Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը մասնակցել է հոմոֆոբիայի, տրանսֆոբիայի և բիֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվան նվիրված երկու կլոր սեղան-քննարկման։ Նա բացման խոսքով հանդես է եկել «Փինք» իրավապաշտպան ՀԿ-ի կազմակերպած՝ «ԼԳԲՏ անձանց մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում» և «Դիգնիթի» ՀԿ-ի կազմակերպած՝ «Ժողովրդավարության սրտում» խորագրերով քննարկումներում։
Իր ելույթներում Անահիտ Մանասյանը շեշտել է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգը չի կարող ամբողջությամբ գործել հանդուրժողականության և համերաշխության պակասի պայմաններում, իսկ ժողովրդավարական հասարակությունում որևէ անձ չի կարող դուրս մնալ իրավունքների պաշտպանության համակարգից կամ ենթարկվել խտրական վերաբերմունքի։
Պաշտպանը հատկապես կարևորել է հակախտրականության ոլորտում առկա կարծրատիպային մոտեցումների հաղթահարումն ու խտրական և ատելության խոսույթի բացառումը հասարակական միջավայրից՝ նշելով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը 2023 թվականից սկսած թե՛ գործունեության, թե՛ տարեկան հաղորդումների շրջանակում որդեգրել է նոր և համապարփակ մոտեցում նշված ոլորտում իրավունքների պաշտպանության և խթանման համակարգի վերաբերյալ։
Անահիտ Մանասյանը նշել է նաև, որ հասարակությունում ձևավորված կարծրատիպերի և նախապաշարմունքների հաղթահարման համար անհրաժեշտ են կրթական և համակարգային բարեփոխումներ, ինչպես նաև տարբեր ոլորտների մասնագետների, այդ թվում՝ իրավապահ, առողջապահական և կրթական համակարգերի ներկայացուցիչների վերապատրաստումներ և իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումներ՝ մարդու իրավունքների զգայուն հարցերի պատշաճ հասցեավորման նպատակով։
Անդրադառնալով ատելության և խտրական խոսքի խնդրին՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության մշտադիտարկումների արդյունքում շարունակաբար արձանագրվել են խտրական խոսքի և անհանդուրժողականության դրսևորումներ, ինչպես նաև իրավահավասարության ոլորտին վերաբերող թեմաների օգտագործմամբ ապատեղեկատվական արշավներ, այդ թվում՝ ընտրական գործընթացների ընթացքում, որոնք, նրա խոսքով, պահանջում են հետևողական և արդյունավետ հակազդում։
Պաշտպանը շեշտել է նաև իրավահավասարության և հակախտրականության վերաբերյալ համապարփակ օրենսդրության ընդունման անհրաժեշտությունը։
Անահիտ Մանասյանը կարևորել է այս ոլորտում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, միջազգային գործընկերների և դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ակտիվ ներգրավվածությունը՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգում առկա զգայուն խնդիրների արդյունավետ հասցեագրման տեսանկյունից։
Քննարկումների ավարտին Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառումների կազմակերպիչներին՝ «Փինք» և «Դիգնիթի» հասարակական կազմակերպություններին, ինչպես նաև ոլորտում ներգրավված բոլոր գործընկերներին՝ շարունակական համագործակցության համար։
Միջոցառումներին մասնակցել են նաև Հայաստանում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրները, Բելգիայի դեսպան Էրիկ դե Մույնքը, Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին։

18 May 2026 - 11:23 AMT
Human Rights Defender Anahit Manasyan took part in two roundtable discussions dedicated to the International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia. She delivered opening remarks at discussions titled “The Human Rights Situation of LGBT People in Armenia,” organized by the Pink human rights NGO, and “At the Heart of Democracy,” organized by Dignity NGO.
In her remarks, Anahit Manasyan stressed that the human rights protection system cannot fully function in the absence of tolerance and solidarity, and that in a democratic society no person can be excluded from the system of rights protection or subjected to discriminatory treatment.
The ombudsperson particularly emphasized the importance of overcoming stereotypical approaches in the anti-discrimination field and eliminating discriminatory and hateful rhetoric from public discourse. She noted that since 2023, the Human Rights Defender’s Office has adopted a new and comprehensive approach regarding the protection and promotion of rights in this area through both its activities and annual reports.
Anahit Manasyan also said that educational and systemic reforms are necessary to overcome stereotypes and prejudices formed in society, along with training and awareness-raising measures for professionals from various sectors, including law enforcement, healthcare and education, in order to properly address sensitive human rights issues.
Addressing the problem of hate speech and discriminatory rhetoric, Anahit Manasyan noted that ongoing monitoring by the Human Rights Defender’s Office has continuously recorded manifestations of discriminatory speech and intolerance, as well as disinformation campaigns exploiting issues related to equality, including during election processes, which, according to her, require consistent and effective counteraction.
The ombudsperson also stressed the need to adopt comprehensive legislation on equality and anti-discrimination.
Anahit Manasyan highlighted the importance of active involvement by civil society organizations, international partners and diplomatic missions in effectively addressing sensitive issues within the human rights protection system.
At the end of the discussions, the ombudsperson thanked the organizers — the Pink and Dignity NGOs — as well as all partners involved in the field for their continued cooperation.
The events were also attended by ambassadors of several countries accredited in Armenia and representatives of international organizations. Welcoming remarks were delivered by EU Ambassador Vassilis Maragos, Canadian Ambassador Andrew Turner, Belgian Ambassador Eric De Muynck, Czech Ambassador Petr Pirunčík and UNDP Resident Representative in Armenia Natia Natsvlishvili.