻՋ Գրանդ տեքստիլ ՕՊՏ» ՍՊԸ-ին 8 միլիոն դրամով տուգանել էր, բայց միայն աշխատավարձի ուշացումների համար: Աշխատանքային պայմաններն ստուգող պետական կառույցն այդպես էլ չէր անդրադարձել հնդիկ բանվորների բարձրաձայնած խնդիրներին, որտեղ խոսում էին՝ ինչ անմարդկային պայմաններում են աշխատում:

Акция протеста индийских рабочих, требовавших повышения заработной платы и улучшения условий труда на швейной фабрике в Иджеване, завершилась задержанием одного человека.
В Следственном комитете сообщили, что индийский рабочий был задержан по статье о вмешательстве в законную служебную деятельность должностного лица. Ведется предварительное следствие, сообщает «Азатутюн».
В прошлом году рабочие той же фабрики уже проводили акции протеста с аналогичными требованиями. Тогда на ситуацию отреагировали Инспекционный орган по труду, Защитник прав человека, а также было возбуждено уголовное дело по статье о трудовой эксплуатации.
Офис Защитника прав человека распространил заявление в связи с протестом индийских рабочих в Иджеване, отметив, что защита прав иностранцев находится в центре внимания.
«Защита трудовых прав иностранных граждан является одним из отдельных направлений деятельности Защитника прав человека. В рамках мандата Защитника регулярно рассматриваются как вопросы недопущения дискриминации на рабочем месте, так и другие проблемы, связанные с трудовыми правами.
В связи с распространенной 13 мая в средствах массовой информации информацией о забастовке сотрудников индийского происхождения в городе Иджеван в аппарате Защитника прав человека было инициировано изучение ситуации с целью рассмотрения вопросов, относящихся к мандату Защитника.
Поднятые вопросы, касающиеся трудовых прав, были изучены аппаратом Защитника и направлены в Инспекционный орган здравоохранения и труда Республики Армения.
Одновременно вопросы защиты прав иностранных граждан, лишенных свободы и доставленных в отделение полиции во время произошедшего в тот же день инцидента, также находятся в центре внимания Защитника прав человека. В этом направлении в рамках мандата Защитника предпринимаются необходимые меры», — говорится в заявлении.
В 2025 году Инспекционный орган оштрафовал ООО «ИДЖ Гранд текстиль ОПТ», эксплуатирующее фабрику, на 8 миллионов драмов, однако только за задержки выплаты заработной платы. Государственная структура, проверяющая условия труда, так и не отреагировала на проблемы, озвученные индийскими рабочими, которые рассказывали о бесчеловечных условиях труда.