Ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի գլխավոր ասամբլեայի և կոնգրեսի 2027 թվականի անցկացման իրավունքը տրվել է Հայաստանին՝ երկիրը մեկ շաբաթով կդառնա ռազմական սպորտի համաշխարհային կենտրոն։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը մասնակցել է Մոնակոյում անցկացվող Ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի (ՌՍՄԽ) գլխավոր ասամբլեային և կոնգրեսին։ Ռազմական սպորտի միջազգային խորհուրդը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեից հետո համարվում է աշխարհի խոշորագույն բազմամարզական կազմակերպություններից մեկը, որի կազմում ընդգրկված է 142 երկիր։
Կոնգրեսի ընթացքում ՀՀ ԶՈւ ԳՇ ֆիզիկական պատրաստության և սպորտի ծառայության պետ, գնդապետ Արման Դավթյանը ներկայացրել է զեկույց՝ անդրադառնալով ՌՍՄԽ շրջանակում Հայաստանի զինված ուժերի իրականացրած գործունեությանը, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը:
ՌՍՄԽ նախագահի հետ արդեն ստորագրվել է համապատասխան համաձայնագիրը։
2027 թվականին Հայաստանը կհյուրընկալի աշխարհի 142 երկրների զինված ուժերի սպորտի և ֆիզիկական պատրաստության ղեկավարների գլխավորած պատվիրակություններին։
2019 թվականին Հայաստանում անցկացվել է ՌՍՄԽ Եվրոպական համաժողովը, իսկ 2024 թվականին՝ զինվորականների ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունը։

Армении предоставлено право провести в 2027 году Генеральную ассамблею и конгресс Международного совета военного спорта (CISM), благодаря чему страна на неделю станет мировым центром военного спорта.
Делегация Министерства обороны Армении приняла участие в Генеральной ассамблее и конгрессе Международного совета военного спорта, проходящих в Монако. Международный совет военного спорта считается одной из крупнейших многопрофильных спортивных организаций мира после Международного олимпийского комитета и объединяет 142 страны.
Во время конгресса начальник службы физической подготовки и спорта Генерального штаба Вооруженных сил Армении полковник Арман Давтян представил доклад о деятельности армянских вооруженных сил в рамках CISM, сообщает Министерство обороны.
С президентом Международного совета военного спорта уже подписано соответствующее соглашение.
В 2027 году Армения примет делегации, возглавляемые руководителями служб спорта и физической подготовки вооруженных сил 142 стран мира.
В 2019 году в Армении прошла Европейская конференция CISM, а в 2024 году — чемпионат мира по борьбе среди военнослужащих.