Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարել է, որ 2025 թվականին՝ 1981 թվականից ի վեր, աշխարհում արձանագրվել է մահապատիժների կիրառման ամենաբարձր մակարդակը։ Անցած տարվա ընթացքում 17 երկրում մահապատժի է ենթարկվել 2707 մարդ։
Կազմակերպությունը նշել է, որ մահապատիժների վերաբերյալ իր զեկույցում արձանագրված կտրուկ աճը պայմանավորված է այն երկրների փոքր խմբով, րոնք ընտրել են վախեցման միջոցով կառավարելը, հայտնում է Panorama.am-ը:
2025 թվականին արձանագրված մահապատիժների թիվը գրեթե կրկնակի գերազանցել է 2024 թվականի ցուցանիշը։ Զեկույցի համաձայն՝ Սաուդյան Արաբիայում մահապատիժների թիվը հասել է առնվազն 356-ի, և այդ պատիժը լայնորեն կիրառվել է հատկապես թմրանյութերի հետ կապված հանցագործությունների դեպքում։ Քուվեյթում մահապատիժների թիվը գրեթե եռապատկվել է՝ 6-ից հասնելով 17-ի, իսկ Եգիպտոսում՝ 13-ից 23-ի, Սինգապուրում՝ 9-ից 17-ի, Միացյալ Նահանգներում՝ 25-ից 47-ի։
Ընդհանուր առմամբ, մահապատիժների թիվն աճել է 78 տոկոսով՝ 2024 թվականին արձանագրված 1518 դեպքի համեմատ։ Amnesty International-ը նաև ընդգծել է, որ 2025 թվականի համաշխարհային վիճակագրության մեջ ներառված չեն այն հազարավոր մահապատիժները, որոնք, կազմակերպության տվյալներով, շարունակվել են Չինաստանում, որը շարունակում է մնալ աշխարհում մահապատիժներ ամենաշատ իրականացնող երկիրը։
«Մահապատիժների այս մտահոգիչ աճը կապված է պետությունների փոքր, մեկուսացված խմբի հետ, որոնք պատրաստ են մահապատիժներ իրականացնել անկախ ամեն ինչից՝ հակառակվելով դրանց վերացման համաշխարհային միտմանը: Իրանը, Եմենը, Չինաստանը, Քուվեյթը, Սաուդյան Արաբիան, Հյուսիսային Կորեան, Սինգապուրը և Միացյալ Նահանգները՝ այս մի քանի երկրներն օգտագործում են մահապատիժը որպես սպառնալիքի գործիք՝ այլախոհությունը ճնշելու և պետական ինստիտուտների բացարձակ իշխանությունը խոցելի և մարգինալացված խմբերի նկատմամբ ցուցադրելու համար», – ասել է Amnesty International-ի գլխավոր քարտուղար Ագնես Կալամարը:

18 Май 2026 - 11:13 AMT
Международная правозащитная организация Amnesty International заявила, что в 2025 году в мире был зафиксирован самый высокий уровень применения смертной казни с 1981 года. За прошлый год в 17 странах были казнены 2707 человек.
Организация отметила, что резкий рост, зафиксированный в ее докладе о смертной казни, связан с небольшой группой стран, выбравших управление через запугивание, сообщает «Panorama.am ».
Число казней, зарегистрированных в 2025 году, почти вдвое превысило показатель 2024 года. Согласно докладу, в Саудовской Аравии число смертных казней достигло как минимум 356, причем эта мера широко применялась особенно по делам, связанным с наркотиками. В Кувейте количество казней почти утроилось — с 6 до 17, в Египте выросло с 13 до 23, в Сингапуре — с 9 до 17, а в Соединенных Штатах — с 25 до 47.
В целом число смертных казней увеличилось на 78 процентов по сравнению с 1518 случаями, зафиксированными в 2024 году. Amnesty International также подчеркнула, что в мировую статистику за 2025 год не включены тысячи казней, которые, по данным организации, продолжались в Китае, остающемся страной с наибольшим числом смертных казней в мире.
«Этот тревожный рост числа смертных казней связан с небольшой и изолированной группой государств, готовых осуществлять казни несмотря ни на что, вопреки глобальной тенденции к их отмене. Иран, Йемен, Китай, Кувейт, Саудовская Аравия, Северная Корея, Сингапур и Соединенные Штаты — именно эти несколько стран используют смертную казнь как инструмент запугивания для подавления инакомыслия и демонстрации абсолютной власти государственных институтов над уязвимыми и маргинализированными группами», — заявила генеральный секретарь Amnesty International Агнес Калламар.