Իսրայելական Kan 11 պետական հեռուստաալիքը «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կիսաեզրափակչի հեռարձակման ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը ներկայացրել է նույն՝ Ադրբեջանի դրոշի ներքո։ Այս մասին հայտնել է Պետախ Տիկվայի «Նաիրի» իսրայելահայերի միության նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ տեղի ունեցածը լայն արձագանք և դժգոհություն է առաջացրել Իսրայելի հայ համայնքում։ Միաժամանակ Չերնամորյանը կարծիք է հայտնել, որ միջադեպը խմբագրական սխալի հետևանք է եղել, այլ ոչ թե կանխամտածված սադրանք։
«Չեմ կարծում, թե սա կանխամտածված քայլ է, ավելի շուտ անփութության դրսևորում է: Նման դեպքեր նախկինում էլ են եղել: Կիրակի օրը մտադիր եմ պաշտոնական նամակ ուղարկել՝ պահանջելով ներողություն խնդրել»,-նշել է նա:
Չերնամորյանը հիշեցրել է Kan 11-ի հետ կապված մեկ այլ աղմկահարույց դեպքի մասին, որը տեղի էր ունեցել 2025 թվականին։ Այդ ժամանակ «Եվրատեսիլում» Հայաստանի ներկայացուցչի ելույթից հետո հեռուստաալիքի մեկնաբանը հայտարարել էր. «Չեմ հավատում, որ մենք նրանց Երուսաղեմում մի ամբողջ թաղամաս ենք տվել: Survivor («Վերապրածը»)՝ հենց այսպես ենք մեզ զգում այս երգը լսելուց հետո»:
Այդ միջադեպից հետո Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը դիմել էր Իսրայելի հանրային հեռարձակողին՝ պարզաբանում պահանջելով։ Ի պատասխան՝ հայկական կողմը ստացել էր կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Գոլան Յոխպազի պաշտոնական նամակը, որով վերջինս ներողություն էր խնդրել մեկնաբանի արտահայտությունների համար։

15 May 2026 - 11:49 AMT
Israeli public broadcaster Kan 11 presented Armenia and Azerbaijan under the same Azerbaijani flag during its broadcast of the Eurovision Song Contest semifinal. The information was shared by Artyom Chernamorian, president of the Nairi Union of Israeli Armenians in Petah Tikva, Sputnik Armenia reported.
According to him, the incident caused significant reaction and dissatisfaction within the Armenian community in Israel. At the same time, Chernamorian expressed the opinion that the episode resulted from an editorial mistake rather than a deliberate provocation.
“I do not think this was intentional, but rather a display of negligence. Similar incidents have happened before. On Sunday I intend to send an official letter demanding an apology,” he said.
Chernamoryan also recalled another controversial incident involving Kan 11 that took place in 2025. Following Armenia’s performance at Eurovision that year, the channel’s commentator said: “I can’t believe we gave them an entire neighborhood in Jerusalem. Survivor — that’s exactly how we feel listening to this song.”
After that incident, Armenia’s Public Television Company appealed to Israel’s public broadcaster seeking clarification. In response, the Armenian side received an official letter from the corporation’s director-general Golan Yochpaz, apologizing for the commentator’s remarks.