Իսրայելական Kan 11 պետական հեռուստաալիքը «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կիսաեզրափակչի հեռարձակման ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը ներկայացրել է նույն՝ Ադրբեջանի դրոշի ներքո։ Այս մասին հայտնել է Պետախ Տիկվայի «Նաիրի» իսրայելահայերի միության նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ տեղի ունեցածը լայն արձագանք և դժգոհություն է առաջացրել Իսրայելի հայ համայնքում։ Միաժամանակ Չերնամորյանը կարծիք է հայտնել, որ միջադեպը խմբագրական սխալի հետևանք է եղել, այլ ոչ թե կանխամտածված սադրանք։
«Չեմ կարծում, թե սա կանխամտածված քայլ է, ավելի շուտ անփութության դրսևորում է: Նման դեպքեր նախկինում էլ են եղել: Կիրակի օրը մտադիր եմ պաշտոնական նամակ ուղարկել՝ պահանջելով ներողություն խնդրել»,-նշել է նա:
Չերնամորյանը հիշեցրել է Kan 11-ի հետ կապված մեկ այլ աղմկահարույց դեպքի մասին, որը տեղի էր ունեցել 2025 թվականին։ Այդ ժամանակ «Եվրատեսիլում» Հայաստանի ներկայացուցչի ելույթից հետո հեռուստաալիքի մեկնաբանը հայտարարել էր. «Չեմ հավատում, որ մենք նրանց Երուսաղեմում մի ամբողջ թաղամաս ենք տվել: Survivor («Վերապրածը»)՝ հենց այսպես ենք մեզ զգում այս երգը լսելուց հետո»:
Այդ միջադեպից հետո Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը դիմել էր Իսրայելի հանրային հեռարձակողին՝ պարզաբանում պահանջելով։ Ի պատասխան՝ հայկական կողմը ստացել էր կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Գոլան Յոխպազի պաշտոնական նամակը, որով վերջինս ներողություն էր խնդրել մեկնաբանի արտահայտությունների համար։

15 Май 2026 - 11:50 AMT
Израильский государственный телеканал Kan 11 во время трансляции полуфинала конкурса песни «Евровидение» представил Армению и Азербайджан под одним и тем же — азербайджанским — флагом. Об этом сообщил председатель союза израильских армян «Наири» в Петах-Тикве Артем Чернаморян, передает «Sputnik Армения».
По его словам, произошедшее вызвало широкий резонанс и недовольство в армянской общине Израиля. При этом Чернаморян выразил мнение, что инцидент стал следствием редакционной ошибки, а не преднамеренной провокации.
«Не думаю, что это был умышленный шаг, скорее проявление небрежности. Подобные случаи уже происходили ранее. В воскресенье я намерен направить официальное письмо с требованием принести извинения», — отметил он.
Чернаморян напомнил и о другом громком случае, связанном с Kan 11, который произошел в 2025 году. Тогда после выступления представителя Армении на «Евровидении» комментатор телеканала заявил: «Не могу поверить, что мы отдали им целый район в Иерусалиме. Survivor (“Выживший”) — именно так мы себя чувствуем, слушая эту песню».
После того инцидента Общественное телевидение Армении обратилось к израильскому общественному вещателю с требованием разъяснений. В ответ армянская сторона получила официальное письмо от генерального директора корпорации Голана Йохпаза, который принес извинения за высказывания комментатора.