Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մասնակցել է հոմոֆոբիայի, տրանսֆոբիայի և բիֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված երկու կլոր սեղան-քննարկման։ Նա բացման խոսքով հանդես է եկել «Փինք» իրավապաշտպան ՀԿ-ի կազմակերպած՝ «ԼԳԲՏ անձանց մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում» և «Դիգնիթի» ՀԿ-ի կազմակերպած՝ «Ժողովրդավարության սրտում» խորագրերով քննարկումներում։
Իր ելույթներում Անահիտ Մանասյանը շեշտել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգը չի կարող ամբողջությամբ գործել հանդուրժողականության և համերաշխության պակասի պայմաններում, իսկ ժողովրդավարական հասարակությունում որևէ անձ չի կարող դուրս մնալ իրավունքների պաշտպանության համակարգից կամ ենթարկվել խտրական վերաբերմունքի։
Պաշտպանը հատկապես կարևորել է հակախտրականության ոլորտում առկա կարծրատիպային մոտեցումների հաղթահարումն ու խտրական և ատելության խոսույթի բացառումը հասարակական միջավայրից՝ նշելով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը 2023 թվականից սկսած թե՛ գործունեության, թե՛ տարեկան հաղորդումների շրջանակում որդեգրել է նոր և համապարփակ մոտեցում նշված ոլորտում իրավունքների պաշտպանության և խթանման համակարգի վերաբերյալ։
Անահիտ Մանասյանը նշել է նաև, որ հասարակությունում ձևավորված կարծրատիպերի և նախապաշարմունքների հաղթահարման համար անհրաժեշտ են կրթական և համակարգային բարեփոխումներ, ինչպես նաև տարբեր ոլորտների մասնագետների, այդ թվում՝ իրավապահ, առողջապահական և կրթական համակարգերի ներկայացուցիչների վերապատրաստումներ և իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումներ՝ մարդու իրավունքների զգայուն հարցերի պատշաճ հասցեավորման նպատակով։
Անդրադառնալով ատելության և խտրական խոսքի խնդրին՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության մշտադիտարկումների արդյունքում շարունակաբար արձանագրվել են խտրական խոսքի և անհանդուրժողականության դրսևորումներ, ինչպես նաև իրավահավասարության ոլորտին վերաբերող թեմաների օգտագործմամբ ապատեղեկատվական արշավներ, այդ թվում՝ ընտրական գործընթացների ընթացքում, որոնք, նրա խոսքով, պահանջում են հետևողական և արդյունավետ հակազդում։
Պաշտպանը շեշտել է նաև իրավահավասարության և հակախտրականության վերաբերյալ համապարփակ օրենսդրության ընդունման անհրաժեշտությունը։
Անահիտ Մանասյանը կարևորել է այս ոլորտում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, միջազգային գործընկերների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ակտիվ ներգրավվածությունը՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգում առկա զգայուն խնդիրների արդյունավետ հասցեագրման տեսանկյունից։
Քննարկումների ավարտին Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառումների կազմակերպիչներին՝ «Փինք» և «Դիգնիթի» հասարակական կազմակերպություններին, ինչպես նաև ոլորտում ներգրավված բոլոր գործընկերներին՝ շարունակական համագործակցության համար։
Միջոցառումներին մասնակցել են նաև Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրները, Բելգիայի դեսպան Էրիկ դե Մույնքը, Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին։

Защитник прав человека Анаит Манасян приняла участие в двух круглых столах, посвященных Международному дню борьбы с гомофобией, трансфобией и бифобией. Она выступила с приветственным словом на обсуждениях «Ситуация с правами человека ЛГБТ-лиц в Армении», организованном правозащитной НПО «Пинк», и «В сердце демократии», организованном НПО «Дигнити».
В своих выступлениях Анаит Манасян подчеркнула, что система защиты прав человека не может полноценно функционировать в условиях недостатка терпимости и солидарности, а в демократическом обществе ни один человек не может быть исключен из системы защиты прав или подвергаться дискриминационному отношению.
Омбудсмен особо отметила важность преодоления стереотипных подходов в сфере противодействия дискриминации и исключения дискриминационной и ненавистнической риторики из общественной среды. Она подчеркнула, что с 2023 года аппарат Защитника прав человека в рамках своей деятельности и ежегодных докладов внедрил новый и комплексный подход к системе защиты и продвижения прав в данной сфере.
Анаит Манасян также заявила, что для преодоления укоренившихся в обществе стереотипов и предубеждений необходимы образовательные и системные реформы, а также программы повышения квалификации и информированности специалистов различных сфер, включая представителей правоохранительной, медицинской и образовательной систем, с целью надлежащего реагирования на чувствительные вопросы прав человека.
Говоря о проблеме языка ненависти и дискриминационной риторики, Анаит Манасян отметила, что в результате постоянного мониторинга аппарата омбудсмена регулярно фиксируются проявления дискриминационной речи и нетерпимости, а также дезинформационные кампании, использующие темы равноправия, в том числе в ходе избирательных процессов, что, по ее словам, требует последовательного и эффективного противодействия.
Омбудсмен также подчеркнула необходимость принятия всеобъемлющего законодательства в сфере равноправия и противодействия дискриминации.
Анаит Манасян отметила важность активного участия организаций гражданского общества, международных партнеров и дипломатических представительств для эффективного решения чувствительных проблем в системе защиты прав человека.
В завершение обсуждений омбудсмен поблагодарила организаторов мероприятий — общественные организации «Пинк» и «Дигнити», а также всех партнеров, работающих в данной сфере, за продолжительное сотрудничество.
В мероприятиях также приняли участие послы ряда стран, аккредитованных в Армении, и представители международных организаций. С приветственными словами выступили посол ЕС Василис Марагос, чрезвычайный и полномочный посол Канады Эндрю Тернер, посол Бельгии Эрик де Мюйнк, посол Чехии Петр Пирунчик и постоянный представитель Программы развития ООН в Армении Натия Нацвлишвили.