Շուրջ մեկ ամիս առաջ Երևանում գտնվող բիայնական դամբարանից պատմամշակութային բացառիկ արժեք ներկայացնող իրեր գողացած անձինք հայտնաբերվել, ձերբակալվել և տեղափոխվել են բաժին, հայտնում է ՆԳՆ ոստիկանությունը:
Համայնքային ոստիկանները օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացել, որ Արշակունյաց պողոտայում գտնվող առևտրի կենտրոնին հարակից բիայնական դամբարանից ապրիլի 24-ին գողացել են պատմամշակութային բացառիկ արժեք ներկայացնող իրեր։
Կենտրոնի աշխղեկ Հրաչյա Կամոյանը հայտնել էր, որ գողացել են մեր թվարկությունից առաջ 8-րդ դարի գտածոներ․ փոքր թաս, որի մեջ եղել է կնիք՝ թռչունի նշանով, և փականի մաս։ Ըստ հնագիտական պեղումների տվյալների՝ ենթադրվում է, որ դամբարանը պատկանել է բարձրաստիճան ազնվականի կամ զինվորականի, իսկ գողացված առարկաները այդ դարաշրջանի եզակի նմուշներ են։
Ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ գողությունը կատարել են Երևանի բնակիչ 35-ամյա և Արարատի մարզի Ավշար գյուղի բնակիչ 36-ամյա երկու երիտասարդ։
«Մայիսի 9-ին նրանք հայտնաբերվել, ձերբակալվել և տեղափոխվել են բաժին, որտեղ խոստովանել են արարքը»,- հայտնել են ոստիկանությունից։

15 Май 2026 - 14:48 AMT
Лица, похитившие около месяца назад из урартского захоронения в Ереване предметы, представляющие исключительную историко-культурную ценность, были установлены, задержаны и доставлены в отдел полиции, сообщает полиция МВД Армении.
Сотрудники общинной полиции получили оперативную информацию о том, что 24 апреля из урартского захоронения, расположенного рядом с торговым центром на проспекте Аршакуняц, были похищены предметы, имеющие исключительную историко-культурную ценность.
Прораб центра Грачья Камоян сообщил, что были украдены находки VIII века до нашей эры — небольшая чаша, внутри которой находилась печать с изображением птицы, а также часть замка. Согласно данным археологических раскопок, предполагается, что захоронение принадлежало высокопоставленному аристократу или военному, а похищенные предметы являются уникальными образцами той эпохи.
В результате оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что кражу совершили двое мужчин — 35-летний житель Еревана и 36-летний житель села Авшар Араратской области.
«9 мая они были обнаружены, задержаны и доставлены в отдел, где признались в содеянном», — сообщили в полиции.