Անսիի՝ Festival international du film d'animation d'Annecy անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային փառատոնի «Դասականներ» ծրագրում այս տարի ներառվել է 9 հայկական անիմացիոն ֆիլմ։
Ծրագրում ընդգրկված են հետևյալ ֆիլմերը՝
Լյուդմիլա Սահակյանց՝ «Արձագանք», «Մկների ժողովը»
Գայանե Մարտիրոսյան՝ «Երջանիկ ավարտ»
Ստեփան Գալստյան՝ «Ձախորդ Փանոս», «Միջանցք»
Վալենտին Պոդպոմոգով՝ «Փարվանա»
Ռոբերտ Սահակյանց՝ «Կացինը», «Սեղմակոճակ»
Էլլա Ավագյան՝ «Հսկան, որը երազում էր ջութակ նվագել»
Այս ֆիլմերը կարևոր նշանակություն են ունեցել հայկական անիմացիայի պատմության մեջ՝ ձևավորելով դրա ինքնատիպ լեզուն և գեղարվեստական կերպարը։
Ֆիլմերի ընդգրկումը «Դասականներ» /Annecy Classics/ ծրագրում ևս մեկ հնարավորություն է միջազգային հանրությանը ներկայացնելու հայկական անիմացիոն դպրոցը, որն ունի հարուստ պատմություն և համարվում է աշխարհի լավագույն անիմացիոն դպրոցներից մեկը։
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի և «ՌեԱ» (ReAnimania Int. Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan) փառատոնի համատեղ նախաձեռնությամբ։

Nine Armenian animated films have been included this year in the “Classics” section of the Annecy International Animation Film Festival, officially known as Festival international du film d'animation d'Annecy.
The following films are featured in the program:
- Lyudmila Sahakyants — “Echo”, “The Mice Meeting”
- Gayane Martirosyan — “Happy End”
- Stepan Galstyan — “Unlucky Panos”, “Corridor”
- Valentin Podpomogov — “Parvana”
- Robert Sahakyants — “The Axe”, “Push Button”
- Ella Avagyan — “The Giant Who Dreamed of Playing the Violin”
These films played an important role in the history of Armenian animation, shaping its distinctive language and artistic identity.
Their inclusion in the Annecy Classics program offers another opportunity to introduce the Armenian animation school to international audiences. The school has a rich history and is regarded as one of the world’s leading animation traditions.
The program is being implemented jointly by the Armenian Film Foundation and the ReA (ReAnimania International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan).