16 Մայիս 2026 - 08:30 AMT
ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատունն արձագանքել է «Եվրատեսիլի» ընթացքում իսրայելական հեռուստաալիքի կողմից Հայաստանն Ադրբեջանի դրոշով ներկայացնելու դեպքին։
«Ոչ ոք չի կարող Հայաստանի գեղեցիկ դրոշի փոխարեն այլ դրոշ ցուցադրել։ Հայաստանը պատմական և քաղաքակրթական ազգ է, և Իրանը միշտ եղել է նրա կողքին»,– ասված է դեսպանության X-ի էջում։
Իսրայելական Kan 11 պետական հեռուստաալիքը «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կիսաեզրափակչի հեռարձակման ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը ներկայացրել է նույն՝ Ադրբեջանի դրոշի ներքո։ Այս մասին հայտնել է Պետախ Տիկվայի «Նաիրի» իսրայելահայերի միության նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Այդ միջադեպից հետո Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը դիմել է Իսրայելի հանրային հեռարձակողին՝ պարզաբանումներ պահանջելով։ Ավելի ուշ Իսրայելի հանրային հեռարձակող կորպորացիան հրապարակային ներողություն է խնդրել։

16 Май 2026 - 09:25 AMT
Посольство Ирана в Армении прокомментировало ситуацию, возникшую во время трансляции «Евровидения», когда израильский телеканал показал Армению под флагом Азербайджана.
«Никто не может демонстрировать другой флаг вместо прекрасного флага Армении. Армения — историческая и цивилизационная нация, и Иран всегда был рядом с ней», — говорится в сообщении дипмиссии в X.
Во время полуфинала «Евровидения» израильский государственный телеканал Kan 11 представил Армению и Азербайджан под одним азербайджанским флагом. Об этом сообщил председатель союза израильских армян «Наири» в Петах-Тикве Артем Чернаморян, сообщает «Sputnik Армения».
После инцидента Общественная телекомпания Армении обратилась к израильскому общественному вещателю за разъяснениями. Позднее Израильская общественная вещательная корпорация принесла публичные извинения.