Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը խիստ մտահոգիչ է գնահատել «Նուբարաշեն» հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնում արձանագրված ինքնասպանության դեպքը՝ շեշտադրելով պետության պատասխանատվության հարցը։
Նա պարզաբանումներ կպահանջի իրավասու մարմիններից:
«Հոգեկան առողջության հաստատություններում գտնվող անձինք գտնվում են պետության հատուկ հոգածության և պաշտպանության ներքո, ուստի նման դեպքերը լրջագույն հարցադրումներ են առաջացնում կյանքի իրավունքի ապահովման, պատշաճ հսկողության, ինչպես նաև ինքնասպանությունների կանխարգելման արդյունավետ մեխանիզմների կիրառման վերաբերյալ։
Մտահոգիչ է և այն, որ խոսքը ազատությունից զրկված անձի մասին է, որի նկատմամբ պետությունն ունի պատասխանատվություն՝ ապահովելու նրա անվտանգությունն ու առողջական վիճակին համարժեք խնամքը։ Նման դեպքերը պետք է դառնան իրավասու մարմինների կողմից անհապաղ, արդյունավետ և բազմակողմանի քննության առարկա, իսկ հոգեկան առողջության հաստատություններում վերահսկողության և ինքնասպանությունների կանխարգելման մեխանիզմները պետք է պատշաճ կիրառվեն և կատարելագործվեն»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը իրավասու մարմիններից պարզաբանումներ կպահանջի դեպքի բոլոր հանգամանքների, այդ թվում՝ հոգեբուժական հաստատությունում կիրառված հսկողության միջոցների, բժշկական արձագանքի, ինչպես նաև ինքնասպանության ռիսկերի գնահատման և կանխարգելման ուղղությամբ իրականացված գործողությունների վերաբերյալ։
Պաշտպանը վերահաստատել է, որ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը պահանջում է առավել զգայուն, մասնագիտական և շարունակական մոտեցում, իսկ նման ողբերգական դեպքերի կանխարգելումը պետք է լինի պետության առաջնահերթություններից մեկը:
Մայիսի 16-ին ժամը 18.07 «Նուբարաշեն» հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնից ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն հաղորդում է ստացվել, որ իրենց մոտ տեղափոխված Արմեն Հովհաննիսյանը կախվելու միջոցով ինքնասպանություն է գործել։
«Ա. Հովհաննիսյանը ձերբակալված էր և գտնվում էր Համայնքային ոստիկանության Արտաշատի բաժնի ձերբակալվածների պահման վայրում: Մայիսի 16-ին՝ ժամը 09:30-ի սահմաններում, ձերբակալվածի մոտ նկատվել է հոգեկան անհավասարակշիռ վարքագիծ, ինչից հետո հրավիրվել է շտապօգնություն: Շտապօգնության բժշկի ցուցումով ձերբակալվածը ոստիկանների ուղեկցությամբ՝ շտապօգնության մեքենայով, տեղափոխվել է հոգեկան առողջության կենտրոն», – հաղորդել էր Ներքին գործերի նախարարությունը:
Առողջապահության նախարարությունը պարզաբանել է, որ «ձերբակալված անձի կարգավիճակ ունեցող քաղաքացին ոստիկանության որոշմամբ Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն ընդունվել էր մայիսի 16-ին, որտեղ ենթարկվել էր նախնական զննության մասնագետների կողմից և ստացել համապատասխան բժշկական նշանակումներ»։
«Ցավոք, տեղի է ունեցել ինքնավնասման ավարտուն գործողություն, որը կատարվել է շատ կարճ ժամանակահատվածում։ Բժշկական անձնակազմն անմիջապես արձագանքել է իրավիճակին և իրականացրել անհրաժեշտ շտապ միջոցառումները, սակայն, ցավոք, պացիենտի կյանքը փրկել չի հաջողվել», – հայտնելէր նախարարությունը:
Արմեն Հովհաննիսյանը ձերբակալվել էր նախընտրական պաստառ պոկելու համար, ինչի առնչությամբ Քննչական կոմիտեում վարույթ է նախաձեռնվել, որի շրջանակում նրան դեռևս մեղադրանք ներկայացված չի եղել, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Ստացված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը)», – հայտնել են Քննչական կոմիտեից։
Քննչական կոմիտեից նաև փոխանցել են, որ Արմեն Հովհաննիսյանի ինքնասպանության փաստով նոր քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։

Защитник прав человека Анаит Манасян назвала крайне тревожным случай самоубийства, зафиксированный в центре охраны психического здоровья «Нубарашен», подчеркнув вопрос ответственности государства.
Она потребует разъяснений у компетентных органов.
«Лица, находящиеся в учреждениях психического здоровья, находятся под особой заботой и защитой государства, поэтому подобные случаи вызывают серьезнейшие вопросы, касающиеся обеспечения права на жизнь, надлежащего надзора, а также применения эффективных механизмов предотвращения самоубийств.
Тревожным является и то, что речь идет о лице, лишенном свободы, в отношении которого государство несет ответственность за обеспечение его безопасности и ухода, соответствующего состоянию здоровья. Подобные случаи должны стать предметом незамедлительного, эффективного и всестороннего расследования со стороны компетентных органов, а механизмы контроля и предотвращения самоубийств в учреждениях психического здоровья должны надлежащим образом применяться и совершенствоваться», — говорится в заявлении.
Защитник прав человека потребует у компетентных органов разъяснений по всем обстоятельствам дела, включая меры надзора, примененные в психиатрическом учреждении, медицинское реагирование, а также действия, предпринятые для оценки и предотвращения рисков самоубийства.
Защитник вновь подчеркнула, что защита прав лиц с проблемами психического здоровья требует более чуткого, профессионального и постоянного подхода, а предотвращение подобных трагических случаев должно быть одним из приоритетов государства.
16 мая в 18:07 из центра охраны психического здоровья «Нубарашен» в центр оперативного управления 112 Министерства внутренних дел поступило сообщение о том, что доставленный к ним Армен Оганнисян совершил самоубийство через повешение.
«А. Оганнисян был задержан и находился в месте содержания задержанных Арташатского отдела Общинной полиции. 16 мая, около 09:30, у задержанного было замечено психически неуравновешенное поведение, после чего была вызвана скорая помощь. По указанию врача скорой помощи задержанный в сопровождении полицейских был доставлен на машине скорой помощи в центр психического здоровья», — сообщало Министерство внутренних дел.
Министерство здравоохранения разъяснило, что «гражданин, имеющий статус задержанного лица, по решению полиции был принят 16 мая в Национальный центр охраны психического здоровья, где прошел первичный осмотр специалистами и получил соответствующие медицинские назначения».
«К сожалению, произошел завершенный акт самоповреждения, совершенный за очень короткий промежуток времени. Медицинский персонал незамедлительно отреагировал на ситуацию и провел необходимые экстренные мероприятия, однако, к сожалению, спасти жизнь пациента не удалось», — сообщило министерство.
Армен Оганнисян был задержан за срыв предвыборного плаката. В связи с этим в Следственном комитете было инициировано производство, в рамках которого ему еще не было предъявлено обвинение, сообщает «Азатутюн».
«На основании полученного сообщения инициировано уголовное производство по части 1 статьи 211 Уголовного кодекса — принуждение к осуществлению агитации или отказу от агитации либо иное воспрепятствование агитации», — сообщили в Следственном комитете.
В Следственном комитете также передали, что по факту самоубийства Армена Оганнисяна инициировано новое уголовное производство.