Քրեական ոստիկանությունն ու Քննչական կոմիտեն Արաբկիր վարչական շրջանում իրականացրած խուզարկության ընթացքում բացահայտել են ենթադրյալ կազմակերպված հանցավոր խմբավորում, որը, ըստ իրավապահների, զբաղվել է կեղծ առցանց խաղատների միջոցով առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություններով։ Հայտնաբերվել են սերվերային համակարգեր, խոշոր չափերի գումարներ, տարբեր երկրների անձնագրեր և կրիպտոակտիվների պահպանման սարքեր։ Այս մասին տեղեկացրել են ՆԳՆ-ից։
Իրավապահներն օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացել, որ Արաբկիր վարչական շրջանի առանձնատներից մեկում և կից շինություններում գործում է կազմակերպված հանցավոր խմբավորում: Տեղեկությունների համակողմանի վերլուծության հիման վրա առերևույթ հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտե․ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Մայիսի 13-ին Քրեական ոստիկանության և Քննչական կոմիտեի ծառայողները նշված հասցեում իրականացրել են անակնկալ խուզարկություն: Հայտնաբերվել են ենթադրյալ հանցավոր գործունեություն իրականացնող անձինք, ինչպես նաև նրանց կողմից օգտագործվող համակարգչային տեխնիկան։ Մասնավորապես, իրավապահները հայտնաբերել են մեծածավալ թվային սերվերային համակարգեր, որոնց միջոցով գործարկվել են առցանց խաղային հարթակներ՝ օգտագործելով հոսթինգ ծառայություններ։ Խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել է նաև չհրկիզվող պահարան, որտեղ պահվել են առանձնապես խոշոր չափերի դրամական միջոցներ, տարբեր պետությունների անձնագրեր, ինչպես նաև կրիպտոակտիվների պահպանման համար նախատեսված հատուկ կրիչներ։
«Խուզարկության ընթացքում հայտնաբերեցինք, որ որոշ անձանցից, որոնք իրենց գործունեությունը ծավալում էին հենց այդ խմբի կազմում, վերցրել էին անձնագրերը, իսկ նմանատիպ գործունեությունը բնորոշ է նաև մարդկանց թրաֆիքինգի հատկանիշներին։ Ներկայումս քննություն է իրականացվում` պարզելու, թե հափշտակությունից բացի կա՞ թրաֆիքինգին բնորոշ հանցավոր արարք»,-նշել է ՔՈԳՎ կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության պետ Հայկ Մկրտչյանը։
Ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են հանցավոր գործունեության բարդ մեխանիզմի մանրամասները։ Մասնավորապես՝ խմբում ներգրավված անձինք, քողարկվելով ՀՀ պետական ռեգիստրում գրանցված սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության անվան ներքո և փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, իրականացրել են առանձնապես խոշոր չափերի համակարգչային հափշտակություններ։ Ասիական պետությունների քաղաքացիներից կազմված ենթադրյալ հանցավոր խումբը գործել է նախապես մշակված դերաբաշխմամբ՝ կիրառելով հատուկ մեխանիզմներ։ Նրանց գործունեության հիմքում եղել է թվային տիրույթում տարածված «կեղծ գեմբլինգը» (fake gambling)։
Ներկայացնում է ՔՈԳՎ կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության պետ Հայկ Մկրտչյանը․ «Ի՞նչ է կեղծ գեմբլինգը։ Հանցավոր խմբերի կողմից ստեղծում են առցանց կեղծ խաղատներ, որոնց միջոցով հափշտակում են քաղաքացիների միջոցները։ Հիշյալ հանցավոր խմբավորումը հենց նմանատիպ գործունեություն է իրականացրել։ Այդ խաղատներում վճարումները կարող են կատարվել բացառապես կրիպտոակտիվների տեսքով՝ նպատակ ունենալով քողարկել հանցավոր գործունեությունը, խուսափել հարկերից և թաքցնել իրական եկամուտները։ Օգտատերերը, մուտքագրելով իրենց կրիպտոակտիվները (հիմնականում՝ USDT), շահելու որևէ հնարավորություն չեն ունեցել և ամբողջությամբ կորցրել են իրենց գումարները։ Ավելին, հանցագործները ստեղծել էին նաև USDT-ի նման կեղծ կրիպտոմիավորներ՝ մարդկանց մոլորեցնելու և հափշտակություններն իրականացնելու համար»։
Վարույթային գործողությունների շրջանակում սերվերային համակարգերի առգրավման արդյունքում կեղծ խաղային որոշ հարթակների գործունեությունը դադարեցվել է։

19 Май 2026 - 07:45 AMT
Криминальная полиция Армении и Следственный комитет в ходе обыска в административном районе Арабкир раскрыли предполагаемую организованную преступную группу, которая, по данным правоохранителей, занималась хищениями в особо крупных размерах через фальшивые онлайн-казино. Были обнаружены серверные системы, крупные суммы денег, паспорта различных государств и устройства для хранения криптоактивов, сообщили в МВД.
Правоохранительные органы получили оперативную информацию о том, что в одном из особняков и прилегающих строениях в Арабкире действует организованная преступная группа. На основании всестороннего анализа сведений в Следственный комитет было направлено сообщение о предполагаемом преступлении, после чего возбуждено уголовное производство.
13 мая сотрудники Криминальной полиции и Следственного комитета провели внезапный обыск по указанному адресу. Были выявлены лица, предположительно причастные к преступной деятельности, а также используемая ими компьютерная техника. В частности, правоохранители обнаружили масштабные цифровые серверные системы, через которые функционировали онлайн-игровые платформы с использованием хостинговых сервисов. Во время обыска также был найден несгораемый сейф, где хранились денежные средства в особо крупных размерах, паспорта различных государств и специальные носители для хранения криптоактивов.
«Во время обыска мы обнаружили, что у некоторых лиц, осуществлявших деятельность в составе этой группы, были изъяты паспорта, а подобная практика также характерна для признаков торговли людьми. В настоящее время проводится расследование, чтобы выяснить, имеются ли помимо хищений преступные деяния, характерные для трафикинга», — отметил начальник управления по борьбе с киберпреступностью Криминальной полиции Айк Мкртчян.
В результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий были установлены детали сложного механизма преступной деятельности. В частности, участники группы, прикрываясь деятельностью общества с ограниченной ответственностью, зарегистрированного в государственном реестре Армении, и дополняя действия друг друга, осуществляли компьютерные хищения в особо крупных размерах. Предполагаемая преступная группа, состоявшая из граждан азиатских государств, действовала по заранее распределенным ролям и применяла специальные механизмы. В основе их деятельности лежал распространенный в цифровой среде так называемый «фейковый гемблинг» (fake gambling).
Начальник управления по борьбе с киберпреступностью Криминальной полиции Айк Мкртчян пояснил: «Что такое фейковый гемблинг? Преступные группы создают фальшивые онлайн-казино, через которые похищают средства граждан. Данная преступная группа занималась именно такой деятельностью. Платежи в этих казино могли осуществляться исключительно в криптоактивах с целью сокрытия преступной деятельности, уклонения от налогов и сокрытия реальных доходов. Пользователи, вводившие свои криптоактивы, главным образом USDT, не имели никаких шансов на выигрыш и полностью теряли свои средства. Более того, преступники создали также поддельные криптоединицы, похожие на USDT, чтобы вводить людей в заблуждение и совершать хищения».
В рамках процессуальных действий после изъятия серверных систем деятельность некоторых фальшивых игровых платформ была прекращена.