16 Մայիս 2026 - 08:30 AMT
ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատունն արձագանքել է «Եվրատեսիլի» ընթացքում իսրայելական հեռուստաալիքի կողմից Հայաստանն Ադրբեջանի դրոշով ներկայացնելու դեպքին։
«Ոչ ոք չի կարող Հայաստանի գեղեցիկ դրոշի փոխարեն այլ դրոշ ցուցադրել։ Հայաստանը պատմական և քաղաքակրթական ազգ է, և Իրանը միշտ եղել է նրա կողքին»,– ասված է դեսպանության X-ի էջում։
Իսրայելական Kan 11 պետական հեռուստաալիքը «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կիսաեզրափակչի հեռարձակման ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը ներկայացրել է նույն՝ Ադրբեջանի դրոշի ներքո։ Այս մասին հայտնել է Պետախ Տիկվայի «Նաիրի» իսրայելահայերի միության նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Այդ միջադեպից հետո Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը դիմել է Իսրայելի հանրային հեռարձակողին՝ պարզաբանումներ պահանջելով։ Ավելի ուշ Իսրայելի հանրային հեռարձակող կորպորացիան հրապարակային ներողություն է խնդրել։

The Iranian Embassy in Armenia commented on an incident during Eurovision in which an Israeli television channel displayed Azerbaijan’s flag instead of Armenia’s.
“No one can display another flag in place of Armenia’s beautiful flag. Armenia is a historic and civilized nation, and Iran has always stood by its side,” the embassy wrote on X.
During the Eurovision Song Contest semifinal, Israeli public broadcaster Kan 11 showed Armenia and Azerbaijan under the same Azerbaijani flag. The incident was reported by Artyom Chernamorian, head of the Nairi Union of Israeli Armenians in Petah Tikva, according to Sputnik Armenia.