«Անկախ դիտորդն» անդրադարձել է «Նուբարաշենի» հոգեբուժարանում մայիսի 16-ին արձանագրված ինքնասպանության դեպքին՝ այն գնահատելով խիստ մտահոգիչ։
Նշվում է, որ առնվազն հրապարակային տեղեկություններից պարզ է դառնում, որ «անձի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը և ներկայացվող մեղադրանքը եղել են միանգամայն անհիմն և ոչ իրավաչափ»։
«Ըստ լրատվամիջոցներից ստացված տեղեկատվության Ա․Հ․-ն ՀՀ Քննչական կոմիտե է տարվել նախընտրական պաստառ պոկելու համար, որը ՀՀ Քննչական կոմիտեի կողմից որակվել է որպես՝ քարոզչության խոչընդոտում, այն է՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարք»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ նախընտրական պաստառը վնասելը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 40․11 հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտում է, որի համար նախատեսված առավելագույն պատիժը 100,000 դրամ տուգանքն է։ Ընդ որում այս տուգանքը նախատեսվում է այն դեպքում, երբ քարոզչական պաստառը փակցված է դրա համար առանձնացված տարածքում։
Ըստ հրապարակումների, ձերբակալված անձանց պահման վայրում Ա․Հ․-ի մոտ նկատվել է հոգեկան անհավասարակշիռ վարքագիծ և նա կանչով եկած շտապօգնության բժշկի ցուցումով տեղափոխվել է հոգեկան առողջության կենտրոն, որտեղ ժամեր անց Ա․Հ․-ն ինքնասպան է եղել։
Անկախ դիտորդ դաշինքը խիստ մտահոգիչ է համարում իրավապահ մարմինների անհամաչափ և ոչ իրավաչափ գործողությունները, որոնք հագեցրել են պետության անմիջական հսկողության տակ գտնված անձի մահվանը և պահանջում է ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից, ՀՀ քննչական կոմիտեից իրականացնել անհապաղ, արդյունավետ ու ամբողջական քննություն, մահվանը հասցրած բոլոր հանգամանքները բացահայտելու, իրավական գնահատական տալու և պատասխանատվության ենթարկելու քաղաքացու մահվան մեջ մեղավոր պաշտոնատար անձանց»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը խիստ մտահոգիչ է գնահատել «Նուբարաշեն» հոգեկան առողջության պահպանման կենտրոնում արձանագրված ինքնասպանության դեպքը՝ շեշտադրելով պետության պատասխանատվության հարցը։ Նա պարզաբանումներ կպահանջի իրավասու մարմիններից:

Альянс «Независимый наблюдатель» прокомментировал случай самоубийства, зафиксированный 16 мая в психиатрической больнице «Нубарашен», назвав произошедшее крайне тревожным.
В заявлении отмечается, что, по крайней мере исходя из публичной информации, «избранная в отношении лица мера пресечения и предъявленное обвинение были полностью необоснованными и неправомерными».
«Согласно информации, полученной из СМИ, А. Г. был доставлен в Следственный комитет Армении за срыв предвыборного плаката, что Следственный комитет квалифицировал как воспрепятствование агитации, то есть деяние, предусмотренное частью 1 статьи 211 Уголовного кодекса Армении», — говорится в заявлении.
Отмечается, что повреждение предвыборного плаката является административным правонарушением, предусмотренным статьей 40.11 Кодекса об административных правонарушениях, за которое максимальным наказанием является штраф в размере 100 тысяч драмов. При этом такой штраф применяется в случае, если агитационный плакат размещен в специально отведенном месте.
Согласно публикациям, у А. Г. в месте содержания задержанных было замечено психически неуравновешенное поведение, после чего по указанию прибывшего врача скорой помощи он был переведен в центр психического здоровья, где спустя несколько часов покончил с собой.
«Альянс “Независимый наблюдатель” считает крайне тревожными несоразмерные и неправомерные действия правоохранительных органов, приведшие к смерти лица, находившегося под непосредственным контролем государства, и требует от Генеральной прокуратуры и Следственного комитета Армении провести незамедлительное, эффективное и всестороннее расследование, выявить все обстоятельства, приведшие к смерти, дать правовую оценку и привлечь к ответственности должностных лиц, виновных в гибели гражданина», — говорится в заявлении.
Защитник прав человека Анаит Манасян также назвала случай самоубийства в центре психического здоровья «Нубарашен» крайне тревожным, подчеркнув вопрос ответственности государства. Она заявила, что потребует разъяснений от компетентных органов.