Հնդկաստանում անցկացված ծանրամարտի Ասիայի 2026 թվականի առաջնությունում Բահրեյնի հավաքականը ներկայացնող Գոռ Մինասյանը նվաճել է չեմպիոնի կոչումը։
+110 կգ քաշային կարգում հանդես եկած 31-ամյա ծանրորդը երկամարտում գրանցել է 457 կգ արդյունք և իր մարզական կարիերայում երրորդ անգամ դարձել Ասիայի չեմպիոն, հայտնում է Aysor.am-ը:
Մինասյանի հիմնական մրցակիցը եղել է Իրանի ներկայացուցիչ Ալիռեզա Յուսեֆին, որը երկամարտում արձանագրել է 445 կգ արդյունք և արժանացել արծաթե մեդալի։ Իրանցի մարզիկը հրում վարժությունում բարձրացրել է 261 կգ և սահմանել համաշխարհային ռեկորդ, սակայն երկու վարժությունների հանրագումարում զիջել է Մինասյանին։
Լավագույն եռյակը եզրափակել է Հարավային Կորեան ներկայացնող Սոն Յոն Հվանը, որի վերջնական արդյունքը կազմել է 416 կգ։
Հատկանշական է, որ Ասիայի առաջնությունում Մինասյանի գրանցած արդյունքը 6 կգ-ով գերազանցել է այն ցուցանիշը, որով ավելի վաղ հայաստանցի Վարազդատ Լալայանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը։

18 Май 2026 - 14:07 AMT
Представляющий сборную Бахрейна Гор Минасян стал чемпионом Азии по тяжелой атлетике на первенстве 2026 года, проходящем в Индии.
Выступающий в весовой категории свыше 110 кг 31-летний тяжелоатлет показал результат 457 кг в двоеборье и в третий раз в своей спортивной карьере завоевал титул чемпиона Азии, сообщает «Aysor.am ».
Главным соперником Минасяна стал представитель Ирана Алиреза Юсефи, который набрал в сумме двоеборья 445 кг и завоевал серебряную медаль. Иранский спортсмен поднял 261 кг в упражнении толчок и установил мировой рекорд, однако уступил Минасяну по сумме двух упражнений.
Тройку лучших замкнул представитель Южной Кореи Сон Ён Хван с итоговым результатом 416 кг.
Примечательно, что результат Минасяна на чемпионате Азии оказался на 6 кг выше показателя, с которым ранее армянский тяжелоатлет Вараздат Лалаян завоевал титул чемпиона Европы.